Asistirane reproduktivne tehnologije
Od kako je sveta i veka spermatozoid i jajna ćelija spajaju se na stari dobri način: za vreme polnog odnosa. Tako je uglavnom i danas. Ali ponekad se umešaju fiziološki faktori koji potpuno onemogućavaju ili bar znatno otežavaju taj fascinantni susret. Tada se začeće prepušta nauci i postaje ART. Izraz asistiram reproduktivne tehnologije (ART) podrazumeva metode potpomognutog (asi- stiranog) oplođenja bez polnog odnosa. Šta je cilj ART? Da se stvori embrion u laboratoriji, umesto u krevetu, i na taj način potpuno zaobiđu prepreke na putu ka začeću. Najčešći postupak ART jeste fertilizacija in vitro (IVF), to jest vantelesno oplođenje. Godišnje se u Sjedinjenim Državama sprovede oko 130.000 ciklusa fertilizacije in vitro, koji doprinose tome da se svake godine rodi preko 52.000 beba iz epruvete. To je više od jedne bebe na svakih 100 trudnoća godišnje.
Lekar može da vam predloži samo in- trauterinu inseminaciju – bez lekova ili injekcija – ili ona može da se primeni uporedo s klomidom ukoliko je utvrđeno da postoji problem ovulacije. (IUI se ret- ko kombinuje s hormonskim injekcijama; injekcije često idu ruku pod ruku s vante- lesnim oplođenjem ili drugim asistiranim reproduktivnim tehnikama.) Ova metoda pruža spermatozoidima veće šanse da stignu do cilja tako što se zaobilaze postojeće prepreke u vagini – slično prednosti koju dajete slabijem od sebe u trčanju (ili, bolje rečeno, plivanju).
Šta podrazumeva IUI? Otprilike u vre- me ovulacije (bilo da se ona dešava prirodno, bilo uz pomoć klomida) i nakon što je od vašeg supruga uzet uzorak sperme koji je „opran“ (spermatozoidi se izdvajaju iz semene tečnosti, a onda se nepokretni spermatozoidi odvajaju od pokretnih postupkom centrifugiranja), lekar ili sestra će kroz vaš grlić ubaciti tanak fleksibilni kateter i ubrizgati zdravu spermu direktno u matericu, blizu jajovoda. Isti postupak primenjuje se ukoliko se koristi sperma donatora. U slučaju intracervikalne inse- minacije spermatozoidi se stavljaju neposredno na grlić materice, a u slučaju FAST inseminacije, spermatozoidi se ubacuju direktno u jajovode. Čitav proces traje svega nekoliko minuta i nije neprijatan (sličan je uzimanju brisa za test Papanikolau).
Kad se inseminacija završi, lekar stavlja cervikalnu kapicu na grlić da sperma ne bi iscurela. Taj mali poklopac moći ćete da iz- vučete nekoliko sati kasnije (pomoću kon- čića nalik na onaj na tamponu). Ukoliko ni posle tri do šest ciklusa IUI ne zatrudnite, lekar će vam verovatno preporučiti da pređete na sledeći korak – vantelesno oplođenje (IVF).