Da li uslovi na radnom mestu mogu da utiču na začeće?
Možda ćete imati mnogo posla oko pravljenja bebe, ali to ne znači da ćete morati da date otkaz.
Na sreću, većina poslova koji se obavljaju od devet do pet (ili čak od osam do sedam) spojiva je s pravljenjem bebe – a najveći broj radnih mesta savršeno je bezbedan i dok je beba na putu.
Čak i poslovi koji predstavljaju potencijalnu opasnost za začeće i/ili trudnoću (posao rendgenološkog tehničara, na primer) mogu biti bezopasni uz izvesne mere predostrožnosti. Evo kako da na poslu budete potpuno bezbedni:
Rad u zdravstvu. Ukoliko radite u zdravstvenoj ustanovi ili stomatološkoj ordinaciji, čuvajte se izlaganja opasnim hemikalijama i zračenju (ako je moguće, zatražite promenu radnih obaveza ili primenite dodatne mere predostrožnosti tako što ćete se zaštititi od bilo kakvog zračenja ili nositi specijalni uređaj za merenje dnevnih doza radijacije kako biste bili sigurni da ona ne premašuje dozvoljen nivo). Obavezne mere predo-strožnosti morate takođe da primenite (a to važi i za sve druge zdravstvene radnike) ako se bavite pacijentima zaraženim HlV-om, hepatitisom B i citomegalovi-rusom. Rukavice, pranje ruku, pravilna procena, kao i redovna revakcinacija, predstavljaju dobru zaštitu. • Rad u kancelariji. Dan provodite u kancelariji, a noću pravite bebu? Zašto da ne, čak i ako na poslu satima sedite ispred kompjutera? Na sreću, kompjuteri nisu opasni za plodnost i fetuse (neke studije dovele su u vezu veoma visok stepen zračenja kod starih modela kompjutera sa smanjenom plodnošću, ali nove generacije kompjutera manje zrače i nisu opasne). Ako želite da sami preduzmete dodatne mere predostrožnosti, udaljite što više monitor od sebe i često pravite pauze kako ne biste ceo dan bili ispred kompjutera (vaše oči i leđa biće vam zahvalni).
Bavljenje životinjama. Ako imate mačku, verovatno znate daje toksoplazmoza, zarazna bolest koja se na ljude može pre-neti preko mačjeg izmeta, nešto o čemu trudnice treba da vode računa. A to znači da i žene koje planiraju trudnoću treba toga da se čuvaju (pošto nikada ne znate kad ćete zatrudneti, naročito ako ozbiljno pokušavate). Ukoliko niste sigurni da ste otporni na tu bolest, zamolite svog le-kara da vam uradi analize. U slučaju da niste otporni, stavite rukavice kad radite oko mačke i posle toga operite ruke.
Rad u industriji. Neke hemikalije (ali ni u kom slučaju sve i obično u veoma velikim dozama) štetno deluju na vaše jajne ćelije pre začeća, a kasnije na embrion u razvoju ili fetus. Premda je rizik u većini slučajeva mali ili čak samo hipotetičan, igrajte na sigurno, izbegavajući potencijalno opasno izlaganje takvim materijama na poslu. Budite posebno pažljivi u nekim oblastima (slikarstvo, fotografija, transport, poljoprivreda, pejzažna arhitektura, građevinarstvo, rad u fri-zerskom ili kozmetičkom salonu, he-mijsko čišćenje i neki fabrički poslovi). Pošto visok nivo olova može biti opasan za bebu nakon začeća, trebalo bi da se testirate ukoliko ste na radnom ili nekom drugom mestu bili izloženi olovu. Najnovije informacije o bezbednosti na radu i trudnoći možete da potražite od Uprave za bezbednost i zdravlje na radu. U nekim slučajevima možda bi bilo mudro zatražiti premeštaj na drugo radno mesto ili preduzeti posebne mere predostrožnosti pre začeća.
Ma kakvi da su uslovi u kojima radite, uvek treba da se rukovodite zdravim razumom. Perite često ruke, a kada je to potrebno, nosite odgovarajuću zaštitnu odeću.