Šta je CRP (C reaktivni protein)?
CRP, ili C reaktivni protein predstavlja specifičan molekul koji se proizvodi u jetri. Tačnije, u pitanju je proizvod molekula koji se naziva interleukin 6. U manjoj količin, CRP se proizvodi od strane ćelija krvnih sudova, glatkih mišićnih ćelija i od strane masnog tkiva. Ovaj molekul je otkriven dane 1930. godine od strane naučnika Tillet-a.
U pitanju je molekul koji je najčešće pokazatelj zapaljenskog odgovora u organizmu. Fiziološke, odnosno normalne vrednosti su 0-10mg/dL, tj. ukoliko je veći od 10mg-dl, onda može da postoji neki zapaljenski proces u organizmu, medjutim, kada postoji oštećenje tkiva, poput nekroze, ili gangrene, onda i CRP može da bude lažno nizak.
CRP može da bude povećan u sledećim stanjima
- akutna, ili hronična zapaljenska stanja
- povreda tkiva, odnosno oštećenje tkiva
- ishemija, ili infarkt
- reumatska oboljenja
- arteritis i artritisi
- metabolički sindrom
- tumori različitih lokalizacija (naročito tumori grudi, pluća i gastrointestinalnog trakta)
- akutni pankreatitis
- opekotine
- leukemije i druge leukoze
- pušenje duvana
- gojaznost
- popuštanje bubrega
Niske vrednosti mogu da se nadju kod
- osoba koje redovno vežbaju i sportista
- prekomerni gubitak telesne težine
- upotreba lekova iz grupe statina
- umereno konzumiranje alkohola
Takodje, pokazano je da rasa i pol utiču na različite nivoe ovog proteina u krvi. Pripadnici crne populacije imaju veće vrednosti nego pripadnici bele populacije i žene imaju veće vrednosti nego muškarci.
Vrednost CRP-a najčešće veoma brzo raste drugog dana nakon početka infekcije, a počinje da opada sa završetkom infekcije (poluživot mu je 18 sati).