POvišene vrednosti gvoždja i bilirubina
Postovani, u trecem sam mesecu trudnoce te sam radila uobicajene lab.nalaze ( KKS, gvozdje, secer, pregled urina, TORCH test, test na hepatit b i c i na hiv ) …
Svi nalazi su dobri osim gvozdja koje je poviseno- 39.9…
Kada sam pogledala neke starije nalaze uocila sam da su mi skoro na svim povecane vrednosti gvozdja i bilirubina. Zbog bilirubina sam radila i tada test na hepatitise s obzirom da sam bila zaposlena u bolnici u to vreme. S obzirom da je test bio negativan jedna doktorka mi je onako usput rekla da je verovatno u pitanju Gilbertov sindrom, ako sam dobro napisala.
Tada nisam obracala paznju i na gvozdje ali me sada zanima ima li to veze jedno sa drugim i da li ukazuje na neko oboljenje?
Hvala puno.
Odgovor
Poštovani,
Zahvaljujem se na ukazanom poverenju i poslatom email-u!
Gilbertov sindrom, je nasledni poremećaj metabolizma bilirubina. Vodeći simptom bolesti je žutica uzrokovana povišenom koncentracijom nekonjugiranog bilirubina u krvi. Bolest je česta i zahvata oko 5% populacije (prema nekima 10%).
Uzrok hiperbilirubinemije je smanjena aktivnost enzima glukuronoziltransferaze (bilirubin-uridin-difosfat-glukuronozilltransferaza), koji konjuguje bilirubin i još neke molekule. Konjugacijom bilirubin postaje rastvorljiv u vodi, pa se izlučuje putem žuči u dvanaestopalačno crevo..
Gilbertov sindrom je u većini slučajeva bezopasna bolest koja ne zahtijeva lečenje, a manifestuje se žuticom usled povišenja bilirubina u krvi (što može biti povezano sa stresom npr. gladovanjem, fizičkim napor, infektivnom bolešću) i nespecifičnim simptomima kao što su mučnina, umor, proliv, glavobolja, smanjenje apetita kojima se za sada ne može utvrditi pravi uzrok.
Dijagnoza se potvrdjuje nalazom nekonjugavene hiperbilirubinemije (povećan nivo nekonjugovanog bilirubina u krvi), bez drugih abnormalnosti (testovi funkcija jetre su obično potpuno normalni). Za definitivno potvrdjivanje dijagnoze vrše se specijalizovani testovi poput testa gladovanja, testa sa nikotinskom kiselinom i fenobarbitonom. Pojedini lekovi pokazuju duže zadržavanje u plazmi kod Gilberotovog sindroma. Pacijenti treba sasvim normalno da žive i da jedu hranu bez ograničenja. Jedino treba voditi računa da ne dodje do izgladnjivanja, dehidratacije i treba izbegavati konzumiranje alkohola i pojedinih lekova (uz konsultaciju sa lekarom).
Radi preciznije dijagnostike i razrešenja Vaših dilema, savetujem da se javite lekaru specijalisti koji će pored pregelda uraditi i dodatne testove ( sve to možete uraditi u našoj ambulanti). Za sva dodatana pitanja stojim Vam na raspolaganju.
S poštovanjem,
Doc.dr Ljiljana Jemuović
Doc. dr Ljiljana Jemuović
Specijalista za infektivne i tropske bolesti
Gastroenterohepatolog
Direktor bolničke službe