Galeazzi prelom
Naziva se i obrnutim Monteggia prelo-mom. Predstavlja prelom žbice u distalnoj trećini uz potpuno ili delimično iščašenje la-katne kosti. Prelom se teško leci. Povreda nastaje padom na ispruženu ruku. Javlja se bol i otok. Deformitet je karakterističan jer distalni kraj lakatne kosti prominira u ručnom zglobu zbog skraćenja žbice. Funkcija ručnog zgloba je znatno poremećena.
U dece je konzervativno lečenje, ortopedskom repozicijom, obično uspešno dok je u odraslih najbolje operativno lečenje, osteosintezom žbice.
Prelomi distalnog okrajka radijusa
Ovakve povrede se još nazivaju prelo-mom radijusa na tipičnom ili klasičnom mestu (Fractura radii loco typico ili clasi-co). Ovi prelomi dele se na one gde:
- povrede kod kojih frakturna linija ulazi u zglobni prostor (intraartikularni prelomi – radiokarpalni ili radioulnarni zglob),
- povrede kod kojih je frakturna linija van zglobnog prostora (ekstraartikularni).
Intraartikularni prelomi zahtevaju egzaktnu repoziciju koštanih fragmenata da bi se očuvala kongruentnost zglobnih površina.
Prelomi se zatim dele na:
- stabilne,
- nestabilne.
Smatra se da su nestabilni prelomi oni koji imaju angulaciju veću od 30 stepeni sa pratećom kominucijom, skraćenjem i in-traartikularnom frakturnom linijom. Najčešći prelom iz ove grupe je prelom gde se distalni deo radijusa pomera i angulira put dorzalno (Colles-ov prelom), a redi su prelomi gde se distalni fragment dislokuje vo-larno (Smith-ov prelom).
U dečjem uzrastu javljaju se epifiziolize i „torus” prelomi (prelomi „paklice bute-ra”). Tada nastaje sabijanje mekanog košta-nog tkiva okruženog debelim periostom (kao buter u aluminijskoj ambalaži) koji se tom prilikom izboči cirkuferencijom kosti u nivou distalnog radijusa, nešto prok-simalnije od ostalih preloma.