Jedan od najčešćih problema trećeg doba je smanjena pokretljivost. Pored toga što ovaj problem loše utiče na obavljanje svakodnevnih aktivnosti, on sa sobom vuče i niz drugih problema.
Tako smanjena pokretljivost loše utiče i na psihičko i mentalno zdravlje. Osobe koje se slabije kreću su mnogo manje nezavisne, pa se javlja potreba za stalnom brigom i negom ovih lica.
Međutim za sve ove probleme postoji rešenje. Ortopedska pomagala omogućavaju kretanje i kod osoba sa ozbiljnim problemima. Bilo da se radi o privremenom problemu (kao što je postoperativni period oporavka) ili trajno umanjenoj sposobnosti kretanja ortopedska pomagala će drastično popraviti kvalitet vašeg života i samim tim učiniti da se i vi i ljudi oko vas osećate bolje. Zato smo pripremili kratak vodič koji će vas upoznati, sa vrstama i namenom ortopedskih pomagala i koji će vam pomoći da pronađete odgovarajuće ortopedsko pomagalo za vas ili vašeg najbliže.
Vrste ortopedskih pomagala i njihova namena
Ortopedska pomagala su tehničke sprave koje služe uspostavljanju i popravljanju oštećenja lokomotornog sistema, korekciji estetskih nedostataka tela i pružaju pomoć invalidnim licima i obaljanju fizioloških pokreta i kretanju. Ortopedska pomagala obuhvatuju širok dijapazon proizvoda od proteza, preko štapova do obuće.
Kako kod starijih osoba ubedljivo najširu primenu nalaze ona ortopedska pomagala koja im olakšavaju kretanje, tako će o njima biti reči u nastavku.
Štapovi
Štapovi za hodanje se najčešće koriste kod otežanog kretanja koje je izazvano starošću. Starija lica ih upotrebljavaju kako bi popravila ravnotežu, i najčešće se upotrebljavaju jednokraki štapovi. Međutim ukoliko je nekom licu potreban čvršći oslonac, preporučuje se trokraki ili četvorokraki štap.
Štapovi su najčešće izrađeni od od aluminijuma ili drveta. Prednost štapova od aluminijuma, pored izdržljivosti i lakoće je što izrađeni tako da postoji mogućnost da se podešava visina, pa su namenjeni svim osobama.
Štake
Štake za hodanje su ortopedska pomagala namenjena da pružaju poboljšanu stabilnost, smanjuju bol i omogućavaju veću nezavisnost prilikom kretanja. Štake se, za razliku od štapova, koriste u situacijama kada oslanjanje na nogu nije moguće.
Štake se najčešće upotrebljavaju u periodima postoperativnog oporavka ili u slučaju težih povreda. Tako se štake najčešće upotrebljavaju u paru, mada je moguća upotreba i samo jedne štake. U ovim slučajevima koriste se štake sa osloncem pod pazuhom.
Pored njih u upotrebi su i podlaktne štake. Najčešće se koriste u paru, a koriste u situacijama kada je dopušteno oslanjanje na nogu, ali ne celom težinom tela.
I klasične i podlaktne štake se izrađuju od aluminujuma i drveta, kako bi bile istovremeno lagane i čvrste. Ono što je zajedničko za obe vrste štaka jeste da su podesive po visini, s tim da se pojedini tipovi podpazušnih aluminijumskih štaka izrađuju u različitim veličinama (uglavnom u S, M, L veličinama).
Hodalice i
Poslednja vrsta ortopedskog pomagala o kojem ćemo govoriti je hodalica za stare. Ovo ortopedsko pomagalo namenjeno starijim osobama, ali i osobama sa invaliditetom i osobama kojima je potrebna rehabilitacije nakon operacija.
Koriste se da olakšaju hodanje i pruže podršku i stabilnost. Hodalice su dizajnirane da pomognu osobama sa smanjenom pokretljivošću, ravnotežom ili sniženom fizičkom snagom da se lakše kreću. Hodalice obično imaju čvrstu konstrukciju sa rukohvatima za držanje i često dolaze sa stabilnim nogarama ili točkovima za bolju kontrolu i manevrisanje.
Postoji nekoliko vrsta hodalica:
- Hodalica bez točkova pruža stabilnost i oslonac osobama koje imaju problema sa održavanjem ravnoteže ili slabost u nogama;
- Hodalica sa dva prednja točka je idealna ukoliko starija osoba ima poteškoće zbog kojih joj je teško da podiže hodalicu. Osoba može da gura hodalicu ispred sebe što smanjuje napor i omogućava lakšu pokretljivost u poređenju sa hodalicom bez točkova. Sa druge strane, za razliku od rolatora, ova vsta hodalica obezbeđuje veću stabilnost;
- Kada su starije osobe kojima kupujete hodalicu malo pokretnije i stabilnije, rolator je rešenje. Široku primenu nalaze zbog toga što su lakši i okretniji od rolatora sa četiri točka, a olakšavaju kretanje i zato što ne zahtevaju podizanje. Zbog manjeg okretajnog radijusa, korisniku je lakše da se snalazi na malim prostorima u uzanim prolazima i slično. Opremljene su dodatno kočnicama ali i korpom za odlaganje stvari.
- Podlaktna pilot hodalica ima veliki broj prednosti za starije osobe jer je dizajnirana tako da pruži visoku sigurnost i udobnost. Ručke i nasloni za podlaktice dodatno pomažu starijima da rasporede težinu i da dobiju veći oslonac, a tapacir kojim su obložene garantuje udobnost. Ova hodilaca se najčešće sreće u bolnicama i koristi za oporavak od posledica teže operacije ili frakture.
- Stepenasta hodalica za starije osobe je specijalizovano pomagalo dizajnirano da im omogući sigurno savladavanje stepenica i neravnih površina. Ova vrsta hodalice je posebno korisna osobama koje imaju poteškoće u kretanju i ravnoteži prilikom penjanja ili silaženja stepenica.
Stigli smo do samog kraja, nadamo se vam je vodič bio od pomoći. Ostaje samo da podsetimo za kraj, da su za starije osobe, ortopedska pomagala vrlo često presudna za održavanje nezavisnosti i kvaliteta života.