Antidepresivi pre začeća
Kada su u pitanju promene u životu, verovatno ne postoji veća nego što je rođenje deteta ili čak sama odluka da se napravi beba. Ali ako patite od depresije ili anksioznosti, možda se ne pitate samo koliko će planovi da dobijete bebu promeniti vaš život, već i kako će se to odraziti na vašu sposobnost da upravljate životom – naročito ako trudnoća znači izbacivanje iz upotrebe lekova protiv depresije ili anksioznosti.
Na svu sreću, postoje mnoge mogućnosti (uključujući lekove) za buduće mame s depresijom, anksioznošću i drugim psihičkim problemima, mada se može desiti da terapija bude delimično ili potpuno promenjena. Naime, prestanak uzimanja antidepresiva ili drugih lekova koji su zaista potrebni – i ponovno padanje u depresiju – može mami, a i bebi koju očekujete, doneti više štete nego koristi.
U slučaju kliničke depresije ili krajnje anksioznosti za vreme trudnoće (i dok pokušavate da zatrudnite) manji su izgledi da ćete dobro jesti, dobro spavati i raditi sve ono što je korisno za bebu. Studije pokazuju da žene koje za vreme trudnoće pate od nelečene depresije imaju veće izglede da se porode pre vremena i takođe su izložene većoj opasnosti od posleporođajne depresije, koja ih sprečava da vode brigu o bebi i da u njoj uživaju.
Stoga, pre nego što prestanete da pijete lekove, razgovarajte sa svojim lekarom. Zajedno ćete moći da odmerite kolika je korist od nastavljanja terapije u odnosu na mogući rizik. Neki lekovi nose veći rizik, neki mnogo manji. Dokazano je da je velbutrin (bupropion) bezopasan za trudnoću kada se uzima u propisanim dozama i verovatno predstavlja najbolji izbor, pod uslovom da reagujete na njega. Pparoksetin i možda neki drugi SSRI (selektivni inhibitori reapsorpcije serotonina) ne predstavljaju veliku opasnost za bebu koja se razvija, dok se upotreba drugih sličnih lekova u drugoj polovini trudnoće povezuje sa simptomima odvikavanja od zavisnosti kod bebe posle rođenja.
Period pre začeća svakako je najbolje vreme za promenu terapije. Ukoliko u dogovoru s lekarima odlučite da više ne uzimate lekove ili da probate s nekom drugom, bezopasnijom terapijom, počnite najmanje tri meseca pre nego što ćete pokušati da zatrudnite – tako ćete imati dovoljno vremena da vidite kako ćete se osećati. Ako primetite da se znaci depresije vraćaju – nesanica i slabljenje apetita, anksioznost, nesposobnost da se koncentrišete, nagle pr-mene raspoloženja i gubitak interesovanja za seks (što vam svakako neće pomoći da napravite bebu) – razgovarajte ponovo sa svojim lekarima i pokušajte s drugačijim pristupom. Prijavite im takođe sve promene koje osetite kad zatrudnite (porast nivoa hormona u trudnoći izaziva promene raspoloženja kod svake žene, ali stalna depresiia ili anksioznost koja utiče na sposobnost funkcionisanja nije normalna).
Promene raspoloženja može da ublaži hrana bogata omega-3 masnim kiselinama (losos i orasi), kao i dodatak ishrani DHA, koji se može slobodno uzimati u trudnoći. I ne zaboravite da vežbanje poboljšava raspoloženje. Endorfini koji se oslobađaju pri brzoj šetnji ili plivanju pozitivno utiču na telo i psihu.