Šta je fekalna inkontinencija (nesposobnost zadržavanja stolice)?
Fekаlna inkontinencija je nemogućnost kontrole zadržavanja stolice prilikom pojave nagona za pražnjenjem, ili spontano, tokom mirovanja. Javlja se nešto više kod osoba ženskog pola, i kod starijih ljudi. Kod dece uzrasta do 4 godine, pojava inkontinencije nije zabrinjavajuća i najčešće ne zahteva dalje pretrage i lečenje, ali kod starijih osoba, stanje je često uzrok zabrinutosti, neprijatnosti i poremećaja psihičke stabilnosti.
Uobičаjeni uzrok fekаlne inkontinencije je slabljenje mišića karličnog dna nakon dugotrajnog i teškog porodjaja. Tada, često dolazi i do inkontinencije mokraće uz inkontinenciju stolice. Hiruške intervencije analnog predela mogu oštetiti analni sfinkter, kao i neka zapaljenska oboljenja (apscesi, Kronova bolest, ulcerozni kolitis). Radijaciona terapija može načiniti oštećenja ove regije i prouzrokovati inkontinenciju. Hronični zatvor sa dilatacijom mišića rektuma, slabi pomenute mišiće i može dovesti do inkontinencije, što je paradoksalno, ali moguće. Dijareja, ili vodene stolice, olakšavaju pojavu inkontinencije.
Takodje, neke neurološke bolesti poput multiple skleroze, dijabetesa (jer daje komplikacije na nervima), demencije, šloga, perifernih neuropatija, diskus hernija i brojnih drugih oštećenja perifernih nerava, mogu dati inkontinenciju fekalnih masa.
Kako se manifestuje fekalna inkontinencija?
Fekalna inkontinencija je simptom sam po sebi i karakteriše se nesposobnošću da se stolica voljno zadržava unutar rektuma (završni deo debelog creva). Tada, zbog normalnih pokreta crevnog zida i kretanja gasova unutar debelog creva, može doći do spontanog izlaska crevnih masa.
Tada stolica može da kaplje i samo blago da prlja veš, ali moguća je pojava i nekontrolisanog, masivnog pražnjenja debelog creva, što može izgledati veoma zabrinjavajuće. Do čevrte godine starosti, pojava spontanog izlaska stolice se ne smatra patološkom, ali nakon ovog perioda mora se naći uzrok inkontinencije.
Kako se postavlja dijagnoza fekalne inkontinencije?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna za utvrdjivanje postojanja ovog stanja.
Klinički pregled se započinje rektalnim, digitalnim pregledom (u ambulantnim uslovima, lekar svojim prstom procenjuje snagu analnog sfinkera, kao i prisustvo nekih pratećih stanja i bolesti).
Analna manometrija je merenje pritiska unutar analnog kanala i sprovodi se tako što ubaci cevčica u anus sa malim balonom na svom kraju koji se naduva i time se meri pritisak unutar anusa.
Analna proktografija je metoda snimanja unutrašnjosti završnog dela debelog creva, odnosno procenjuje se zadržavanje i pražnjenje stolice. Ova metoda se naziva i defekografija.
Proktosigmoideskopija predstavlja snimanje unutrašnjosti debelog creva uz pomoć sonde sa malom kamerom. Ova metoda se danas sve više radi snimanjem čitave dužine debelog creva, a sve manje rigidnim (čvrstim) rektoskopom koji snima samo završni deo debelog creva.
Elektromiografija analnog predela sprovodi se umetanjem tankih igala u analni predeo kako bi se otkrila eventualna oštećenja nerava.
Kako se leči fekalna inkontinencija?
U lečenju fekalne inkontinencije obavezno je lečenje uzroka, odnosno osnovne bolesti koja je prouzrokovala inkontinenciju.
Od medikamenata, mogu se koristit antidijaroici, ukoliko postoje vodenaste stolice. Lek se zove Loperamid i pripada grupi antidijaroika. Sa druge strane, ukoliko postoji opstipacija (zatvor) u osnovi inkontinencije, mogu se koristiti laksativi, poput mleka od magnezijuma.
Veoma je važan higijensko-dijetetski režim ishrane u smislu da se unosi više tečnosti i namirnica bogatih vlaknima kod osoba koje boluju od opstipacije, a da se izbegavaju začinjena i masna jela. Hranu koja prouzrokuje dijareju treba izbegavati (dimljeno meso, alkohol, jako začinjenu hranu, mlečne proizvode, razne vrste voća (jabuke, kruške, breskve, urme), masnu hranu, veštačke zaslađivače.
Kegelove vežbe za jačanje mišića karličnog dna mogu biti od pomoći da se zaustavi inkontinencija, kao i elektrostimulacija analnog predela.
Hirurško lečenje dolazi u obzir kod ozbiljnih oblika inkontinencije, kao i kod eliminisanja uzroka bolest (tumori…)