Cervikalna (vratna) diskus hernija
Dva najčešća oboljenja cervikalne kičme su diskus hernija i spondiloza. U njihovoj osnovi se nalaze degenerativne pro-mene koje su u suštini iste kao kod lumbalne diskus hernije. Uloga traume u samom degenerativnom procesu i nastanku diskus hernije nije jasna, mada se u većini slučajeva sreću ponavljane epizode blage traume.
Cervikalne diskus hernije se u oko 90% slučajeva viđaju u nivoima C6-C7 i C5-C6, i to u nivou C6-C7 u oko 70% slučajeva, a u nivou C5-C6 u oko 20% slučajeva. Iako cervikalni diskus nije izložen istom opterećenju kao lumbalni, velika pokretljivost cervikalne kičme sa izraženim degenerativ-nim promenama daje isti vrh incidence diskus hernije u petoj deceniji života.
Klinička slika
Simptomi kod cervikalne diskus hernije mogu nastati naglo, obično u snu usled torzije vrata pri okretanju, ili postepeno. Osnovni simptomi su:
- cervikalni bol, čija je osnovna karakteristika da se pojačava pri ekstenziji vrata,
- interskapularni diskogeni bol,
3.radikularni simptomi – bol i neurološki deficit,
- znaci medularne kompresije, tj. cervikalne mijelopatije.
Za cervikalnu radikularnu kompresiju indikativni su:
- Spurling test, tj. pritisak na verteks sa savijanjem glave na bolnu stranu čime se provociraju tegobe,
- aksijalna manuelna trakcija od 10 do 15 kilograma u ležećem položju čime se uklanja bol,
3- abdukcija ramena sa podizanjem šake iznad glave čime se takođe uklanja bol.
Cervikalna mijelopatija
Cervikalna mijelopatija nastaje kao rezultat kompresije uzrokovane suženjem spinalnog kanala. Mijelopatija je posledica direktne kompresije i ishemije zbog kompresije i opstrukcije malih krvnih sudova u kičmenoj moždini ili kompresije hraneće radikularne arterije u intervertebralnom otvoru.
Simptomatologija cervikalne mijelopatije obično sporo napreduje, mada nije neuobičajeno da dođe do naglog pogoršanja, naročito posle povrede. Najčešći inicijalni simptom je motorna slabost spastičnog tipa koja zahvata donje ekstremitete.
Diferencijalna dijagnoza
U diferencijalnoj dijagnostici cervikal-nih degenerativnih oboljenja najčešće treba imati u vidu: (1) spinalne tumore koji imaju dužu progresiju simptoma, naglašen motorni deficit i manje izražen bolni sindrom, (2) tumore brahijalnog pleksusa i sindrom torakalne aperture kod kojih bol i parestezije nemaju radikularnu distribuciju i ne izazivaju ih pokreti vrata već kompresija na brahijalni pleksus i (3) sindrom karpalnog i kubitalnog kanala sa bolovima u senzitivnoj distribuciji odgovarajućih ne-rava koji se mogu širiti naviše, ali retko dosežu rame i nikad se ne šire do lopatice i grudi i koje ne izazivaju pokreti vrata već perkusija mesta kompresije.
Dijagnostika
Osnovne radiografske dijagnostičke metode SU:
- nativne radiografije,
- cervikalna mijelografija,
- CT sa intratekalnim davanjem male količine kontrasta čime se dobro prikazuje kompresija na korenove,
- magnetna rezonanca, koja je danas suverena metoda.
Nativne radiografije prikazuju:
- suženje intervertebralnog prostora,
- osteofite koji ulaze u spinalni kanal ili intervertebralne otvore,
- suženje anteriorno-posteriornog dija-metra na manje od 11 mm kod hronič-nog toka bolesti,
- nestabilnost kičme, subluksacija veća od 3,5 mm je patološki nalaz,
- degeneracija apofizealnih zglobova,
- gubitak prirodne lordoze
- smanjene mobilnosti na mestu fuzije uz njeno povećanje na susednim nivoima.
Magnetna rezonanca u poredenju sa ostalim dijagnostičkim metodama direktno prikazuje neuralne strukture i daje više detalja mekih tkiva. Pored toga, ona prikazuje cervikalni kanal u sagitalnoj i aksijal-noj projekciji, omogućava razlikovanje di-skus hernije od osteofita i procenu stepena kompresije na koren.
Terapija
Terapija cervikalne diskus hernije je u većini slučajeva konzervativna. Cilj terapije je uklanjanje simptoma, a pre svega bolova, što se postiže u preko 95% slučajeva diskalne cervikalne radikulopatije. Ovo se može postići mirovanjem, nošenjem čvrstog okovratnika, ili intermitentnom cervi-kalnom trakcijom (dva do tri puta dnevno po 10 do 15 minuta), lokalnom prime-nom toplote i masažom, primenom analgetika, nesteroidnih antireumatika i mišićnih relaksanata, a u izvesnim slučajevima i epi-duralnom infiltracijom lokalnim anesteticima ili steroidima. Kod cervikalne mijelopa-tije ovom terapijom se postiže poboljšanje kod oko 50% pacijenata.
Indikacije za operativno lečenje su:
1. Bol:
a. težak radikularni bol koji ne reaguje na konzervativnu terapiju posle 10 dana kod diskus hernije, odnosno tri nedelje kod spondiloze,b. hronični ili recidivantni bol, Značajan motorni deficit na ruci koji ne reaguje na konzervativnu terapiju, Mijelopatija.
Cilj operacije je da zaustavi progresiju, a samo kod malog broja pacijenata dolazi do značajnijeg poboljšanja neurološkog deficita .