Šta je mumps pankreatitis?
Mumps virus (virus zauški) je RNK virus i pripada porodici Paramyxoviridae i najčešće izaziva zauške, odnosno zapaljenje parotidnih (zaušnih) pljuvačnih žlezda.
Mumps infekcija je generalizovana infekcija koja prvo napada ždrelo, pa nakon viremije dolazi do napada na žlezde i ostala tkiva.
Rezervoar virusa je čovek, a virus se može naći u krvi, pljuvačci, urinu i likvoru obolelih osoba. Predstavlja veoma zaraznu bolest sa stopom kontagioznosti od oko 80%, a put prenošenja je kapljična infekcija (putem Flugeovih kapi koje se oslobadjaju iz usne duplje prilikom govora, kašlja, kijanja i smejanja), ili direktnim kontaktom sa obolelom osobom. Komplikacije mumps infekcije mogu da budu mumps meningoencefalitis, orhitis (zapaljenje testisa), miokarditis (zapaljenje srčanog mišića), artritis (zapaljenje zglobova), tiroiditis (zapaljenje štitaste žlezde), trombocitopenijska purpura, mastitis (zapaljenje tkiva dojke), pankreatitis (zapaljenje gušterače), pneumonija, tranzitorni mijelitis, polineuritis, gluvoća…
Inkubacioni period je od 14-21 dan, a period zaraznosti je 6 dana pre i 9 dana nakon otoka pljuvačnih žlezda. Smrtni slučajevi usled nelečenih komplikacija su retki, a više od polovine ovih slučajeva su osobe starije od 19 godina.
Koji su simptomi i znaci mumps pankreatitsa?
Simptomi i znaci mumps pankreatitisa su
- veoma jaki, probadajući bolovi u trbuhu
- bol je jačeg intenziteta u ležećem položaju
- bol se pojačava nakon obroka
- mučninа, gadjenje i povrаćаnje
- osetljivost kože predela trbuha
- nadutost trbuha
- znojenje
- opšta slabost
- pojava masnih, sjajnih i smrdljivih stolica
Pojava simptoma je karakteristična za period nakon dve nedelje od početka bolesti. Ukoliko dodje do oštećenja endokrinog dela pankreasa, javljaju se simptomi i znaci dijabetesa.
Kako se postavlja dijagnoza mumps pankreatitisa?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je često dovoljna da se posumnja na mumps pankreatits. Veoma su bitni epidemiološki podaci o prisustvu parotitisa u okruženju, ili izlaganju ovoj bolesti.
Laboratorijske analize krvi pokazuju promenu leukocitne formule u smislu povećanja limfocita šro ukazuje na virusnu infekciju. Takodje, postoji povećana sedimentacija i CRP, ali ne obavezno.
Kod mumps pankreatitisa postoji povećanje serumske amilaze i lipaze, a može se načiniti i merenje nivoa masti u stolici.
Mogu se načiniti serološka ispitivanja u smislu prisustva virusnih antitela u krvi, ili na prisustvo virusa u urinu, pljuvačci, likvoru i kulturama tkiva.
Ultrazvuk trbuha može da pomogne u postavljanju dijagnoze, kao i komplikovanija snimanja poput skenera i magnetne rezonance.
Kako se leči mumps pankreatitis?
Pošto je u pitanju viirusna bolest, ne postoji specifična antivirusna terapija. Bolest je sama po sebi ograničavajuća i prolazi nakon izvesnog vremena. Ordiniraju se analgetici, antibiotici (za prevenciju sekundarnih bakterijskih infekcije), tečnost i parenteralna ishrana u slučaju većih zapaljenja.
Moguća je pojava komplikacija poput širenja zapaljenja na ostale organe, pa i pojava peritonitisa sa sepsom i mogućim smrtnim ishodom, pa je neophodan oprez pri praćenju stanja.
Sa dijetom se počinje nakon pet dana i podrazumeva lagane obroke, vitaminsku terapiju, veću količinu vlakana u ishrani i unošenje namirnica neživotinjskog porekla.
Savetuje se mirovanje i redovno praćenje laboratorijskih analiza, kao i redovna snimanja trbuha, kako bi se u slučaju pogoršanja staanja pribeglo hirurškom lečenju koje podrazumeva isecanje obolelih delova tkiva pankreasa.