Hirurška intervencija u slučaju muške neplodnosti
Za muškarce suočene s neplodnošću zbog problema sa protokom sperme postoji nekoliko hirurških zahvata, u zavisnosti od vrste problema:
- Ukoliko spadate među onih 15 odsto muškaraca s varikocelom (kada je produkcija sperme onemogućena zbog nenormalnog protoka krvi u mošcama i varikoznih vena oko testisa povišene temperature u mošnicama i refluksa toksičnih materija u testise) lekar će vam preporučiti varikocelektomiju da biste rešili problem i povratili plodnost. Intervencija je relativno jednostavna i podrazumeva jedan ili dva mala reza u donjem delu stomaka kako bi hirurg mogao da operiše proširene vene. Kada se to obavi, trebalo bi da se produkcija sperme vrati na normalu. Stručnjaci još uvek raspravljaju o tome da li ova hirurška intervencija pomaže u razrešenju problema neplodnosti. Njeni kritičari tvrde da se beleži slabo poboljšanje stope začeća posle zahvata, dok stručnjaci koji se zalažu za operaciju varikocele kažu da je to lak m| dokazan – metod lečenja muške neplodnosti.
- Ukoliko ste bili podvrgnuti vazekto- miji, ali sada želite da se stvari vrate na staro kako bi vaša supruga mogla da zatrudni, pomoći će vam hirurški zahvat. Lekar će obaviti vazovazostomiju (ili, u zavisnosti od toga na koliko su mesta podvezani seme- vodi, možete biti podvrgnuti manje uobičajenoj operaciji poznatoj kao vazoepididi- mostomija). U prvom slučaju lekar obnavlja protok sperme na taj način što jednostavno ponovo povezuje presečene semevode. U slučaju vazoepididimostomije lekar povezuje semevode direktno pansemenikom (epididimisom) da bi omogućio prolazak spermatozoida. Gotovo svi muškarci podvrgnuti vazovazostomiji ¡1 oko 70 odsto njih kojima je urađena vazoepididimostomija) ponovo proizvode spermu posle zahvata.
• Ukoliko su analize pokazale da su vam zapušeni semevodi ili pasemenik (često zbog polno prenosivih bolesti, infekcija ili povreda) ili ejakulatorni kanali (često zbog cista u prostati ili priraslica), hirurška intervencija (slična vazovazostomiji Di mi- krohirurškoj intervenciji na kanalu kroz koji prolazi sperma) pomoći će spermatozoidima da zaobiđu postojeće prepreke i d speju tamo gde treba da bi došlo do začeća. Te vrste retkih blokada mogu da se preva zidu neposrednim uzimanjem spermatozoida izpasemenika (intervencijom poznatom kao mikrohirurška epididimalna aspiracija spermatozoida) ili direktno iz testisa (zahvatom poznatim kao testikularna ekstrakcija spermatozoida), a zatim se pribegava asistiranim reproduktivnim tehnikama da bi se potpomoglo začeće.
izvesne hirurške zahvate kako bi vam pomogao da začnete.
Na primer, ukoliko pregledi otkriju da postoje anatomski problemi u vašoj materici, na grliću ili u vagini (i da vam oni onemogućavaju da začnete ili održite trudnoću), hiffltka intervencija mogla bi biti brz način rešavanja problema i omogućavanja začeća. Ukoliko imate priraslice u materici ili jajovodima, hirurški zahvat može da prokrči put susretu spermatozoida i jajne ćelije. Tumori, ciste, miomi i endometrijske lezije takođe mogu da se odstrane hirurškim putem.
Često se taj zahvat izvodi pomoću hi- steroskopa, instrumenta koji se kroz grlić uvlači u matericu da bi se videla materična duplja. Ukoliko se otkriju abnormalnosti (kao što su miomi, priraslice Ii septum – pregrada koja deli matericu na dva dela), kroz histeroskop se uvlače drugi instrumenti da bi se pomoću njih odstranio ili popravio problem. Još jedan zahvat. poznat kao laparoskopija, primenjuje se da bi se sagledali organi u karlici i, ukoliko je potrebno, uklonile endometrijske lezije, ciste na jajniku, priraslice ili miomi. Kroz rez na pupku lekar uvlači dugačku cev (ili laparo- skop) u trbušnu šupljinu. Da bi se izvela hirurška intervencija, lekar ubacuje potrebne hirurške instrumente kroz male rezove u blizini pubičnih dlačici, Mikrohirurška laparotomija (tokom koje hirurg gleda kroz uveličavajuće staklo dok uklanja priraslice ili endometrijske lezije) takođe je jedan od hirurških zahvata, ali se ne primenjuje tako često. Žene koje imaju miome podvrgavaju se laparoskopskoj miomektomiji. U većini slučajeva hirurška intervencija izvodi se ambulantno (samo nekoliko sati posle zahvata možete da idete kući), a oporavak je obično brz.