Podrigivanje bebe
Dete koje se hrani cuclom iz bočice, sisajuí proguta i vazduh, a podrigivanje će mu omogućiti da izbaci taj vazduh. Možete mu omogućiti da podrigne na kraju sisanja iz bočice, ili za vreme kraćeg prekida ako pije suviše brzo, ili ako vam se čini da se ne oseća dobro: ono se tada grči, pravi grimase.
Naslonjeno na vaše rame se najčešće primenjuje. Stavite ubrus ili pelenu na rame, jer pri podrigivanju često dolazi do bljuckanja hrane. Stavite dete u uspravan položaj, uza se i sa glavom na vašem ramenu. Tapkajte ga blago ili ga trljajte po leđima. Ako ne deluje, hodajte noseći dete u rukama, i ono će podrignuti…
Postavite dete naspram sebe tako da sedi. Pridržavajte mu glavu jednom rukom, a drugom pokušajte da ga držite i da ga tapkate po dnu leđa. Kada se dete bude držalo samo, moći ćete da ga postavite da vam sedi na krilu, sa razdvojenim nogama.
Šta da radite ako dete povraća hranu?
Ova mala smetnja je uobičajena pojava i uglavnom se dešava kada dete podrigne posle sisanja.
Ako povraća odmah posle sisanja ili hranjenja iz bočice, nema potrebe da se uznemiravate. Ako dete povraća malo i ne plače, to je ponekad znak daje popilo previše i prebrzo.
Pokušajte da smanjite brzinu isticanja mleka, ili u toku sisanja napravite prekid. Ako vaše dete redovno i mnogo povraća hranu, ako plače i grči se ili to radi dugo posle obroka, razgovarajte sa svojim lekarem, jer se može raditi o podizanju kiseline iz želuca usled lošeg funkcionisanja otvora koji povezuje jednjak i želudac,
a koje će nestati kada dete bude imalo oko godinu dana. Ako vaše dete jede s teškoćama i lako povraća hranu, to može biti posledica upale sluzokože u ustima (mukoza), što se ispoljava u ustima u obliku belih naslaga. Tada razgovarajte sa svojim lekarem.
Položite dete na stomak tako da leži popreko na vašem krilu. Pazite da mu glava bude podignuta u odnosu na telo, da bi se izbeglo povraćanje Pridržavajte mu glavu jednom rukom, a drugo ga blago trljajte.