Smanjenje rizika za nastanak pobačaja
Imala sam jedan spontani pobačaj i moj lekar kaže da se to verovatno neće ponoviti. Da li postoji nešto što mogu da uradim pre nego što ponovo pokušam da začnem kako bih smanjila rizik od ponovnog spontanog pobačaja?
Vaš lekar je u pravu: to se verovatno neće ponoviti. Većina spontanih pobačaja jesu slučajni događaji, a verovatnoća da ćete imati još jedan veoma je mala – u suštini, nije ništa veća nego kod žena koje prethodno nisu imale pobačaj. Ipak, uvek treba što je više moguće povećati šanse za zdravu trudnoću. Sigurno ste ovde već pročitali šta sve doprinosi zdravoj trudnoći i možda pažljivo sledite sve te savete, ali nije
na odmet da ponovo proverite da li postoji još nešto što možete da uradite dok se spremate za začeće:
- Težina. Značajan višak ili manjak kilograma može donekle povećati rizik od pobačaja, ali taj rizik možete da otklonite ukoliko se približite idealnoj težini pre nego što zatrudnite.
- Ishrana. Uravnotežena ishrana ima ključni značaj za zdravu trudnoću, pa ako na tom planu možete nešto da popravite, svakako to učinite. Nedostatak izvesnih hranljivih sastojaka (uključujući folnu kiselinu i vitamin BI2) dovodi se u vezu sa opasnošću od pobačaja. Određeni vitamini (uz dobru ishranu) popuniće vaše hranljive rezerve ukoliko već nisu popunjene i pomoći će vam da smanjite rizik od pobačaja.
- Kofein. Velika količina kafe u ranoj trudnoći donekle povećava rizik od pobačaja. Nemojte piti više od 200 mili- grama kofeina (oko 350 mililitara crne kafe ili dva espresa) dok pokušavate da začnete i kad zatrudnite.
- Pušenje. Ne treba da vas brine to što ste pušili u prošlosti, ali ako još pušite,
ostavite cigarete što pre da biste otklonili rizik. Koliko god možete, čuvajte se i pasivnog pušenja (što znači da je krajnje vreme da i vaš suprug prestane da puši ukoliko to već nije učinio).
- Alkohol. Kao što verovatno znate, alkohol i trudnoća ne idu zajedno – a sve više dokaza govori u prilog tome da alkohol povećava rizik od pobačaja. Dakle, ako pijete, smanjite broj koktela (i piva i vina) čim se bacite na posao pravljenja bebe,
- Opšte zdravlje. Nelečene hronične bolesti (kao što su dijabetes, lupus, visok pritisak), nelečen poremećaj rada štitne žlezde i nelečene polno prenosive bolesti povećavaju rizik od pobačaja. Ako se potrudite da vaše telo bude što zdravije pre nego što začnete, sprečićete pobačaj, naravno ako nešto uopšte treba da pre- duzmete na tom planu.
- Stres. Smatra se da izuzetno jak stres (ne onaj svakodnevni, koji nije štetan) doprinosi spontanom pobačaju. Ako smanjite stres u svom životu koliko god možete, smanjićete rizik od pobačaja u budućnosti.