Bolesti suznog aparata
Suzni aparat se sastoji iz suzne žlezde (glandula lacrimalis), suznog potočića (rivus lacrimalis), suznog jezerceta (lacus lacrimalis), suznih tačkica (puncta lacrimalia), gornjeg i donjeg suznog kanalića (ca-alis lacrimalis superior et inferior), suzne kesice (saccus lacrimalis) i suzno-nosnog kanala (canalis lalcrimanasalis).
Suze produkuju suzne žlezde, glavne i pomoćne. Suze se suznim potočićem i preko suznih tačkica i kanalića ulivaju u suznu kesicu iz koje dalje putem suzno-nosnog kanala otiču u nosnu šupljinu. Oboljenja suznog aparata ispoljavaju se znacima suznog i suvog oka. Zapaljenja suznih puteva su: zapaljenje suzne žlezde (dacryoadenitis) i zapaljenje suzne kesice (dacryocystitis).
Zapaljenje suzne žlezde (dacryoadenitis) javlja se kao akutno i hronično. Akutno zapaljenje suzne žlezde je urgentno stanje u smislu dijagnostike i terapije. Oboljenje nastaje naglo sa znacima zapaljenja, a to su otok, crvenilo i bol u predelu suzne žlezde (gornji, spoljni deo otvora orbite). Kapak je otečen i spušten u predelu suzne žlezde. Otvor kapka je promenjen, u vidu je slova S. Ponekad je potisnuta očna jabučica prema dole i napred i ograničene je pokretljivosti. Vežnjača je crvena, edematozna, ponekad krvava.
Regionalne limfne žlezde su otečene. Zapaljenje suzne žlezde može da bude jako izraženo i da dovede do stvaranja abscesa koji može da se evakuiše kroz kapak iz orbitalnog dela suzne žlezde i kroz vežnjaču iz palpebralnog (kapaknog) dela suzne žlezde.
Akutno zapaljenje suzne žlezde nastaje najčešće posle parotitisa (zauške), ali može biti uzrokovano i drugim infekcijama. U lečenju se koriste antibiotici.