Legionarska bolest (legioneloze)
Legioneloze su bolesti izazvane bakterijama roda legionela.Za pneuraoniju izazvanu legionelama upotrebljava se termin “legionarska bolest”. Pored pluća, legionele mogu da izazovu infekcije drugih tkiva, obično u vidu apscesa.
Legionele su mali, Gram-negativni, striktno aerobni bacili koji ne rastu na običnim podlogama. U prirodi žive u stajaćoj vodi – jezerima, bunarima i vodi kaptaža kao striktni ili fakultativni paraziti slobodnoživećih ameba, kao što su hartmanela (Hartmannella) i akantameba (Acantbamoeba). U civilizovanim sredinama nalaze se u toplim stajaćim vodama kao što su voda centralnog grejanja, rezervoari za centralnu tekuću toplu vodu i sistemi za termoregulaciju prostorija. Čovek je slučajni domaćin ovih bakterija.
Faktori virulehcije nisu dovoljno poznati. Poznato je da legionele imaju endotoksine i egzotoksine koji oštećuju tkiva. Opisano je 39 tipova legionele, od kojih pneumoniju najčešće izazivaju legionela pneumofila (L.pneumophila) i legionela mikdadei (Lmicdadei). Kod prethodno zdravih osoba, legionarsku bolest u 70-90% slučajeva izaziva l.pneumophila.
Bolest se javlja u epidemijama lokalizovanog karaktera (radnici koji rade zajedno, ljudi koji borave u istom hotelu i si.) i sporadično. Zdrava deca retko obolevaju od legioneloze. Za sada nema potvrde interhumanom prenosu bolesti.
Pretpostavlja se da se legionarska bolest javlja u celom svetu, ali se, s obzirom da nema kliničkih karakteristika na osnovu kojih bi se mogla razlikovati od pneumoniia izazvanih drugim agensima, dijagnostikuje samo u zemljama u kojima postoje mogućnosti za etiološku dijagnostiku.
Legionarska bolest nastaje udisanjem zaraženog aerosola ili aspiracijom zaražene vode. Plućni alveolarni makrofazi fagocituju legionele, ali nisu u stanju da ih ubiju. Oko 2-10. dana od infekcije javljaju se simptomi bolesti i oštećenje plućnog parenhima, usled dejstva bakterijskih toksina i imune reakcije na infekciju. Periferno od respiratornih bronhiola nalaze se infiltrati sastavljeni od bakterija, leukocita i makrofaga. Tokom bolesti javlja se specifični, im unski odgovor, ma- nifestovan pojavom specifičnihantitela i specifično senzibilisanih T limfocita. Ozdravljenje zavisi od celularnog imunskog odgovora.
Kako se manifestuje legioneloza?
Legionarska bolest je febrilna sistemska bolest sa pneumonijom.
Nakon inkubacije od 2-10 dana bolest počinje postepeno, opštim simptomima (malaksalost, Iako povišena temperatura, gubitak apetita, zatim mial-
gije, izražen umor, ukočenost mišića i visoka temperatura), na koje se nadovezuju simptomi zapaljenja respiratornog trakta (neproduktivan kašalj ili produktivan kašalj sa nepurulentnim, ponekad krvavim, ispljuvkom). Znaci teške bolesti su konfuznost, tupost, konvulzije i fokalni neurološki ispadi Stalan znak je febrilnost sa kratkotrajnim periodima normalne telesne temperature.
Na rendgenografljama se vide unilateralni ili bilateralni intersticijalni infiitrati koji se spajaju i daju solidnu senku, koja može da zahvati i celo plućno krilo. Mogu se javiti pleuralni izlivi.
Najveći broj bolesnika počinje da se oporavlja 1-4 dana od započinjanja specifične antimikrobne terapije. Prvo se povlače ukočenost, konfuznost i mialgije, vraća se apetit, prestaje umor, gube se tegobe u trbuhu. Temperatura, koja se postepeno snižava, može trajati nedelju dana od započinjanja terapije. Rendgenografski nalaz može da se pogoršava iako se bolesnik oporavlja, što lažno ukazuje na progresiju bolesti. Za potpunu regresiju rendgenoloskih promena potrebno je više meseci.
Smrtnost nelečene legionarske bolesti kreće se od 3% do 30%, a do 80% kod imunosuprimiranih osoba. Najveći broj prethodno zdravih osoba oporavi se od nelečene legionarske bolesti posle desetak dana. Smrt nastupa kao posledica progresivnog respiratornog i multisistemskog popuštanja.
Kako se postavlja dijagnoza legionarske bolesti?
Na osnovu kliničkih nalaza legionarska bolest se ne može razlikovati od pneumokokne pneumonije, ali bolesnici od legionarske bolesti nikada ne iskašljavaju velike količine purulentnog ispljuvka i ne reaguju na terapiju penicilinom, cefalosporinima i aminoglikozidima. U stvari, ukoliko ne dolazi do brzog oporavka pneumonije lečene ovim lekovima, trebalo bi posumnjati na legionelozu i promeniti terapiju.
Laboratorijskim analizama nalaze se leukocitoza ili leukopenija i trombocitopenija, proteinurija, povišene vrednosti serumskih transaminaza, alkalne fosfataze, kreatinin kinaze, a veoma retko mioglobinurija i popuštanja bubrežne funkcije.
Etiološka dijagnoza se postavlja specifičnim laboratorijskim testovima, od kojih je najosetljiviji i najspecifičniji test izolacija legionele iz sluzi respiratornih puteva. Testovi za serološko dokazivanje još uvek nisu dovoljno pouzdani. Smatra se da će se pouzdaniji rezultati dobijati dokazivanjem specifičnih DNK sekvenci u urinu, metodom reakcije lančanog umnožavanja (PCR).
Diferencijalno dijagnostički treba uzeti u obzir sve infekcije pluća u toku kojih se nalazi intersticijalna pneumonija, od kojih je na prvom mestu infekcija m. pneumonije, zatim psitakoza i Q groznica. Od pneumokokne pneumonije se razlikuje time što ne reaguje na lečenje penicilinom.
Kako se leče legioneloze?
Lek izbora je eritromicin, koji se daje u uobičajenim dozama, oralno, tokom nedelju dana.
Težim bolesnicima eritromicintreba davati intravenskim putem, dok ne dođe do kliničkog poboljšanja (što se obično vidi za 2-4 dana ), zatim nastaviti per os u uobičajenim dozama, tokom narednih 10 dana.