S dolaskom leta i visokih temperatura suočeni smo sa pojavom velikog broja stomačnih tegoba. Pored stomačnih virusa, koji su tokom leta karakteristični za svako podneblje, veoma česta je i putna dijareja, koja je prisutna kod 20% – 50% ukupnog broja putnika.
Ovo je zaista vrlo neprijatno stanje i može da postane nezvani gost na vašem putovanju, koji će vam sasvim sigurno upropastiti dugo planirani i željeni odmor. U nastavku teksta pročitajte šta je putna dijareja i kako da izlečite ovu neprijatnu pojavu.
Šta je uopšte dijareja?
Učestalo pražnjenje creva sa retkim, vodenastim stolicama, povećanje volumena ili tečnosti u crevima koje je posledica brzog kretanja fekalnih materija kroz debelo crevo, naziva se proliv ili dijareja. Uzroci ovog neprijatnog stanja su različiti patogeni, virusi, paraziti ili toksini koje oslobađaju bakterije.
Postoji hronična ( traje od nekoliko nedelja do nekoliko meseci ) i akutna dijareja, koja počinje sasvim iznenada, kraće traje ( uglavnom svega nekoliko dana ), ne ukazuje na neke druge bolesti organa za varenje i prolazi bez posledica po opšte zdravlje.
Putnička dijareja kod odraslih ljudi i dece pripada grupi akutnih i javlja se uvek 2 do 3 dana nakon geografske promene mesta boravka. Uglavnom je uzrokovana konzumiranjem lokalne hrane ili tekuće vode u kojoj postoji dozvoljena količina mikroorganizama na koje je lokalno stanovništvo naviknuto, ali kod turista najčešće izaziva neprijatne stomačne tegobe.
Kako izlečiti putnu dijareju?
Simptomi putne dijareje javljaju se iznenada i čine ih:
- bolovi i grčevi u stomaku
- retke, vodenaste stolice bar tri puta dnevno
- nadutost
- mučnina
- neretko i povraćanje
- malaksalost
- često i groznica i povišena telesna temperatura
Najbolje je da činite sve što možete da prevenirate putničku dijareju. Bar mesec dana pred put, mada je ovo savet za ceo život, trebalo bi da konzumirate hranu koja je bogata digestivnim enzimima, jer su enzimi za varenje od izuzetnog značaja za dobru probavu i apsorciju hranljivih materija. Zdrava hrana za putovanje, ali i pre i nakon puta, podrazumeva dobro oprano voće i povrće, kao i termički obrađene namirnice, dok po bogatstvu prirodnim enzimima prednjače: ananas, banana, med, kefir, svež đumbir i kiseli kupus.
Mnogo će pomoći ako pre i tokom trajanja putovanja unosite probiotike jer obogaćuju crevnu mikrofloru i poboljšavaju funkcije digestivnog trakta. Ako se ipak desi da osetite simptome na putovanju, najbolja pomoć je aktivni ugalj, jer je nezamenljiv u slučajevima nespecifičnih dijareja različitih uzročnika, kod trovanja hranom ili hemikalijama, kao i za regulaciju probave. Kada ne znate kako zaustaviti dijareju kod dece, odgovor je upravo aktivnim ugljem.
Kapsule sa aktivim ugljem od 250 mg vezuju toksične materije i gasove u crevimai izlučuju ih iz organizma, zbog čega veoma brzo zaustavljaju dijareju ( 20 do 30 minuta posle uzimanja dolazi do smanjenja i prestanka tegoba ) i otklanjaju neprijatne simptome bola i nadutosti. ovo aktivni ugalj čini neizostavnim delom svake putne apoteke.
Koliko je važna ishrana kod dijareje?
Uz upotrebu suplemenata, za lečenje putne dijareje važnu ulogu u brzom oporavku, ima svakako ishrana, ali i adekvatan unos tečnosti.
Vodite računa da se dovoljno hidrirate, da povećate unos vode, blagih čajeva od nane, majčine dušice ili kamilice bez šećera, ali i suplemenata sa elektrolitima, koji se izlučuju tokom iscrpljujućih proliva i povraćanja.
Šta jesti kada imate dijareju?
Bitno je da hrana bude kuvana ili termički obrađena i da se lako vari. Nemojte piti vodu sa česme, niti jesti živo voće i povrće i neprerađene namirnice. Jedite bistru supu, pirinač i krompir skuvan u slanoj vodi, tost i kuvane jabuke bez zaslađivača.
Važno je znati i šta jesti posle dijareje. Zbog upotrebe adekvatne suplementacije– probiotika, aktivnog uglja i prilagođene ishrane putničku dijareju izlečićete za nekoliko dana. I pored toga, u narednim danima ne smete sistem za varenje opteretiti teškom hranom. Produžite sa dijetalnom ishranom i postupno uvedite uobičajene namirnice.