Pranje i sterilisanje bočice za bebe
Neophodno je vrlo strogo održavanje higijene, naročito prvih šest meseci. Stoga steknite naviku da pažljivo čistite bočicu i cuclu posle svake upotrebe, bez obzira na to da li Ih sterilišete.
Ako dete nije sve popilo, prospite hranu iz bočice i isperite je. Zatim je operite toplom vodom i tečnošću za pranje sudova, koristeći četku da biste uklonili svaki trag mleka. (ne stavljajte četku u bocu punu vode da se ne biste isprskali…).
Zatim pažljivo isperite bočicu i ostavite je da se osuši. Možete je staviti i u mašinu za pranje posuđa, kao i njene dodatne delove; tada se preporučuje da je posle isperete pod tekućom vodom da biste uklonili i najmanji ostatak sredstava za pranje i ispiranje.
Izvadite cuclu iz prstena za učvršćivanje. Malom četkom za boce koja služi samo za to, pažljivo očistite cuclu, prsten za učvršćivanje i zapušač, postupajući na isti način kao s bočicom.
- Poštujte neka higijenska pravila
- Dobro operite ruke pre dodirivanja bočice i njenih dodataka, čak i kada ih perete!
- Pre nego što namestite razne delove, vodite računa da vam i radna površina bude očišćena.
- Za brisanje radije koristite pribor koji se posle baca, a ne kuhinjske krpe.
- Vodite računa da bočica bude sasvim suva pre korišćenja.
Različita su mišljenja o potrebi da se sterilišu bočice za novorođenče. Ako ćete se osećati sigurnije, činite to. To vas ipak ne oslobađa pranja bočice niti prethodno opisanih higijenskih mera.
Bilo kojim načinom da ih sterilišete, najpre treba da očistite, isperete i ocedite bočice, cucle, prstene za učvršćivanje i poklopce. Dobro proverite da nije ostao ni najmanji trag mleka. Zatim ih stavite u sterilizator, bilo bez reda, bilo u posebne odeljke, tako da bočice obavezno budu izokrenute i potpuno potopljene. Pokrijte posudu njenim poklopcem, stavite je u mikrotalasnu pećnicu i sledite uputstvo proizvođača u pogledu jačine i trajanja; sterilizacija uglavnom traje deset minuta. Taj način je brz i praktičan, ali treba imati mikrotalasnu pećnicu!
Ako koristite električni sterilizator, sterilizacija takođe traje desetak minuta, ali aparat je dosta skup i glomazan.
Možete bočicu i dodatke takođe staviti u vrelu vodu i ostaviti bočicu 30, a dodatke 15 sekundi. To je najjeftiniji sistem, ali ne i praktičan.
Tabletu (ili tečnost) za hladnu sterilizaciju dodajte u posudu u kojoj se nalaze bočice i dodaci potopljeni u vodu (pazite da sasvim ogreznu i da nisu jedni preko drugih). Pustite da deluje oko 30 minuta (pogledati vreme trajanja označeno u proizvođačevom uputstvu). Ovaj načinje je brz, ekonomičan, ali neka kapljica hlora ipak može da se zadrži.
Do kojeg uzrasta treba sterilisati bočice?
Uglavnom se savetuje da se bočice sterilišu do uzrasta od tri meseca, najviše pet meseci. Sterilisanje nije neophodno, pa se od tog posla često odustane za drugo dete…