Kako se leči Ebola i postoji li lek za Ebolu?
Od početka 2014. godine, broj obolelih od Ebole rapidno raste. Svi su čuli za Ebolu, većina zna da je njena smrtnost velika, veća od 70 posto, medjutim, šta se dogadja kada je lečenje ove opake bolesti u pitanju.
Postoji li lek protive Ebole? Šta podrazumeva lečenje Ebole? Postoji li vakcina protiv Ebole?
Na žalost, ni jedan od ovih odgovora nije potvrdan.
Lečenje Ebole podrazumeva adekvatnu negu obolelih, u karantinima, u jedinicama intenzivnog lečenja.
Veoma često se daju faktori koagulacije sa idejom da se spreči fatalno (smrtonosno) krvarenje.
Trebalo bi napomenuti da sve telesne izlučevine (krv, znoj, stolica, urin, suze, semena tečnost, vaginalna tečnost) sadrže velike koncentracija virusa Ebole i mora da postoji velika pažnja prilikom rukovanja sa njima, ili kontakta sa obolelim.
Za sada ne postoje lekovi koje se koriste u lečenju Ebole, kao ni vakcine.
Kada u orkuženju postoji oboleli od ove bolesti, najčešće se ordiniraju infuzije, daju se elektroliti, mogu se davati transfuzije, mora se obratiti pažnja na ishranu obolelih i na opšti komfor koji oboleli ima.
Oboleli se mora izolovati i svaki kontakt sa njim mora da podrazumeva upotrebu zaštitne odeće, rukavica, maski i obuće, jer se virus veoma lako prenosti. Potrebno je izolovanje obolelog u posebne sobe u kojima ne bi trebalo da bude više od jedne osobe.
Svi predmeti koji su bili u kontaktu sa telesnim tečnostima obolelog moraju da se dezinfikuju rastvorom natrijum hipohlorita koji veoma efikasno ubija ćelije virusa.
Umrli od Ebole, moraju da se sahrane brzo i bez prekomernog kontakt sa telom. Pojedine agencije savetuju paljenje tela, ali nije pokazano da je kremiranje efikasnije od običnog sahranjivanja u cilju sprečavanja širenja infekcije.
Lekovi koji inhibiraju enzim S adenozilhomocisteinhidroksilazu pokazuju manju efikasnost u sprečavanju razmnožavanj virusa Ebole., a lečenje ovim lekom i njegova efikasnost zavisi od uupne doze koja se ordinira, medjutim još nisu počele studije sa ljudima i ovaj lek nije odobren, te nisu poznata ni njegova neželjena dejstva.
Postoje istraživanje na rezus majmunima u kojima je davan interferon beta i ulivaju nadu da će se pronaći lek koji, ako neće izlečiti obolelog, može da smanji smrtnost na manju meru.
Pokušano je i sa davanje seruma koji sadrži imunoglobuline, ali ni ovo nije pokazalo preteranu efikasnost.
Ishrana obolelih od Ebole je veoma komplikovana jer se često javlja povraćanje, proliv i dehidratacija.
Potpuni oporavak kod pacijenata koji su preživeli Ebolu je spor i traje po nekoliko meseci. Nezgodna stvar je da iako preživei izgrade imunitet protv Ebole u njihovom organizmu može i dalje da postoji virus i moguće je i dalje širenje ove infekcije.