Lečenje zadaha iz usta
Lečenje obolelih ima za cilj da uklovi neprijatan zadah iz usta i oslobodi bolesnika tih neprijatnosti. Terapijski uspeh preduzetih mera zavisi od toga da li je pronađen uzrok.
Ukoliko je zadah iz usta posledica nekog opšteg oboljenja, potrebno je pristupiti lečenju tog oboljenja. Kod tih bolesnika je neophodno preduzeti istovremeno i lokalne mere kojima se utiče na oralne uzroke, jer je često u pitanju udruženo dejstvo, pri čemu je neprijatan zadah iz usta prouzrokovan eks- traoralnim uzrokom potenciran delovanjem i zadahom koi potiče iz lokalnih uzroka.
U oralnoj terapiji valja u prvom redu preduzeti lečenje oralnih oboljenja koja mogu biti uzrok neprijatnom zadahu. Pošto su tu u pitanju najčešće ul- cero-nekrozni procesi na gingivi, prouzrokovani infektivnim agensima, to se lečenje sprovodi antibioticima, uz primenu lokalnih antiseptika. kako su to procesi infektivne etiologije, prouzrokovani anae- robima usne duplje osetljivim na penicilin, to se ovaj antibiotik i najčešće koristi. Ukoliko se ulce- ro-nekrozni proces odvija na gingivi, onda se penicilin aplikuje elektroforezom. Ulcero-nekrozni i gangrenozni procesi usne duplje koji se javljaju van gingive tretiraju se parenteralnom primenom penicilina. Vrlo značajna mera u otklanjanju oralnih uzroka je i otklanjanje zubnih naslaga i uspostavljenje oralne higijen, kao i stvaranje uslova za održavanje oralne higijene. Stvaranje uslova za održavanje oralne higijene podrazumeva plombiranje kari- i oznih zuba i uklanjanje neprikladnih protetskih radova. naročitu pažnju valja obratiti na aproksimalne plombe, koje mogu da stvore retenciona mesta na kojima se zadržavaju ostaci hrane, koje je teško ot- kloniti pranjem zuba. Plombe je porebno ispolirati, a zaostalo korenje izvaditi.
Posle uklanjanja zubnih naslaga i uspostavljanja prikladne oralne higijene, bolesnika treba obučiti u održavanju oralne higijene. Takve bolesnike valja kroz duži period kontroloisati i pratiti koliko uspešno peru zube i održavaju oralnu higijenu.
U lečenju se koriste i dezodorantna sredstva, i To su sredstva koja lokalnom primenom uklanjaju neprijatan zadah iz usta. Takav je vodeni rastvor vo- donik peroksida koji se aplikuje u vidu spreja. De- zodorantno dejstvo vodonik peroksida je dvojako. Vodeni rastvor vodonik peroksida deluje dezodo- rantno na taj način što on mehanički odstranjuje ne- krotične mase, ostatke hrane i druge organske sastojke neprijatnog mirisa. Organske materije i ostaci hrane sadrže veliku količinu enzima katala- ze. Vodonik peroksid se u kontaktu sa katalazom razlaže, pri čemu se stvara pena. Na taj način organske materije sadržane u ostacima hrane i dentalnom plaku postaju rastresite, tako da se pod mlazom sprej lako eliminišu. Dezodorantno dejstvo vodonik peroksida ogleda se i na taj način, što on pomoću ki- seonika koji se oslobađa u kontaktu sa enzimom katalazom (koji se nalazi u ostacima hrane i nekrotič- nim masama) oksidiše produkte neprijatnog mirisa. Na taj način budu odstranjeni svi produkti neprijatnog mirisa koji nastaju raspadanjem belančevina u toku ulcero-nekroznih procesa u ustima.
Kao dezodorantno sredstvo može se koristiti i1 % rastvor hloramina. Na zadah iz usta se može uspešno uticati i lekovima koji stimuliraju lučenje pljuvačke.