Pušenje pre i tokom trudnoće
Planiram da ne pušim dok budem bila u drugom stanju, ali da li smem da pušim dok pokušavam da zatrudnim?
Sada je vreme da ostavite cigarete. Pušenje je višestruko opasno, ne samo za vreme trudnoće već i pre nje – najveću opasnost predstavlja to što možete imati problema sa ostajanjem u drugom stanju i održavanjem trudnoće.
Pušenje ne samo da može štetno da utiče na plodnost žene već može da smanji broj, snizi njihov kvalitet i uopšte umanji šanse za oplodnju. Osim toga, kad beba bude bila na putu, pasivno pušenje može da omete njen razvoj.
Isto važi i za pasivno pušenje drugog stepena (dim koji se zadržava na odeći i kosi, čak i ako pušite izvan kuće). Pošto se beba rodi, vaše pušenje može da predstavlja veliku opasnost za njeno zdravlje.
Ako oboje pušite, potrudite se da prestanete zajedno.
Ukoliko žena puši, ajne ćelije brže stare (što znači da su kod tridesetogodišnje žene koja puši iste kao kod četrdesetogodišnjakinje koja ne puši), a to otežava začeće, jer umanjuje šanse da se oplođeno jajašce usadi u matericu, i povećava mogućnost pobačaja. Štaviše, mnogo popušenih cigareta oštećuje jajnike, kao i matericu, što još više smanjuje plodnost, čime se verovatno objašnjava to što žene koje puše imaju četiri puta više izgleda da čekaju na trudnoću najmanje godinu dana.
Prihvatite činjenicu da će put pred vama biti pun prepreka, ali imajte na umu da je ono što ćete uskoro nositi u stomaku više nego vredno svih tih napora.
Napravite plan. Da li ćete preseći odjednom ili ćete se odvikavati postepeno? Vi najbolje poznajete svoje telo i snagu volje, pa stoga sami odaberite metod koji vam najviše odgovara. Za početak odredite krajnji rok za početak (pazite da to ne bude dan s mnogo stresa ili vreme u mesecu kada vam je snaga volje već oslabljena), ali nemojte dugo da čekate – zapamtite, što pre ostavite pušenje, to ćete brže moći da ostvarite svoje snove o bebi.
Planirajte da vam taj dan bude ispunjen aktivnostima – najbolje je da potražite razonodu na mestima gde pušenje nije dozvoljeno. Razgledajte prodavnice sa odećom za bebe, počastite sebe odlaskom kod manikira/pedikira (ili napravite novu frizuru), a onda proslavite večerom u restoranu i odlaskom u bioskop. I ne pokušavajte da to radite sami. Povedite sa sobom nekoga ko će vam praviti društvo – nekoga ko ne puši.
Biće vam najteže na početku. Simptomi odvikavanja od zavisnosti javljaju se već posle nekoliko sati, a postaju najizraženiji drugog ili trećeg dana, ali bi trebalo postepeno da se gube i gotovo nestanu posle otprilike pet nedelja nepušenja.
Simptomi odvikavanja mogu se pojaviti u vidu vrtoglavice, depresije, anksioznosti i razdražljivosti, nesanice ili loše koncentracije, glavobolje, malaksalosti i uznemirenosti. Redovna i pravilna ishrana (ishrana bogata belančevinama i složenim ugljenim hidratima pomoći će vam da se emocionalno i fizički dobro osećate), svakodnevno vežbanje i umerenost u kofeinu i šećeru (zbog čega ćete verovatno biti nervozniji) pomoći će vam dok vam se telo ne prilagodi.
Razmislite čime možete da zamenite cigarete. Ako je u pitanju oralno zadovoljstvo, žvaćite žvakaću gumu, pijte sok na slamčicu, ili grickajte sirovo povrće. Ako pušite da biste se oslobodili stresa, pokušajte da se opustite na neki drugi način – maštajte, dišite duboko, slušajte muziku, plivajte ili radite vežbe, priuštite sebi toplu kupku ili masažu. Ako pušite zato što ne znate šta ćete s rukama, igrajte se perlicama ili olovkom, učite da štrikate, rešavajte sudoku, igrajte video-igrice, gnječite gumenu lopticu ili mesite plastelin (svakako treba da usavršite tu tehniku ako planirate da imate dete).
Budite strogi prema sebi. Bodrite sebe, ali budite spremni i na kažnjavanje kad zatreba. Prihvatite činjenicu da je prestanak pušenja pitanje u vezi s kojim ne može biti kompromisa. Dok ste bili pušač, niste smeli da pušite u bioskopu, restoranu ili kancelariji, a sada ne smete uopšte da pušite i – tačka.
Zamišljajte svoju bebu. Kad god poželite da zapalite cigaretu (ili počnete da sa-žaljevate sebe ili pak osetite apstinencijalnu krizu), zatvorite oči i zamislite kako držite u naručju bebu svojih snova. Ili uzmite da prelistavate časopise posvećene roditeljstvu i veb-sajtove pune slika bebica (poput www.simptomi.rs). Postoji još jedan podsetnik za vašu misiju koji takođe može da vam pomogne – specijalna narukvica, na primer, ili medaljon u koji ćete kasnije moći da stavite bebinu sliku.
Ne igrajte se vatrom (ili dimom). Klonite se pušača i zadimljenih prostorija, pa čak i mesta na kojima možete da kupite cigarete (pošaljite supruga ili suprugu u prodavnicu, a na benzinskoj pumpi praktikujte samoposluživanje kako ne biste došli u iskušenje da svratite u odeljak gde se prodaju cigarete).
Družite se s prijateljima i rođacima koji ne dozvoljavaju pušenje u svom stanu (najbolje sa onima koji imaju bebe i stariju decu), jer će to na vas delovati podsticajno. Ako postoje aktivnosti ili vrste hrane i pića koje povezujete s pušenjem, izbacite ih iz dnevnog rasporeda, odnosno jelovnika, bar zasad.
Lakše ćete pobediti pušenje ako budete imali snažnu podršku. Prijatelji i porodica moraju da navijaju za vas i pomognu vam da istrajete (i postanete nepušač). Na forumima na internetu potražite razumevanje i savete od bivših pušača ili onih koji takođe pokušavaju da ostave duvan. Ukoliko i vaš suprug ili vaša supruga treba da se izbori sa istim problemom, uradite to združenim snagama.
Potražite pomoć lekara, jer od njega možete dobiti više od motivacionog razgovora (mada i to pomaže). Lekar bi mogao da vam prepiše lekove kao što su chantix ili zyban ili da vam preporuči nikotinske flastere, žvakaće gume ili pastile s nikotinom (ako niste već pokušali s tom vrstom terapije) kako biste ubrzali odvikavanje od pušenja i što pre počeli da pravite bebu. Sve ove metode daju najbolje rezultate kada se primenjuju kao deo programa za odvikavanje od pušenja.
Ne precenjujte snagu volje. Treba da ostavite duvan, ali morate takođe da skinete nekoliko kilograma pre nego što počnete da pravite bebu? Ne pokušavajte da uradite i jedno i drugo u isto vreme – tako ćete pre doživeti neuspeh. Pušenje je potencijalno štetnije za vašu plodnost i buduću bebu od viška kilograma i zato ostavite cigarete pre nego što počnete da smanjujete kalorije. U međuvremenu pokušajte zdravije da se hranite ako možete – kvalitetna ishrana najviše će vam pomoći da izdržite kada vam snaga volje oslabi.
Odvikavajte se dan za danom. Ako budete razmišljali o nedeljama odvikavanja koje su pred vama, dovešćete sebeu problem. Umesto toga, razmišljajte o jednom danu -ili čak jednom satu – u datom trenutku. Svaki put kad ne zapalite cigaretu puna dvadeset četiri sata zabeležite to na kalendaru (pomoću nalepnice na kojoj je neka slatka beba, na primer) i čestitajte sebi svake večeri.
Pokušavajte opet i opet. Oprostite sebi ako pokleknete i zapalite cigaretu. Rešite da vam to bude poslednja. Nemojte sebi da prebacujete i, šta god da činite, nemojte da odustajete. Budite istrajni. Vi to možete – i nikada niste imali bolji razlog!