Kako se leči hijatus hernija?
Kako većina ljudi nema simptome, nije neophodna nikakva terapija.
Medikamentozno lečenje podrazumeva ordiniranje antacida (lekovi koji vezuju višak slobodne želudačne kiseline), ali njihova prekomerna upotreba može izazvati proliv, ili zatvor.
Inhibitori protonske pumpe blokirаju proizvodnju kiseline i to su omepazol, lansoprazol, pantoprazol i njihova upotreba je okosnica lečenja hijatus hernije, zajedno sa antagonistima H2 receptora (ranitidin, famotidin).
U mаlom broju slučаjevа, hijatus hernija može zаhtevаti operаtivno lečenje. Hirurgijа je obično rezervisana za veoma komplikovane slučajeve i podrazumeva ojačavanje donjeg mišićnog sfinktera jednjaka kroz rez na trbuhu, ali nekada i kroz rez na grudnom košu. Takodje, može se načiniti i fundoplikacija i to najčešće laparoskopskim putem.
Bitan je i higijensko-dijetetski režim ishrane koji podrazumeva unošenje manje obilnih obroka više puta na dan i izbegavanje pušenja, alkohola, masne i začinjene hrane.
Osobe sa prekomernom telesnom težinom bi trebalo da se konsultuju sa nutricionistom koji bi im sastavio detaljan plan ishrane.
Komplikacije nelečene hijatus hernije mogu biti ezofagitis i pojava ožiljaka sa strikturama na jednjaku, pojava ulceracija sa krvarenjem, premaligne promene jednjaka (Baretov jednjak) i karcinom jednjaka u najtežim slučajevima.
Ukoliko potpuno besplatno želite da se konsultujete sa lekarom specijalistom oko bilo kog pitanja vezano za hijatus herniju, to možete uraditi ovde.
Takodje, ukoliko želite da na svoj broj mobilnog telefona dobijete ponudete ordinacija, bolnica i poliklinika o cenama pregleda, akcijama i popustima u Vašem gradu, kliknite na ikonicu i pratite uputstva.