EEG je metoda koja detektuje električnu aktivnost mozga korišćenjem elektroda postavljenih na na površinu glave.
Elektrode detektuju fluktuacije napona koje proizvode neuroni u mozgu kada šalju signale jedni drugima.
Pomaže u dijagnostici bolesti kao što su epilepsija, encefalitis i tumori ili bilo kakve abnormalnosti u funkcionisanju mozga.
Glavna svrha pregleda EEG glave je merenje moždanih talasa, koji su mali električni impulsi koji se javljaju u našem mozgu.
Moždani talasi pružaju informacije o tome koliko dobro mozak radi i kako obrađuje informacije.
Zašto se radi EEG glave?
EEG se radi da bi se utvrdilo zdravlje mozga.
Može se koristiti za dijagnostikovanje različitih stanja, uključujući napade, poremećaje spavanja i budnosti i povrede glave.
To se može uraditi iz više razloga, uključujući:
- Da biste utvrdili da li imate epilepsiju ili neko drugo stanje koje utiče na mozak. Kad je epilepsija u pitanju koristi se kako bi se odredilo da li je epilepsija tip I ili tip II;
- Za praćenje aktivnosti mozga nakon povrede glave ili moždanog udara;
- Za otkrivanje tumora ili drugih stanja koja utiču na mozak;
- Da saznate da li stanje može povećati rizik od Alchajmerove bolesti.
Da li postoje rizici povezani sa EEG-om?
EEG glave je najčešće bezbolan i veoma siguran, izvodi ga tehničar koji je obučen da bezbedno upravlja bilo kojom situacijom koja se može desiti.
Postoji rizik od iritacija kože.
Ovo se može desiti ako su elektrode previše zategnute ili previše labave, ili ako koža postane iritirana trljanjem o lepak koji drži elektrode na mestu.
Drugi rizik je mogućnost napada.
Može doći do napada ako postoji previše električne aktivnosti u mozgu tokom EEG-a glave, obično se dešava kod ljudi koji imaju epilepsiju ili neki drugi poremećaj.
Ovo se može sprečiti podešavanjem električnih struja i frekvencija koje se koriste tokom EEG procedure, kao i preduzimanjem koraka za smanjenje nivoa stresa pre testiranja.
Faktori koji mogu da ometaju očitavanje EEG-a?
Postoji nekoliko faktora koji mogu ometati očitavanje EEG-a.
Neki od njih su:
- Prisustvo bilo kakvih metalnih predmeta u blizini glave, kao što su naočare sa metalnim okvirom ili zubna proteza od titanijuma.
- Prisustvo poklopca elektrode na glavi.
- Nizak šećer u krvi
- Boja, dužina, tekstura i stil pacijentove kose mogu uticati na kvalitet njihovih očitavanja ako utiču na to koliko dobro elektrode prijanjaju na površinu glave; ovo je posebno važno kada se radi sa decom ili ljudima koji imaju alopeciju, koji možda nemaju dovoljno kose da bi se uradilo dobro očitavanje, ali im je ipak potreban tretman za njihovo stanje.
- Tip kože pacijenta — ako pacijent ima masnu kožu ili se prekomerno znoji, na primer — može ometati kvalitet njihovih očitavanja ako uzrokuje stvaranje previše vlage između elektroda i površine glave ili vrata.
- Puls pacijenta i otkucaj srca.
- Disanje.
- Pokreti mišića.
- Neki lekovi, kao što su sedativi.
- Konzumiranje previše kofeina koji može uticati na puls.
Kako se pripremiti za EEG glave?
Priprema za EEG glave je jako važna, pre svega pacijent treba da bude odmoran pre pregleda i da ne uzima nikakva sredstva za spavanje u roku od 24 sata pre procedure (uključujući melatonin).
Ne treba da konzumira alkohol u roku od 24 sata pre procedure jer će to povećati rizik od napada tokom testiranja.
Pacijent treba da prestane da uzima određene lekove nekoliko dana pre početka testiranja kako njihov efekat ne bi ometao rezultate.