Miomi materice
Fibromiomi (fibromyomata utert) su benigni tumori materice građeni od glatke muskulature i vezivnog tkiva. Oni čine 95% svih benignih tumora genitalnih organa žene. Najšečće se javljaju kod žena između 35. i 45. godine života. Javljaju se kod žena koje su rađale i kod žena koje nisu rađale. Njihov rast zavisi od funkcije jajnika, pa oni ne nastaju pre puberteta ni posle menopauze.
Etiologija
U nastanku fibromioma najvažniju ulogu ima hormonska disfunkcija jajnika, odnosno hipere-strogenemijà. Zbog toga se kod žena sa fibromiomom materice često nalaze cistične promené na jajnicima i hiperplazija endometriju-ma. Postoji mišljenje da su fibromiomi embrionalnog porekla i da nastaju iz nediferenciranih mišićnih ćelija. Češće se javljaju kod žena atletske i pikničke građe nego u žena gracilnog tipa. Nasleđe ima značaj u pojavi fibromioma, pošto su oni nađeni u više ženskih članova jedne porodice.
Građa fibromioma
Fibromiomi su građeni od glatkih mišićnih^ ćelija i ćelija vezivnog tkiva zida materice. Ođ muskulature materice fibromiom je odvojen pseudokapsulom, koja se sastoji od dva delà i to od tkiva fibromioma i od muskulature materice.. Mogu biti različite veličine, od veličine zrna* graška do veličine glave novorođenčeta. Oblik fibromioma zavisi od broja i veličine fibromio-matoznih čvorova. Solitarni fibromiomi su okrugla oblika.
Miomatozni čvorovi su veoma podložni sekundarnim promenama. Tako nekroza i torzija nastaju kod subseroznog fibromioma na peteljci i kod intramuralnog fibromioma. Kod sub- ‘ mukoznog fibromioma može doći do infekcije. U fibromiomu može nastati kalcifikacija i mikso-matozna degeneracija. Ruptura pseudokapsule i prskanje subseroznih krvnih sudova su praćeni razvojem znakova hemoragičnog šoka. Treba znati da je maligna alteracija izuzetna i da se približno sreće u dve od hiljadu pacijentkinja.
Lokalizacija fibromioma
Prema lokalizaciji fibromioma na materici razlikujemo fibromiom tela materice (a), istmusa materice (b), grlića materice (c) i fibromiom
okruglih veza materice (ligamenta rotunda)(d). Ova podela će u daljem tekstu biti uzeta kao osnovna.
Prema pravcu rasta fibromioma u odnosu na zid materice razlikuju se subserozni miomi, koji rastu prema karličnoj duplji (a), intramuralni, u zidu materice (b), submukozni, koji rastu prema materičnoj duplji (c) i itrahgamentarni, u širokim materičnim vezama (d).