Hipoglikemijska encefalopatija
Hipoglikemijska encefalopatija nastaje ako je kritično smanjen nivo šećera u krvi. Ako je vrednost glikemije od 30 mg/dl, nastupa konfuznost a nekada i epi napadi, a ako je vrednost od 10 mg/dl, nastupa koma uz moguće ireverzibilno oštećenje mozga ukoliko se ne primeni terapija glikozom. Normalan mozak ima oko 1 do 2 grama rezerve glikoze (u obliku glikogena), a kako je potrošnja glikoze u mozgu 60-80 mg/min, to znači da rezerve mogu obezbediti cerebralnu aktivnost za oko 30 minuta. Hipoglikemija dovodi do pada kiseonika a porasta cerebralnog protoka, raste NH, u krvi a pada nivo glutamata.
Uzroci su predoziranje insulinom ili oralnim antidijabeticima, tumor pankreasa (insulinom), alkoholizam, gladovanje, bolesti jetre, glikogenoze u detinjstvu, idiopatska stanja u neonatalnom periodu.
Klinička slika se manifestuje nervozom, glađu, crvenilom lica, znojenjem, glavoboljom, palpitacijama, tremorom, strahom, konfuznošću, motornim nemirom, dilataci-jom ženica, bledom kožom, slabim pul-som (glikemija oko 30 mg/dl), hipotonijom (znak tzv. medularne faze), konvulzijama, komom (glikemija oko 10 mg/dl).
U terapiji se daje glikoza i.v. i ako se primeni pre medularne faze postiže se potpuni oporavak, a posle medularne faze oporavak je odložen i često nepotpun.