• O nama
  • Napomena
  • Zaposlenje
  • Kontakt
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
Pitaj doktora
No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
Pitaj doktora
No Result
View All Result
Vaš internet lekar
pitaj doktora

Sekundarna neplodnost

Sekundarna neplodnost

Prvi put ste lako zatrudneli, ali vam drugi put to, začudo, nikako ne uspeva? Niste jedini. U suštini, mnogo više parova nailazi na problem sekundarne neplodnosti (dru­gim rečima, neplodnosti koja se javlja na­kon što ste već doneli na svet jednu bebu) nego primarne neplodnosti (prvi pokušaj da zatrudnite). Na sekundarnu neplodnost otpada oko 60 odsto svih slučajeva sterilite- ta. Međutim, ti statistički podaci nedovoljno utiču na promenu stava prema sekundarnoj neplodnosti. Daleko veća pažnja poklanja se onima koji prvi put nailaze na teškoće prili­kom pokušaja začeća nego onima kojima to ne polazi za rukom drugi put. Prijatelji i po­rodica kao da nemaju dovoljno razumevanja za par koji već ima jednog naslednika. Leka- ri umanjuju značaj sekundarne neplodnosti i savetuju partnerima da „samo nastave da se trude“, umirujući ih rečima da će žena zatrudneti i drugi put ako je već jednom za- trudnela. Isto tako, parovi koji imaju proble­ma sa začećem druge bebe rede traže pomoć – uostalom, ko još ima vremena za sve one provere plodnosti i terapije kad morate da brinete o malom detetu? Osim toga, ko još ima vremena da se posveti komplikovanim aktivnostima planiranja bebe – pravljenju grafikona, testiranju, brižljivoj organizaciji seksa ili seksu uopšte – kad je prezauzet de- tetovim rasporedom aktivnosti?

Ponekad su problemi sekundarnog ste- riliteta izazvani nečim što je povezano s prethodnom trudnoćom ili porođajem, kao što je infekcija ili težak porođaj tokom kojeg je oštećena materica. Sekundarni sterilitet ipak najčešće prouzrokuju isti oni problemi koji izazivaju primarni sterilitet.

Pre svega pokušajte sami da ocenite ka­ko napreduju vaše pripreme za začeće (osim ako to već niste učinili). Da li vodite raču­na o ovulaciji i u pravo vreme razmenjujete nežnosti? Da li ste u svom menstrualnom ciklusu primetili bilo kakve promene koje bi mogle da ometaju začeće? Kako se hranite i da li u poslednje vreme pijete previše kafe (nikome ne treba infuzija kofeina više nego jednoj mami, ali preterivanje smeta zače­ću)? Ima li prostora za izvesna poboljšanja u načinu života? Da li je došlo do izvesnih zdravstvenih promena posle rođenja prvog deteta ili možda uzimate neke lekove? Šta je s vašom težinom – da li je ostala ista ili ste se ugojili posle prve trudnoće? Ili ste mo­žda previše oslabili nakon rođenja prven- ca zato što više nemate vremena da jedete?

Očigledno ste stariji sada nego što ste bili kada ste zatrudneli prvi put, ali da li je pro­šlo toliko vremena da su vaše godine sada otežavajući činilac za začeće? Vaš suprug treba da postavi sebi ista pitanja o svom zdravlju, načinu života, težini, ishrani i go­dinama, jer sve to može da utiče i na njego­vu plodnost. Pročitajte ponovo prvo, drugo i treće poglavlje kako biste videli da li vam izvesne promene u načinu života mogu po­moći da ponovo ostanete u drugom stanju. Zatim se obratite lekaru da bi on napravio profesionalnu procenu. Ukoliko pokušavate da zatrudnite godinu dana (ili mnogo ma­nje ako ste stariji), svakako morate nešto da preduzmete i nemate razloga da čekate. U mnogim slučajevima lečenje može biti brzo i lako (lečenje poremećaja rada štitne žle- zde, recimo, do kojeg često dolazi posle ro­đenja prvog deteta). Ponekad terapija može i da potraje, ali, bilo kako bilo, otklanjanje tih prepreka na putu ka bebi omogućiće da vam se stomačić ponovo zaokrugli.

Naravno, ako imate problema da zač- nete drugu (ili treću, ili četvrtu) bebu, na­ilazite ne samo na sve one tipične uspone i padove svojstvene pokušajima da zatrudnite već morate da se nosite i sa emocionalnim teškoćama tipičnim samo za parove suoče­ne sa sekundarnim sterilitetom. Prvo ste iznenađeni („Prvi put sam odmah ostala u drugom stanju, zašto ne mogu sada?“), a onda odbijate da se suočite sa stvarnošću („Nemoguće je da sada imam problem ste- riliteta kada ga ranije nisam imala?“). Slede krivica („Zašto ne mogu da budem srećna samo s jednim detetom?“) i ljubomora („Svi mogu da imaju dvoje dece, zašto ja ne mo­gu?“). Ma kako to čudno zvučalo, osećaće- te se izolovanije nego oni roditelji koji su od početka suočeni s problemom sterilite- ta: niste član grupe s primarnim sterilite­tom pošto već imate dete, ali se ne osećate ni potpuno prihvaćenom među „plodnim“ prijateljima pošto ne možete ponovo da za­trudnite. Stoga će vam možda biti teže da pronađete podršku neophodnu svakom paru željnom drugog deteta. Oni oko vas možda će vam na posredan način reći da treba da ste zahvalni što već imate potomka ili neće razumeti kroz šta prolazite, niti će pokazivati previše razumevanja za vaše ne­zadovoljstvo pošto već imate svog prvenca.

To što već imate dete ne znači da ne tre­ba da se osećate obeshrabreno zbog proble­ma u vezi s ponovnim začećem. To takođe ne znači da drugi ne treba da saosećaju s va­ma i pružaju vam neophodnu podršku dok se suočavate s tim izazovom. Dakle, potra­žite je. Ako vas prijatelji i porodica jedno­stavno ne razumeju, razgovarajte sa onima koji vas shvataju, sa onima koji imaju isti problem. Naći ćete ih na raznim forumima na internetu i u grupama za podršku (izne- nadićete se koliko ih ima, pošto je sekun­darni sterilitet veoma čest).

Imajte takođe na umu da se ne suoča­vate sa sekundarnim sterilitetom potpuno sami – vi i vaš suprug u tome ste zajedno. Održavanje bliskosti bračnog para uvek zahteva više napora ako postoji i treći član porodice – vaše dete – ali je to posebno zna­čajno dok se trudite da vas bude četvoro (ili više). Veliki su izgledi da vas oboje muče iste frustracije, isto razočaranje, ista krivica i oboje ćete se osećati bolje ukoliko o tim emocijama razgovarate. Ali takođe mora­te da se potrudite da stvorite romantičnu atmosferu koja će doprineti tome da vaši napori za pravljenje bebe i vaš međusobni odnos ostanu snažni.

Možda će vaszanimati

Stenoza grlića materice i plodnost

Test na trudnoći iz 1350 godine pre naše ere

Kompleti za izbor pola

Još jedna osoba oseća vaše probleme sa sterilitetom, čak i ako o njima ne zna ništa: vaše dete. Čak i sasvim mala deca imaju veo­ma osedjiv „radar“ za promene raspoloženja – prema tome, iako vaše mezimče gotovo si­gurno nema nikakve veze s vašim naporima da začnete, ono prolazi kroz iste emocional­ne uspone i padove kao i vi. Da ne biste ti­me uzdrmali osećaj sigurnosti svog deteta, postarajte se da vam svakodnevni život teče kao i obično – čak i ako ulažete veliki trud u proširenje svoje divne porodice.

Previous Post

Stenoza grlića materice i plodnost

Next Post

Bolovi u penisu i u donjem delu trbuha

Slični članci

Stenoza grlića materice i plodnost

  Stenoza grlića materice i plodnost Ponekad se manja količina ožiljnog tkiva javlja na grliću nakon neke hirurške in­tervencije, recimo...

Read more

Test na trudnoći iz 1350 godine pre naše ere

Test na trudnoći iz 1350 godine pre naše ere Verovatno ste mislili da je mokrenje po štapiću kako biste otkrili...

Read more

Kompleti za izbor pola

Kompleti za izbor pola Već imam devojčicu i želela bih dečaka. Prijateljica mije rekla da postoji komplet za izbor pola....

Read more

Da li od izbora hrane zavisi bebin pol?

Da li od izbora hrane zavisi bebin pol? Da li hrana može da utiče na pol vašeg budućeg deteta? Postoje...

Read more

Izbor bebinog pola, da li je moguć

Izbor bebinog pola, da li je moguć Da lije moguće uticati na pol deteta? Već imamo dva dečaka i želeli...

Read more

Pomo od strane tradicinalnih lekova u pravljenju bebe

Pomo od strane tradicinalnih lekova u pravljenju bebe Već nekoliko meseci pokušavate da za- trudnite, ali bez uspeha? Imajte na...

Read more
Load More
Next Post
Mladeži, fleka nakon opekotina od sunca

Bolovi u penisu i u donjem delu trbuha

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Bolesti krvi i hematopoeznog sistema (hematologija)

Neutropenija (sniženi nivo neutrofila u krvi)

Anorhija (anorchia)
Dečje i urodjene bolesti (pedijatrija)

Anorhija (anorchia)

Mučnina (nausea)
Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

Štitna žlezda

Štitna žlezda

Dijabetesna periferna neuropatija

Dijabetesna periferna neuropatija

Efikasan tretman bola u grlu

Efikasan tretman bola u grlu

  • O nama
  • Napomena
  • Zaposlenje
  • Kontakt
  • Politika privatnosti

© 2022 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2022 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.