Juvenilni idiopatski artritis (JRA, JIA)
Juvenilni idiopatski artritis je zapaljenje većih zglobova: koleno, kuk, stopalo i lakat, kod dece mlađe od 16 godina, najčešće devojči-ca oko 4 godine starosti. Oboljenje može da se manifestuje kao:
■ sistemska bolest (Stillova bolest);
■ poliartikularni oblik i
■ monoartikularni oblik
Iridociklitis se najčešće javlja kod monoartikularnih oblika. Uveitis je prednji serofibrinozni, hronični, evolutivni, veoma često bez zapaljenjskog trijasa (blefarospazam, fotofobija, epifora).
Zbog odsustva zapaljenjskog trijasa bolesnici se kasno javljaju lekaru, kada su već formirane zadnje sinehije. Kod više od polovine obolelih uveitis je umerenog do teškog oblika i traje duže, dok je kod % obolelih veoma težak oblik uveitisa. Oboljenje je bilateralno i praćeno je komplikacijama kao što su: sekundarni glaukom i kompliko-vana katarakta. Karakaterističan nalaz na očima kod uveitisa u juve-nilnom idiopatskom artritisu je pojasna degeneracija rožnjače zbog taloženja kalcijuma u BowmanoVoj membrani, pri čemu je koncentracija kalcijuma u serumu i urinu normalna, što isključuje sarkoido-zu kod dece. Zbog hroniciteta patološkog procesa veoma često je zahvaćen zadnji segment oka. Komplikacije na zadnjem segmentu oka su: cistoidni edem makule, edem papile, vitritis i hipotonija.
Obolela deca su nosioci HLA-DR5. Udruženost sa HLA B27+ antigenom predstavlja rizik da će se u 75% obolelih razviti očno oboljenje koje će imati kliničku sliku akutnog prednjeg uveitisa kao kod seronegativnih artropatija, odnosno čija će evolucija trajati i posle juvenilnog perioda.
Prognoza uveitisa kod JRA je dobra samo u 25% slučajeva. Najčešći razlog za razvoj teškog oblika prednjeg uveitisa je kasno javljanje lekaru zbog odsustva subjektivnih simptoma. Savetno je da se bolesnici sa juvenilnim idiopatskim artritisom redovno oftalmološki kontrolišu.