Hranjenje bebe iz bočice
Brzo ćete pronaći pokrete i položaj koji vam odgovaraju za hranjenje bebe iz bočice. Najvažnije je da se i vi i beba osećate ugodno, tim pre što u prvom mesecu vaše dete ima oko šest obroka dnevno.
Smestite se udobno: na fotelju, kauč, krevet i opustite se. Uzmite dete na krilo, zatim ga u prevoju svoje ruke namestite u ugodan polusedeći položaj: da ne bude ni ispruženo, ni suviše uspravno. I vi možete podmetnuti neki jastuk ispod ruke, ili je spustiti na rukonaslon fotelje ili kauča.
Pazite da menjate ruku kako vam ne bi utrnula. Dajte detetu bočicu sa cuclom. Nagnite bočicu i pokažite je detetu. Ako ne otvori usta samo, milujte mu usne vrhom cucle.
Vodite računa da cucla uvek bude puna mleka, kako beba ne bi gutala suviše vazduha.
Pazite i da nos vašeg deteta bude otkriven kako bi moglo lako da diše.
Dok dete sisa, posmatrajte mehuriće u bočici; ako ono prekine sisanje, pomozite mu da podrigne. Ako dete sisa a mleko ne otiče, odvijte malo prsten da bi ušao vazduh. Ako dete pije suviše brzo, promenite brzinu cucle i nakratko prekinite hranjenje.
Za blizance se morate dobro organizovati. Savetuje se da se hrane u pravilnim vremenskim razmacima i uzastopno, da bi majka imala malo predaha. Ali to nije uvek mnogo praktično, a treba voditi računa i o prirodnim ritmovima oba deteta.
Po izlasku iz porodilišta, dete uglavnom pije 6 do 7 bočica od 60 mililitara dnevno (od čega jednu noću); zatim bočice postaju veće, od 90 ml, da bi se stiglo uglavnom do 120 ml na kraju prvog meseca. Ove količine su pokazne i treba da se prilagode apetitu deteta i njegovom ritmu rasta. Nemojte prisiljavati dete da sisa još ako ono više neće.