Povrede mokraćne bešike kod deteta, dece
Prazna bešika je smeštena duboko u kartici- i dobro zaštićena koštanim strukturama. Puna međutim, prominira u trbušnu duplju i kao takva je kod dece vulnera-bilnija nego kod odraslih. Povrede najčešće nastaju tupom silom, a u 70% su udružene sa frakturom pelvičnih kostiju, pri čemu su povrede bešike ekstraperito-nealne (direktna penetracija frakturnih fragmenata). S dmge strane, intraperitonealne rupture se dešavaju u predelu bešičnog svoda i najčešće nastaju propagacijom sile preko intraabdominalnog pritiska na punu bešiku. Težak porođaj može dovesti do rupture bešike kao forme porođajne traume. Male hernijacije bešičnog zida tzv. “bešične uši” mogu se javiti u dece obično do 6 meseci, a kada koincidiraju sa ingvinalnom hernijom, postoji velika mogućnost povrede istih u toku operativnih procedura u ingvinalnom kanalu. Takozvane spontane rupture su retke i obično se javljaju na predilekcionom supstratu (opstruisane bešike zbog valvule zadnje uretre, kod neurogene bešike ili rede kod tumora).
Klinička slika. Zbog obilne hematurije i pasaže obilja ugrušaka, može doći do tamponade i retencije urina. Ekstraperitonealne rupture uzrokovane frakturom kartice često mogu proricati bez simptoma od strane bešike, i kao takve mogu se prevideti. Dijagnostički je poseban problem ekstraperitonealna ruptura bešike bez frakture karlice, tako da tek pojava ileusa kod povređenog sa zanemarljivom retro-pubičnom osetljivošću i eksploracija potvrđuju dijagnozu. Prodor urina dovodi do urinarnog ascita, flegmone, apscesa, a zbog resorpcije nastaje hiponatremija, hl perkalijemija i azotemija. U slučaju infekcije može nastati teška sepsa. Kliničk j dijagnoza i diferencijacija su nepouzdane – dete sa signifikantnom povredom bešitf može normalno da mokri, dok lakše kontuzije mog« dovesti do ekstremnog krvarenja i retencije urina.
Dijagnoza. Na nativnoj urografiji može se evidentirati fraktura karlice. Pravi dijagnostička verifikacija se postiže MCUG-om. U slučajevima suspektnim n| simultanu povredu uretre, prethodno treba učiniti retrogradni uretrogram. S obzirom da puna bešika može da maskira povredu u sagitalnom smeru, potrebno je ponovili MCUG sa praznom bešikom.
Lečenje. U pogledu tretmana hirurški stavovi su se izmenili utoliko što se sadi kod retroperitonealnih ruptura ne insistira na operativnoj korekciji, već se uz dobrtf drenažu, praćenje i antibiotsku terapiju saniraju i slučajevi sa opsežnim defektima (U toku jedne do tri nedelje). Kod intraperitonealne rupture indikovana je operativni eksploracija.
Komplikacije. Relativno su retke: urinarne infekcije, perivezikalna fibroza, kod penetrantnih povreda može nastati rekto ili vagino vezikalna fistula. Bešiči kalkuloza se može superponirati na strano telo ili krvni ugrušak.