Iako je uobičajeno da u mladosti ne razmišljamo o onom što će nas dočekati u poznim godinama, valjalo bi da to promenimo, budući da je preventiva najbolji lek za sve. Neretko čujemo starije ljude kako se žale da ih muče bolovi u kostima i zglobovima. Možda vam je sada to nevažno, ali nije naodmet da znate da su ti bolovi prilično neprijatni i da je bolje sprečiti nego lečiti. Pitate se kako?
Upravo jačanjem skeletnog sistema uz pomoć kvalitetne suplementacije. Koji vitamin je dobar za kosti i zašto je važno da već sada preduzmete nešto kako biste ih očuvali, saznajte u nastavku.
Kako nastaje bolest kostiju?
Bolesti vezane za kosti javljaju se jer one nisu dovoljno jake i očuvane. Krte i prelomima sklone u starijem dobu, one mogu izazvati brojne komplikacije, a sve se uglavnom završava fatalno iako je na primer u pitanju potpuno bezazlen pad.
Zbog toga je ključno da o njima razmišljamo na vreme kako bi nas brzo zarastanje preloma kostiju prijatno iznenadilo u zrelom dobu. Da bi se to desilo, suplementi za kosti i zglobove su nužni i preporučuju se već od 30. godine života.
Kako starimo, naše kosti gube na svojoj gustini i vremenom počinju da nas izdaju. Artroza kostiju je jedna od najčešćih boljki i o njoj će biti više reči u narednom poglavlju.
Šta je artroza kostiju i koji su simptomi?
U pitanju je hronično degenerativno oboljenje zglobova praćeno bolom i ograničenom pokretljivošću, što umnogome utiče na kvalitet života, otežavajući svakodnevno funkcionisanje. Artroza uglavnom zahvata zglobove kuka i kolena jer ovi delovi tela nose najveći teret.
Pogađa i žensku i mušku populaciju, mada češće obolevaju pripadnice lepšeg pola. Smatra se da je razlog tome upravo nedostatak vitamina D kod žena.
Ova bolest je „tiha“ i uglavnom praćena sledećim simptomima:
- konstantan bol, i to noćni bol u kostima, bol koji se javlja na promenu vremena i onaj koji nastaje pod nekim većim fizičkim opterećenjem. Mirovanjem bol može uminuti.
- jutarnja ukočenost
- ograničena pokretljivost
- smanjena elastičnost mišića
- lokalne zglobne upale
Naveli smo najfrekventnije simptome, a evo i naših saveta kako da ojačate svoj koštano – zglobni sistem na vreme, ali i čitav organizam:
- jedite dovoljno povrća
- izbegavajte niskokalorične dijete
- pazite na težinu i održavajte onu idealnu
- izbacite cigarete
- unosite kvalitetne suplemente
Stigli smo i do ključnog dela gde ćete saznati zašto je vitamin D, pored kalcijuma, najbolji lek za jačanje kostiju.
Evo čemu služi vitamin D
Ovaj vitamin rastvorljiv u mastima ima ulogu:
- u izgradnji i održanju naših kostiju zdravim, budući da poboljšava apsorpciju kalcijuma i fosfora u organizmu
- jača imuni odgovor
- ima pozitivno dejstvo na nervni sistem
- normalizuje nivo šećera u krvi
- pozitivno utiče na razvoj pluća i kardiovaskularnog sistema
- sjajan je vid borbe protiv gojaznosti
Kako izgleda nedostatak vitamina D?
Simptomi znaju biti takvi da vam i ne padne na pamet da je zapravo u pitanju deficit vitamina D. Reč je o sledećim simptomima, i tipičnim i atipičnim:
- učestale migrene i dijareje
- konstantan umor i slabost
- opadanje kose
- prisutni bolovi u kostima, leđima i zglobovima
- gojaznost
- anksioznost
- depresija
- slab imunitet
Kako se pije vitamin D?
Kada je u pitanju vitamin D – referentne vrednosti koje se preporučuju različitim grupacijama su sledeće:
- deca – 400 IU
- odrasli – 600 IU
- trudnice – 800 IU
- osobe preko 70. godina – 800 IU
Svima nam je dobro poznato da je najbolja terapija za nedostatak vitamina D upravo sunčanje. No, sunce je danas veoma štetno i budući da je neophodno izlagati mu se bez zaštite da bi ovaj vitamin došao do nas, najbolja zamena za to je kvalitetna suplementacija.
Dakle, ako se pitate koji je najbolji vitamin D, a istovremeno adekvatna zamena za nezdravo sunčanje bez zaštite, odgovor je suplementacija bazirana na proizvodima iz prirode. Budite sigurni da je to najzdraviji način da sebi obezbedite dovoljnu količinu ovog blagotvornog vitamina. I zato se već danas pobrinite za to.