NEKROZNIIGANGRENOZNI PROCESI U USNOJ DUPLJI
U usnoj duplji pod izvesnim okolnostima mo- ženastati i izumiranje ograničenih delova mekih tkiva. Taj fenomen izumiranja ograničenog dela tkiva ili ćelija unutar živog organizma poznat je kao nekroza. Masivna nekrozn tkiva na koju se nadove- zuje invazija saprofitnih mikroorganizama označava se kao gangrena.
Nekrozno raspadanje mekih tkiva počinje karakterističnom serozno-hemoragičnom eksudaci- jom. Posle raspadanja mekih tkiva stvaraju se ulce- racije, pokrivene la-nim membranama. Ove naslage ne srastaju čvrsto sa podlogom, pa se lako skidaju.
Iz obolelih mesta uvek se mogu izolovati mae- robni mikroorganizmi, Bacillus fusiformis i Brrelia Vmcenti. Pored njih tu se nalaze i drugi anaerobi, kao što su Bactemides melaninogenicus, neke ana- erobne streptokoke i drugi. Sve su to mikroorganizmi velike virulencije i izvanrednog patogenog potencijala. Iako su ti mikroorganizmi gotovo uvek prisutni, ne treba ih smatrati direktnim i jedinim prouzrokovačima tih oboljenja.
Usled nekroze i raspadanja tkiva izražen je i veoma neprijatan zadah iz usta.
Ulcero-nekrozni procesi u usnoj duplji najčešće zahvataju samo sluzokožu. Rede budu zahvaćeni dublja oralna tkiva i mišići.
Zavisno od lokalizacije procesa odnosno od toga koja su tkiva zahvaćena ulcero-nekroznim procesom, razlikuje se, pa se i odvojeno opisuju, ulce- ro-nekrozni procesi koji zahvataju oralnu sluzoko- žua naročito tonzile (Stomatitis ulcem-necroticans) i neki nekrozni procesi koji imaju karakter gangrene, pri kojima nastaju teška razaranja mekih tkiva sa stvaranjem velikih defekata (Stomatitis gangreno- sa-Noma).