NEPRAVILNOSTI POROĐAJA ZBOG ABNORMALNOSTI MEKIH TKIVA REPRODUKTIVNOG TRAKTA
Opisaćemo nenormalnosti vulve, vagine i materice. Mada to strogo uzevši ne bi spadalo u ove poglavlje, biće reči i o opstrukciji porođaja koju mogu da prave ovarijalni tumori.
Abnormalnosti vulve
Atrezija vulve ili donje trećine vagine obično je kongenitabia i ukoliko nije operativno korigov- ana inkopatibilna je sa trudnoćom. Adekvatna epiziotomija u najvećem broju slučajeva malog i neelastičnog vulvo-vaginalnog izlaza predstavlja zadovoljavajuće rešenje kojim se sprečava nastajanje većih rascepa i hematoma. Inflamatorne le- zije i tumori vulve takođe mogu da predstavljaju problem, pa čak i da budu kontraindikacija za vaginalno završavanje porođaja.
Abnormalnosti vagine
Vaginu u nekih pacijentkinja deli kompletni ili parcijalni longitudinalni septum, koji je prevashod- no važan zato što je udružen sa drugim razvojnim anomalijama uterusa ili bubrega. Kompletni longitudinalni septum obično ne pruzrokuje otežan porođaj, zato što se polovina vagine kroz koju se plod spušta postepeno i dovoljno dilatira da bi ga propustila. Nekompletni septum može da otežava spuštanje glavice ili karlice, kada se može napipati kao zategnuta tkivna traka preko prednjačećeg dela. Ove strukture se pod pritiskom prednječećeg dela, najčešće spontanu, pokidaju, mada su ponekad tako rezistentne da zahtevaju hiruršku intervenciju (incizija samog septuma ili carski rez). Vagina je retko podeljena transverzalnim septumom, koji deli gornji, od donjeg dela vagine. Atrezija vagine može da nastane kao posledica ožiljnog zarastanja zidova posle inflamadje ili povrede. Ciste Gartnerovog kartala, fibromi, sarkomi ili karcinomi vagine veoma retko su uzrok nepravilnosti porođaja.
Cervikalne abnormalnosti
Stenoza cervikalnog ušća obično je posledica prethodne konizacije, ekstenzivne kauterizacije ili teškog porođaja sa infekcijom i sa značajnom destrukcijom tkiva.
Uterusne abnormalnosti
Miomi, bilo da su subserozni, submukozni, intramuralni, ili na peteljici, mogu tokom trudnoće, porođaja ili u puerperijumu da budu uzrok različitih komplikacija. Rast mioma tokom navedenih perioda ne može se predvideti, ali je sigurno da implantacija posteljice preko mioma, ili njihov blizak kontakt, povećava rizik od spontanog pobačaja, prevremenog porođaja ih postpartalne hemoragije. Broj mioma direktno je proporcionalan riziku od prevremenog porođaja ih loše fetalne pozicije. Cervikalni miomi ili miomi u donjem uterusnom segmentu mogu da naprave opstrukciju u toku porođaja, kao i da se zamene sa prednjačećim delom ploda (najčešće glavicom).
Ovarijalni tumori i porođaj
Ovarijalni tumori mogu da budu izvor ozbiljnih komplikacija tokom trudnoće, a posebno u porođaju. Osim torzije i rupture, oni mogu da predstavljaju nepremostivu prepreku za vaginalni porođaj. Naime, kada tumori blokiraju ulaz u malu karlicu, sve jače i jače materične kontrakcije vode u rupturu uterusa. Opisane su i situacije kada su tumori utisnuti u vaginu i rektum, što izaziva izraženu deformaciju rektovaginalnog septuma