Zdravstvene situacije ili povrede koje uzrokuju probleme sa kretanjem mogu vrlo teško da padnu pacijentima. U takvim situacijama, važno je da osobe pored sebe imaju adekvatnu podršku, ali i mehanizme koji će im olakšati svakodnevni život i oporavak. Stoga smo tekst posvetili upravo tome kako da u takvim situacijama lica prođu što bezbolnije i kako da njihove svakodnevne aktivnosti trpe što manje.
Pronađite odgovarajuća ortopedska pomagala
Prva stvar koju je potrebno da uradite kada se suočite sa problemima sa kretanjem je da pronađete ortopedska pomagala koja će vam na najbolji način pomoći pri kretanju. Bilo da se radi o kratkotrajnim ili dugotrajnim problemima sa kretanjem ortopedska pomagala će biti vaša desna ruka tokom oporavka.
Kretanje bez ovih pomagala, moglo bi da uzrokuje veće probleme, povredu učini ozbiljnijom, pa samim tim i oporavak težim i dužim. Stoga je vrlo važno da se držite preporuka i ali i ograničenja koja vam izreknu lekari specijalisti.
Ponekad ne možemo da sami da odredimo koje bi ortopedsko pomagalo bilo najadekvatnije za naše probleme. Stoga u nastavku otkrivamo vrste ortopedskih pomagala i njihovu namenu.
Vrste ortopedskih pomagala
Štapovi za hodanje se najčešće koriste kod problema sa kretanjem izazvanih starošću. Lagan dizajn čini ih lake za nošenje i korištenje, a praktične funkcije osiguravaju da imate sve što vam je potrebno na dohvat ruke. Izrađuju se najčešće od aluminijuma i drveta, sa mogćnošću da se podešava visina.
Štake za hodanje su namenjene da pružaju poboljšanu stabilnost, smanjuju bol i omogućavaju veću nezavisnost prilikom kretanja. Štake se, za razliku od štapova, koriste u situacijama kada oslanjanje na nogu nije moguće. Tako se štake najčešće upotrebljavaju u paru, mada je moguća upotreba i samo jedne.
Važno je da pomenemo i podlaktne štake. Iako se radi o štakama, ova pomagala zamenjuju zapravo štapove i koriste u situacijama kada nam je štap potreban. Razlika je što su podlaktne štake stabilnije i udobnije od štapova.
I klasične i podlaktne štake se izrađuju od aluminujuma i drveta, kako bi bile istovremeno lagane i čvrste. Takođe, obe vrste pomagala su podesive po visini, pa se vrlo lako mogu prilagoditi bilo kojoj visini i građi.
Ostala nam je još hodalica za stare. Ovo ortopedsko pomagalo koristi kao pomoć pri kretanju uglavnom kod starijih osoba, koje imaju istovremeno problema sa održavanjem ravnoteže.
Postoji nekoliko vrsta hodalica:
- Hodalica bez točkova pruža stabilnost i oslonac osobama koje imaju problema sa održavanjem ravnoteže ili slabost u nogama;
- Hodalica sa dva prednja točka je idealna ukoliko starija osoba ima poteškoće zbog kojih joj je teško da podiže hodalicu. Osoba može da gura hodalicu ispred sebe što smanjuje napor i omogućava lakšu pokretljivost u poređenju sa hodalicom bez točkova. Sa druge strane, za razliku od rolatora, ova vsta hodalica obezbeđuje veću stabilnost;
- Kada su starije osobe kojima kupujete hodalicu malo pokretnije i stabilnije, rolator je rešenje. Rolatori su zapravo hodalice sa tri točka. Široku primenu nalaze zbog toga što su lakši i okretniji od rolatora sa četiri točka. Zbog manjeg okretajnog radijusa, korisniku je lakše da se snalazi na malim prostorima u uzanim prolazima i slično;
- Podlaktna pilot hodalica ima veliki broj prednosti za starije osobe jer je dizajnirana tako da pruži visoku sigurnost i udobnost. Ručke i nasloni za podlaktice dodatno pomažu starijima da rasporede težinu i da dobiju veći oslonac, a tapacir kojim su obložene garantuje udobnost.
Različiti oblici fizičke aktivnosti su dobar vid prevencije
Umerena fizička aktivnost je najbolja prevencija za poremećaje u kretanju. Međutim i kada se jave problemi sa kretanjem određena fizička aktivnost se preporučuje. Ne samo da jača mišiće uključene u hodanje i održavanje ravnoteže, već može poboljšati izdržljivost i ojačati vezu uma i tela.
Fizička aktivnost ima i brojne benefite po mentalno zdravlje, koje je u slučaju smanjene pokretljivosti posebno važno.
Aerobne vežbe povećavaju broj otkucaja srca tokom dužeg vremenskog perioda, pa će benefite ostetiti i vaš kardiovaskularni sistem. Kod osoba sa otežanim kretanjem najbolji vid aerobnih vežbi su lagane šetnje.
Nešto pokretljiviji se mogu oprobati u plesu. Pored toga što poboljšava koordinaciju pokreta, ples je dobar jer tokom plesanja imate partnera koji će vam biti oslonac.
Mentalno zdravlje je važan faktor tokom oporavka
Iako se sve češće skreće pažnja na važnost mentalnog zdravlja uopšte, u periodima smanjene mogućnosti kretanja, mentalno zdravlje postaje još važnije. Činjenica je da sama smanjena pokretljivost utiče na pojavu anksioznosti pa čak i blažih oblika depresije.
Kako ne bi došlo do toga, važno je pre svega da budete otvoreni i pričate o vašem stanju. Kada ste otvoreni sa porodicom, prijateljima i kolegama, često se možete osećati opuštenije u društvenim situacijama. A deleći svoja osećanja sa voljenima i prijateljima, dobijate saveznika u vašoj borbi.
. Druga stvar koju možete da radite je da pratite kako se osećate. Na ovaj način postajete svesni koje vrste situacija i događaja izazivaju anksioznost, depresiju ili druga neprijatna osećanja. Kada to prepoznate, možete se psihički pripremiti ili izbeći ove okolnosti.
Stigli smo do samog kraja. Nadamo se da su vam naši saveti bili od pomoći, i da će vaš oporavak ili oporavak vaših bližnjih proći što brže i bezbolnije.