Dojenje bebe
Za uspešno hranjenje deteta često je potrebno nekoliko dana prilagođavanja. Kada nađete položaj za dojenje koji vam najviše odgovara i način na koji ćete držati bebu, moći ćete potpuno da uživate u tom izuzetnom doživljaju.
Sedeći na stolici
Namestite se tako da vam leđa budu uz naslon stolice, a ako je potrebno, stavite iza sebe jastuče. Podignite noge na nešto, a ako ne možete, prekrstite ih.
Stavite glavu deteta u pregib svoje ruke, ispod koje možete staviti jedno ili dva jastučeta kako bi beba bila sasvim blizu vas i u visini dojke.
Ležeći
Ležite ispruženi na krevet, savijte noge, a butine možete podići jastučićem. Da vam se ne ukoči vrat, naslonite glavu na jastučić (možete glavu položiti i na svoju savijenu ruku). Stavite dete na postelju sasvim uz sebe: lice treba da mu bude okrenuto prema dojci, a njegov stomak prema vašem.
Da izbegnete ragade
Često je teško izvući dojku iz usta deteta, čak i kada je sasvim sito, jer ono nastavlja da sisa iz zadovoljstva. Ako to učinite naglo, može se desiti da vas dojka zaboli i da dobijete ragade (naprsline na bradavicama) što je takođe bolno. Da to izbegnete, milujte detetu ugao usta i ona će se postepeno otvoriti, pa ćete moći da izvučete dojku bez teškoća.
Sedeći na kauču
Zavalite se na kauč, leđima oslonjeni na jastučiće ili jastuke. Postoje jastučići za dojenje ispunjeni sićušnim kuglicama, koji će vam pomoći da se i vi i beba udobno naslonite.
Ne treba da osećate napetost, nego da možete bez napora pomeriti napred gornji deo tela. Prislonite detence uza se, ali vodite računa da mu uvo, leđa i kuk budu u istoj ravni.
Uspešno dojenje
Bilo koji položaj da zauzmete, vodite računa da i dete bude u dobrom položaju i da ne mora da okreće glavu kako bi sisalo. Tada mu stavite celu bradavicu u usta tako da uhvati što više areole (tamnog prstena oko bradavice). Vodite računa da mu usne dobro obuhvataju dojku. Videćete kako mu se slepoočnica pomera u ritmu sisanja, a kada guta, primetićete pokrete iza njegovog uva.