Keratopatije izazvane lekovima
Keratopatije izazvane lekovima posledica su taloženja u tkivu rožnjače nekih lekova u toku njihove lokalne ili sistemske primene.
Adrenalin i fluorohinoloni (ciprofloksacin) su lekovi čija lokalna primena najčešće dovodi do stvaranja depozita u rožnjači. Dugotrajna lokalna primena adrenalina dovodi do stvaranja tamno-braon depozita na donjoj tarzalnoj konjunktivi, Bowmanovom sloju i stromi rožnjače, dok ukapavanje ciprofloksacina može biti praćeno stvaranjem beličastih depozita kristalnog izgleda u predelu defekta na rožnjači (Slika 24).
Od lekova čija sistemska primena najčešće dovodi do promena u rožnjači navode se: antimalarici, antiaritmici, fenotiazini i zlato. Sistemska primena antimalarika (hlorokin i hidroksihlorokin) i antiaritmika (amiodaron) dovodi do stvaranja u rožnjači depozita karakterističnog izgleda poznatih pod nazivom vrtložasta keratopatija {keratopathia verticillata). Ova keratopatija bilateralna je i simetrična ijkasifestacija koja se ispoljava epitelnim depozitima u vidu sivkastih ili žućkastih raz-granatih horizontalnih linija vrtložasto raspoređenih na Spoju srednje i donje trećine rožnjače (Slika 25). Promene u rožnjači u toku ove keratopatije ne utiču na kvalitet vida i iščezavaju po prestanku uzimanja lekova.
Sistemska primena fenotiazina može biti praćena stvaranjem žućkasto-braon depozita u dubokim slojevima strome, Descenietovoj membrani i endotelnim ćelijama rožnjače. Najgušće su raspoređeni u interpalpebralnoj zoni rožnjače, ali su potpuno asimptomatski i ne iščezavaju po prestanku uzimanja leka.
Deponovanje zlata u rožnjači (chrysiasis) nastaje kao posledica dugotrajne primene zlata u terapiji reumatoidnog artritisa kada primenjena kumulativna doza pređe 1.500 mg. Odlikuje se prisustvom u svim slojevima i pđ fitavoj površini rožnjače svetlu-cavo-crvenkastih granula prašinastog izgleda. Nastali depoziti ne utiču na kvalitet vida i ne treba da budu razlog za prekid terapije. U periodu od najduže godinu dana po prestanku terapije, depoziti iščezavaju ili se transformišu u providne formacije koje se inte-grišu u tkivo rožnjače.