Promene oralne sluzokože kod trovanja živom
U toku hroničnog trovanja živom izražene su promene na oralnoj sluzokoži u obliku intenzivnog crvenila i mestimičmnih ulceracija. Ulceracije su veoma bolne i sporo zarastaju. Živa svojim kaustič- ni dejstvom izaziva i održava ulceracije, pa one per- zistiraju sve dok je živa u usnoj duplji prisutna.
Sluzokoža mekog nepca i ždrela je crvenoba- karne boje. Taj fenomen je opisan još 1861. godine i po autoru koji gaje opisao poznat je kao Kusmaulo- vo (Kussmaul) crvenilo. Smatra se se da ovo crvenili nekada može biti jedini simptom trovanja živom.
U toku hroničnog trovanja pljuvačne i limfne ilezde su uvećane i bolne: Pojačana je i salivacija. U toku 24 časa produkuje se i do pet litara pljauvač- ke. Ovako obimna salivacija nastaje usled reflektor- nog zapaljenja oralne sluzokože, a delom kao po- sledica nadražaja sekretomih nerava koje izaziva živa pri izlučivanju pljuvačkom. Događa se nekada da daje kod otrovanih salivacija normalna pa čak i smanjena i da se bolesnici žale na suvoću usta.
Usled ulceracija na oralnoj sluzokoži u bolesnika otrovanih živom iz usta se oseća neprijatan zadah. Bolesnici imaju i metalni ukus u ustima.
Kao posledica oštećenja perifernih nerava nastaje tremor jezika i smetnje pri govoru. Bolesnici mucaju pri govoru. Pri tome govor je drhtav i nerazumljiv. pri govoru se javljaju trzaji i grčenje mišića oko usta. Mogu se javiti i tegobe pri gutanju.
Ponekad toksična oštećenja oralnih tkiva izostanu iako su bolesnici bili duže vremena eksponirani živinim jedinjenjima. Događa se da bolesnici imaju samo subjektivne smetnje u vidu metalnog ukusa u ustima, povećanu salvaciju i slično, dok objektivnih pramena u oralnim tkivima nema.
Prema ispitivanjima koja su sprovedena na Kosovu utvrđeno je da neke žene, iako su 20 godina dva puta dnevno upotrebljavale živu u obliku poma- de nisu imale ni parodontalna, niti druga oralna oštećenja. Kod tih žena utvrđena je stalna prisutnost žive u pljuvački. Jedina objektivna oralna pramena koju su bolesnice imale bili su tamno obojeni zubi. Ova činjenica nameće zaključak da težina oralnih oštećenja nije u pozitivnoj korelaciji sa ekspozicijom živi.