Krvarenje u drugoj polovini trudnoće
Krvarenje u drugoj polovini trudnoće komplikuje oko 4% svih trudnoća.
U oko 50% slučajeva nastaje zbog pre-veremenog odlubljivanja normalno usađene posteljice ili prednjačeće posteljice.
Oba ova stanja nose sa sobom značajan rizik maternalnog i fetalnog morbiditeta. Tek kada se ova stanja brzom i preciznom dijagnostikom isključe kao mogući uzrok hemoragije, može se tragati za drugim etiološkim faktorima.
Aruptio placentae praematura
(prevremeno odlubljivanje normalno usađene posteljice)
Ovaj klinički entitet podrazumeva, deli-mično ili potpuno odlubljivanje normalno usađene posteljice, posle 20-te nedelje trudnoće, u toku porođaja, a pre trećeg porođajnog doba. Odlubljivanje može biti sa ili bez vidljivog vaginalnog krvarenja (što je češće).
Prosečna incidenca za placentnu abrup-ciju kreće se oko 1:150 porođaja, čineći oko 15% ukupnog perinatalnog morbiditeta.
Primarni uzrok je nepoznat. Incidenca raste sa godinama, paritetom i, pre svega, sa hroničnom preegzistirajućom ili trudnoćom indukovanom hipertenzijom. Prevremeno prsnuće plodovih ovojaka takode je udruženo sa prevremenim odlubljivanjem posteljice. Mehanička trauma, pad, udarac u abdomen, brza uterusna dekompresija prilikom prskanja ovojaka kod polihidro-amniona ili posle porođaja prvog blizanca, mogu biti povezani sa nastankom abrupci-je. Zloupotreba alkohola, nikotina i kokaina pominju se kao faktori rizika za nastanak ovog stanja.
Anamnestički se tokom dijagnostičkog postupka dobijaju podaci o naglom bolu u abdomenu, prećenom manjim ili većim krvarenjem, glavoboljom, mukom i odsustvom pokreta ploda.
Objektivno u kliničkoj slici dominiraju pojedinačno ili u nekoj od kombinacija: povišen tonus uterusa različitog intenziteta (kontinuirani hipertonus ili vrlo česte kontrakcije) sa bolnom osetljivošću cele materice ili pojedinih delova materice na dodir, umereno krvarenje iz vagine, uz odsustvo fetalne srčane radnje.
Šok, koji se ponekad javlja sa placent-nom abrupcijom, nije u skladu sa količinom izgubljene krvi. Ovaj nesklad je jako važan u dijagnozi.
U laboratorijskim testovima, pored anemije i proteinurije, mogu da postoje hipo-fibrinogenemija, sniženi nivoi faktora V i VIII, trombocita, sa povišenim nivoima fi-brin degradacionih produkata.
Važno je naglasiti da je senzitivnost ultrazvuka u detekciji placentne abrupcije samo oko 15%, i da je varijabilnost kliničke slike (od slučaja do slučaja) jako velika.
Komplikacije se odnose pre svega na mogućnost razvoja hemoragičnog šoka i potrošne koagulopatije. U slučaju ekstrava-zacije krvi u miometrijum, dolazi do apo-pleksije uterusa tj. razvoja tzv. Couvelairovog sindroma. U odmaklim slučajevima nastaje ishemična nekroza udaljenih organa (akutna tubularna i kortikalna nekroza bubrega, jetre, nadbubrega, hipofize, pluća).
Terapija zavisi od gestacijske starosti i stanja majke i ploda.
Indikacije za vaginalno završavanje porođaja su: mrtav, nedonesen ili za život nesposoban plod; krvarenje i simptomi šoka nisu izraženi; odmakla ili kompletna di-latacija koja omogućava završavanje porođaja u kratkom vremenu.
Tada treba učiniti amniotomiju, započeti nadoknadu volumena kristaloidnim i ko-loidnim rastvorima, oksitocinsku stimulaciju u uobičajenim dozama, pratiti 24-časov-nu diurezu i parametre koagulacije i uključiti kiseonik.
Heparin nije indikovan.
Carski rez je indikovan kada postoje znaci ugroženosti vitalnog, zrelog fetusa u uslovima nepovoljnim za vaginalno završavanje porođaja, jako krvarenje koje vitalno ugrožava majku i neuspeo pokušaj vaginal-nog porođaja.
U najvećem broju slučajeva klinički evidentna placentna abrupcija smatra se kon-traindikacijom za tokolitičku terapiju. U lakšim slučajevima, sa živim, nezrelim, plodom može se pokušati tokolitička terapija. Tokolitik izbora je MgS04.