Vežbanje pre začeća
Mogu li da nastavim tim tempom dok pokušavam da zatrudnim?
Ne morate da budete u formi da biste bili plodni (mnoge žene zatrudne a da nisu ni kročile u salu za vežbanje), ali to može da pomogne.
Naime, neka istraživanja pokazuju da vas nekoliko krugova na atletskoj stazi, u bazenu ili makar po tržnom centru može izvesti na pravi put u periodu pre začeća.
Umereno vežbanje koje doprinosi dobroj fizičkoj kondiciji (oko trideset minuta dnevno aerobika, vežbi na spravama, istezanja i/ili dnevnih aktivnosti koje podstiču rad srca) pozitivno utiče na plodnost isto koliko i dobro opšte zdravstveno stanje.
To je posebno važno ako u periodu pre začeća pokušavate da se oslobodite viška kilograma kako biste povećali izglede da zatrud-nite (i poboljšali opšte zdravstveno stanje).
Osim toga, prava vrsta vežbi potpomaže oslobađanje endorfina, koji utiče na dobro raspoloženje, što vam omogućava da se psihički i fizički opustite i budete produktivniji u pravljenju bebe.
Ipak, preterivanje u fizičkim aktivnostima može loše uticati na začeće. Budete li vežbali do krajnjih granica izdržljivosti (a to šta su krajnje granice varira od žene do žene – ne postoje stroga pravila o tome koliko i kako treba da vežbate dok pokušavate da zatrudnite), vaš trud mogao bi negativno da se odrazi na plodnost. Redovno dugotrajno i naporno vežbanje može da poremeti osetljivu hormonsku ravnotežu u organizmu.