Efekat alkohola na nervni sistem
Kao liposolubilna supstanca, alkohol stupa u interakciju sa lipoproteinima membrane nervnih ćelija. Treba naglasiti da alkohol deluje depresivno na nervni sistem. Nivo alkohola u krvi od 30 mg/dl izaziva umerenu euforiju, 50mg/dl dovodi do poremećaja koordinacije, 100 mg/dl izaziva ataksiju, 200 mg/dl konfuznost, 300 mg/dl dovodi do stupora, a 400 mg/dl do pojave kome i letalnog ishoda.
Alkoholna intoksikacija
Klinički se može manifestovati različito od euforije do konfuznosti, stupora i kome. Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze, etiličnog faciesa i halitusa.
Terapija je simptomatska, kod onih u ko-mi asistirana ventilacija, oksigenoterapija. Ovim bolesnicima ne treba davati sedative i barbiturate koji potenciraju depresivni efekat alkohola na CNS. Kod trovanja metil-al-koholom treba dati etanol (kao antidot), barbiturate i.v. i uraditi hemodijalizu.
Apstinencijalni sindrom
Ovaj sindrom karakterišu: halucinacije, epi napadi, delirijum tremens.
Nutritivne bolesti kao posledica alkoholizma
- Wernicke-Korsakoff sindrom,
- Polineuropatija,
- Neuropatija optikusa (tabaco-alcohol-ambliopia) javlja se kao posledica dej-stva cijanida iz duvana i deficita BI i B12 vitamina kod alkoholizma
- Pelagra (dermatitis, dijarea i demencija), leci se vitaminom B6, triptofanom i nikotinskom kiselinom
5. Joliffova encefalopatija javlja se zbog deficita nikotinske kiseline a karakteri-še je ekstrapiramidna simptomatologi-ja, paratonija, ataksija, mioklonizmi i koma.
Bolesti udružene sa alkoholizmom
- Cerebelarna degeneracija (karakterišu je nistagmus, dizartrija i ataksija, a javlja se zbog deficita BI vitamina usled čega dolazi do degeneracije Purkinjeovih ćelija prednjeg gornjeg dela vermisa).
- Marchiafava-Bignami bolest (pomenuti italijanski patolozi su 1903- godine opisali nekrozu u prednjem i centralnom delu korpusa kalozuma kod osoba umrlih od ove bolesti, u kliničkoj slici dominiraju: tremor, epi napadi, halucinacije, dizartrija, apatija, demencija, stupor i koma uz čest smrtni ishod). Dijagnoza bolesti se uglavnom postavlja post mortem.
- Centralna pontina mijelinoliza.
- Alkoholna kardiomiopatija i miopatija.
- Alkoholna demencija.
- Cerebralna atrofija.
Neurološke bolesti udružene sa cirozom jetre
Ovde se ubrajaju hepatični stupor i koma i hronična hepatocerebralna degeneracija. Terapija se sastoji u davanju gli-koze i.v. kofeinskih preparata, amfetamina, hemodijalize (ako je alkoholemija >500 mg/dl).
Delirijum tremens
Ovo je jedna od najozbiljnijih i najdramatičnijih alkoholnih komplikacija.
Klinički se delirijum tremens karakteri-še konfuznošću, halucinacijama, tremo-rom, agitiranošću, proširenim zenicama, groznicom, tahikardijom i epi napadima.
Javlja se kod alkoholičara koji više godina konzumiraju alkohol i to obično nakon infekcije, operacije ili neke udružene bolesti. Smrtnost iznosi 5-15 %.
Terapija se izvodi sa hlorpromazinom, promazinom, diazepamom, haloperido-lom, fenobarbitonom, propranololom, simptomatskom terapijom, korekcijom elektrolitnog dizbalansa, rehidratacijom (>2000ml), glikozom, B vitaminima (u prvom redu BI).