ODSTRANJIVANJE ZUBNOG KAMENCA
Neravna pvršina zubnog kamenca je idealno mesto za stvaranje i nagomilavanje dentalnog pla- ka, tako da se i posle čišćenja zuba četkicom, den- talni plak zadržava u neravninama na površini zubnog kamenca ili ispod njegovih ivica. Ako je na zubima prisutan zubni kamenac, održavanje oralne higijene i uklanjanje dentalnog plaka je praktično nemoguće, pa je zato eliminacija zubnog kamenca sa površine zuba veoma važan zahvat u lečenju pa- rodontopatije.
Zubni kamenac i mehanički iritira gingivu i prouzrokuje poremećaje cirkulacije u njoj, pa ga i iz tih razloga treba odstraniti sa zuba.
Pre uklanjanja zubnog kamenca potrebno je tačno utvrditi njegovu lokalizaciju. To se vrši inspekcijom ili stomatološkom sondom. Nekada je zubni kamenac pokriven mekim naslagama, a po pravilu ga prekriva dentalni plak. Precizno utvrđivanje lokalizacije i količine zubnog kamenca moguće je tek posle odstranjivanja mekih naslaga.
Zubni kamenac treba ukloniti po pojedinim re- gionima vilica ili po kvadrantima. Veoma je važno da se zubni kamenac ukloni u potpunosti. Ukoliko se zubni kamenac odstrani samo delimično, oštre ivice preostalog dela zubnog kamenca iritiraju i oštećuju gingivu, što pogoršava infl amaciju i još vi-, še favorizuje nakupljanje dentalnog plaka.
Uklanjanje zubnog kamenca vrši se ručnim instrumentima ili pomoću instrumenata aparata sa ultrazvukom.