Psuedotumori mozga kod dece
Pseudotumor cerebri; benigna intrakranijalna hipertenzija; hydrops mesingoa-lis; hydrocephalus otiticus, hydrocephalus toxicus.
Esencijalno za dijagnozu
* Simptomi i znaci povišenog intrakranijalnog pritiska;
* Normalne ili male, ali nepomerene komore.
Dijagnoza pseudotumora cerebri se može postaviti samo isključivanjem intrakranijalnih promena koje dovode do značajnog pomeranja, deformisanja ili uvećavanja komornog sistema, Pseudotumor cerebri može nastati ili biti udružen sa mnogim stanjima kao što su inflamatorna stanja, encefalopatije, endokrinopatije, dugotrajna kortikoidna terapija, enzimski deficiti, imunološki poremećaji.
Klinička slika
A. Simptomi i znaci su nespecifični, i posledica su povišenog intrakranijalnog pritiska. Najčešći neurološki znaci su edem papile, paraliza abducensa, nistagmus, ataksija, centralna i periferna pareza facijalisa kao i poremećaji vida i vidnog polja.
B. Laboratorijski nalazi odgovaraju etiologiji pseudotumora cerebri.
C. Lumbalnu punkciju ne treba raditi s obzirom na povišeni intrakranijalni pritisak. Tek kada se dokaže da su komore neizmenjene i normalne veličine može se uraditi lumbalna punkcija, iako je likvor uglavnom acelularan, sa normalnim vrednostima glikoze i proteina.
D. Radiografski nalazi i EEG. Elektroencefalografski nalaz je od male dijagnozne koristi. Standardne radiografije glave su od pomoći u izuzetnim slučajevima kada se mogu konstatovati osteolizne promené. Najveći dijagnozni značaj ima CT i NMR glave.
Lečenje
Kada se isključi postojanje intrakranijalnog tumora, lečenje je etiološko, odnosno simptomatsko. Mere za smanjenje intrakranijalnog pritiska uključujući i lumbalne punkcije mogu da dovedu do smanjenja intrakranijalnog pritiska za 50%. Ukoliko se medikamentima i lumbalnim punkcijama ne može pritisak smanjiti dugoročno, treba razmotriti mogućnost šant-procedure.
Prognoza pseudotumora cerebri je relativno povoljna i nema rezidua. Preporučuje se kontinuirano praćenje pacijenta zbog mogućnosti retkih recidiva.