• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Traheostomija

Traheostomija

Traheostomija je hirurška metoda otva­ranja dušnika u vratnom delu radi obezbe-denja disanja. Traheostomija može da bude urgentna ili hirurška, zavisno od ste-pena respiracijske insuficijencije i brzine razvoja kliničke slike.

Urgentna traheostomija se izvodi na sva­kom mestu ne vodeći mnogo računa o asepsi i anesteziji, često priručnim sred­stvima da bi se što pre obezbedio disajni put. Najčešće medijalnim rezom u srednjoj liniji vrata od pomuma Adami do juguluma dolazi se do traheje, koja se otvara i u otvor plasira kanila, crevo od slušalice le-kara ili bilo koja šuplja nestišljiva cev. Pa­cijent se transportuje do prvog otorinola­ringologa koji će učiniti korektnu reviziju operacije, plasirati odgovarajuću kanilu i nastaviti tretman pacijenta.

Hirurška traheostomija se izvodi u ope-racionim salama po svim principima asepse, anestezije i hirurškog rada.

Traheostomija spada u najjednostavnije, a istovremeno najteže i najurgentnije i naj­delikatnije operacije u medicini uopšte. 

Indikacije za traheostomiju

Indikacije za traheostomiju su:

  1. respiracijska opstrukcija,
  2. zaštita traheobronhijalnog stabla,
  3. tretman kod oboljenja koja mogu da vode u respiracijsku insuficijenciju.

Respiracijska opstrukcija može da bude posledica kongenitalnih uzroka, traume, infekcije, tumora, poremećaja pokretljivo­sti larinksa.

Kongenitalni uzroci mogu da budu obo­strana hoanalna atrezija, larinksne ciste i membrane, trahealne stenoze, traheoezofagusne anomalije.

Traumatski uzroci mogu da budu spolj-nji (povrede larinksa, prostreli i posekotine larinksa) i unutrašnji (inhalacija para i gasova, strana tela, korozije).

Zapaljenjska stanja gornjih aserodige-stivnih puteva: laryngotracheobronchitis suffocans acuta, difterija larinksa, angina Ludovici.

Maligni tumori farinksa, jezika, larinksa, tireoideje, traheje. Traheostomija se izvodi u uznapredovalim slučajevima, usled ede­ma od zračenja ili kao preliminarna tra­heostomija pri operacijama ovih tumora.

Poremećaji pokretljivosti larinksa: para­liza rekurensa posle strumektomije, para­liza larinksa kod bulbarnih poremećaja, fiksacije aritenoida i reumatoidnog artrita.

Opstrukciju larinksa mogu da izazovu i hematomi kod hemofilije i različiti alergij-ski i angioneurotski edemi.

Traheostomija je indikovana kod obo­ljenja koja mogu da dovedu do aspira­cije hrane, pljuvačke, gastričnog sadržaja ili krvi, ili do stagnacije bronhijalnog se-kreta. U ovu grupu ubrajamo bulbarni poliomijelitis, polineuritis, tetanus, myaste-nia gravis, kome – zbog kraniocerebral-nih povreda, trovanja lekovima, cardiac arresta, povrede cervikalnog delà kič­me, opekotine glave i vrata, frakture man­dibule.

Traheostomija je indikovana kod obolje­nja koja mogu da vode u respiracijsku in­suficijenciju. To su oboljenja pluća (hronični bronhitisi i emfizem, postoperacijske pneumonije), teške povrede grudnog ko­ša i abdominalnih mišića, neuromuskular-ne inkoordinacije (potreba za arteficijal-nom respiracijom pod pritiskom).

U hirurgiji usta, ždrela i larinksa pone­kad je zbog otežane intubacije kroz opera­tivno polje indikovana traheostomija.

U indikovanim slučajevima traheotomi-ju treba uraditi što pre, uzimajući u obzir samo oboljenje i njegovu evoluciju. Među­tim, ako se kod bolesnika pojave znaci upotrebe pomoćne respiracijske muskula­ture (uvlačenje juguluma, interkostalnih prostora i supraklavikularnih jama), neop­hodno je odmah uraditi traheostomiju.

Traheostomija pomaže respiraciju po­moću redukcije „ mrtvog prostora” za oko 50%, preskakanja otpora u nosu, ustima i larinksu, toalete traheobronhijalnog stabla, primene aparata za veštačko disanje. 

Tehnika operacije

Anestezija

Ukoliko je moguće, operaciju je najbo­lje izvesti u opštoj endotrahealnoj aneste­ziji koja obezbeđuje disajni put i hirurgu omogućava miran rad. Najčešće se opera­cija izvodi u lokalnoj infiltracionoj aneste­ziji 0,5% novocainom uz prethodno čišće­nje operativnog polja. Kod naročito hitnih stanja traheostomija se izvodi kao urgent­na, bez anestezije. 

Položaj pacijenta

Pacijent leži na leđima sa zabače­nom glavom, sa jastukom ispod ramena i vrata da bi se prednji trahealni zid što više približio koži vrata. Međutim, nije neo­phodno ekstremno zabacivanje glave gde glava skoro ne može da se nasloni na operacioni sto, jer se dalje ugrožava disanje. Zbog toga u ovakav položaj bolesnika tre­ba postaviti tek kada je očišćeno operativ­no polje, data lokalna anestezija i kada je hirurg spreman za prvi rez kože. Glava i vrat moraju da budu u pravoj liniji da bi se lakše našla traheja koja se kod odraslog može lako palpirati, dok je kod dece postupak veoma otežan zbog mekane i male traheje.

Incizija kože je u medijalnoj liniji vrata od pomuma Adami do juguluma. Preparišu se meka tkiva vodeći računa o velikim krvnim sudovima koji su lateralno, ali mogu da po­stoje i anatomske varijacije. Istmus štitaste žljezde se podvezuje i preseca ili podiže. Traheja se otvara ,,Y” rezom, okruglim ili ovalnim otvorom od II – IV trahealnog pr­stena, vodeći računa da se ne ledira zadnji zid traheje, i u otvor se plasira trahealna ka­nila koja može da bude od metala, plastike ili gume, sa „kafom” ili bez njega. Pri plasi­ranju kanile peanom treba pridržavati ivice traheje, a kod dece korisno je prethodno de-love traheje između planiranog otvora pro­siti čvrstim koncem i povlačiti blago nago­re i lateralno pri inciziji i pri plasiranju kanile. Kanila se fiksira oko vrata vrpcom od čvrste gaze da ne ispadne pri kašljanju. 

Urgentna traheostomija

Pod urgentnom traheostomijom podra-zumevamo traheostomiju pod krajnje hit­nim i nepovoljnim uslovima.

U ovakvim slučajevima operater nema vremena ni za pripremu bolesnika ni za anesteziju.

Pri izvođenju urgentne traheostomije ka­žiprst leve ruke (za dešnjake) treba staviti na pomum Adami, a palac i srednji prst sa strane na zidove larinksa.

Rez se vrši energično kroz sva meka tki­va ispred traheje. Kažiprst prati nož, a pa­lac i srednji prst odmiču presečena tkiva upolje, zajedno sa velikim krvnim sudovi­ma vrata. Rezom stižemo do juguluma, s tim što smo na putu do juguluma od pomum Adami presekli u jednom zamahu sva me­ka tkiva ispred larinksa i traheje pa i istmus štitaste žlezde. Ovde nemamo vremena da vršimo hemostazu, već se trudimo da što pre otvorimo traheju. Treba se truditi da traheju otvori na tipičnom mestu. Ipak, naj­važnije je otvoriti traheju i omogućiti bole­sniku disanje. Hemostaza se radi posle otva­ranja traheje i omogućavanja bolesniku da diše.

Međutim, ona se obično spontano smi­ri, čim prestane cijanoza i naporno disanje. U traheju stavljamo kanilu ukoliko je ima­mo pri ruci. Ukoliko je nemamo, stavljamo šuplju cev (metalnu ili gumenu).

Svaku urgentnu traheostomiju treba po oporavku bolesnika revidirati. Ukoliko to nije u stanju operater koji je izveo opera­ciju, bolesnika treba uputiti na najbliže otorinolaringološko odeljenje.

Trahealna kanila je dupla cev na kojoj razlikujemo spoljašnji i unutrašnji deo. Po­stojanje spoljnjeg i unutrašnjeg dela je neo-hodno, kako bi se omogućilo povremeno čišćenje kanile od sekreta, a da se cela ka­nila ne vadi iz traheostome. Vadi se samo unutrašnji deo koji se očisti i vraća u spoljnji deo kanile.

Kod bolesnika koji su stalni nosioci ka­nile radi se traheostomija na taj način što se ivice kože vrata šiju za ivice otvora na traheji. Na ovaj način se omogućava lakša promena kanile u kasnijem lečenju. 

Konikotomija

Konikotomija je hirurški zahvat kojim se može spasiti bolesnik od ugušenja. Opera­cija se izvodi na taj način što kažiprstom le-ve ruke napipamo donju ivicu tiroidne hr­skavice u srednjoj liniji prednje strane vrata, fiksiramo larinks i poprečnim rezom prese-čemo kožu. Po presecanju kože nailazimo na krikotireoidnu membranu, koju preseca-mo i ulazimo u larinks. Čim se bolesnik oporavi, potrebno je uraditi traheostomiju. 

Teškoće pri traheostomiji

Ukoliko se zaborave osnovne postav­ke, može doći do teškoća pri izvođenju traheostomije:

–    Mali rez na koži onemogućava dobar prilaz traheji.

–    Napuštanjem srednje linije vrata može se promašiti traheja i dospeti do kičme­nog stuba.

–    Ukoliko se držimo srednje linije vrata krvarenje je malo i vensko.

–    Ukoliko je rez na traheji mali, nastaju smetnje pri stavljanju trahealne kanile.

–    Ukoliko se pojavi velika količina sekre­ta iz otvora na traheji, neophodno je iz­vršiti aspiraciju sekreta, a ponekad i bronhoaspiraciju.

–    Posle stavljanja kanile u traheju uvek proveriti da li bolesnik diše na kanilu ili ne, jer se može desiti da kanilu plasira­mo pretrahealno.

Komplikacije pri traheostomiji

  1. Aspiracijom sekreta koju vršimo kod komatoznih bolesnika može doći do: sinkope, cardiac arrest-a, teških septič-nih stanja.
  2. Pored pomenutih komplikacija mogu se razviti perihondriti larinksa, krvaren­je koje može biti rano ili kasno. Rano krvarenje je posledica loše hemostaze. Kasno krvarenje je posledica erozije krvnih sudova vrata ili traheje.
  3. Apnoja. Posle otvaranja traheje bole­snik nekoliko puta duboko udahne po­sle čega nastupi faza apnoje. Ovo je posledica naglog pada C02 u krvi. U ovakvim slučajevima preporučuje se ve-štačko disanje ili davanje C02 na ma­sku, da bi se stimulisao centar za disa­nje.
  4. Akutni edem pluća. Do edema pluća dolazi usled pada pritiska u alveolama posle traheostomije koji je bio znatno povišen u fazi otežanih respiracija. Na­glo smanjenje alveolarnog pritiska do­vodi do transudacije i simptoma edema pluća. U ovakvim slučajevima je po­trebno napraviti intubaciju bolesnika i pomoću aparata za anesteziju povećati pritisak u alveolama. Kasnije postepe­no smanjivati pritisak, kako bi se izbe-gla ponovna pojava edema pluća.
  5. Pneumotoraks. Nastaje obično u dece usled povrede kupule pleure. Osim ovog, pneumotoraks može nastati kao posledica pucanja pleure u predelu hi-lusa usled trakcije traheje u toku ope­racije.
  6. Smatra se da je i medijastinalni emfizem mogućni faktor u nastanku pneumoto-raksa. Mere koje se u terapiji preduzi-maju zavise od obimnosti pneumoto-raksa.
  7. Potkožni i medijastinalni emfizem. Na­staje kao posledica prodora vazduha pored kanile u meka tkiva. Skidanjem šavova sa reza na vratu, obično se sa­nira ova komplikacija.
  8. Ispadanje trahealne kanile. Ovo se naj­češće dešava kada kanila nije dobro fik­sirana ili kod delirantnih pacijenata ko­ji je nesvesno izvade.
  9. Disfagija. Ova komplikacija nastaje kao posledica bolova koje izaziva kanila ili pomicanja u toku gutanja ili kao posle­dica pritiska kanile na jednjak. 
  1. Bronhopulmonalne komplikacije. Na­staju kao posledica aspiracije krvi ili že-ludačnog sadržaja kod komatoznih bo­lesnika.
  2. Pri infekcije rane na vratu i apscesi pluća. 

Nega traheostomisanog bolesnika

  1. Traheostomisani bolesnik mora da bu­de pod stalnom kontrolom, najmanje 24 sata po operaciji.
  2. Bolesnik treba da u krevetu zauzima polusedeći položaj jer je na taj način omogućena najlakša ekspektoracija.
  1. Aspiracija sekreta kroz trahealnu kanilu kada postoje smetnje u ekspektoraciji.
  2. Kada je suv vazduh u prostoriji u kojoj je bolesnik, neophodno je vlažiti ga.
  3. Ukoliko postoji tendencija za stvara­njem krusta u traheji i bronhima dava­ti aerosol sa proteolitičnim sredstvima.
  4. Neophodno je voditi računa o prohod-nosti kanile. Čistiti unutrašnju kanilu kad god se za to ukaže potreba.
  5. Kod kanila koje imaju kaf (veštačke re-spiracije), on se mora povremeno pra­zniti kako bi se izbegao dekubitus zido­va traheje i smanjio pritisak na jednjak u periodima kada bolesnik jede.
  6. Ne davati lekove koji deluju depresiv­no na centar za kašalj.
  7. Psihološki smirivati bolesnika pošto su traheostomirani bolesnici nesrećni zbog nastale situacije.

10. Učiti bolesnika da održava toaletu ka­nile. Objasniti mu da može govoriti ukoliko zatvori otvor kanile jagodicom kažiprsta. Naučiti bolesnika da pri ka-šljanju stavi ispred kanile kompresu ili papirnu vatu, kako ne bi ekspektoraci-jom ugrožavao okolinu. 

Dekanilman

Dekanilman je oslobađanje od kanile i zatvaranje traheostome kad se za to stek-nu uslovi. Najčešće je postepen, sa zapu-šavanjem kanile da bi se pacijent adaptirao. Ovo je veoma važno kod dece zbog stra­ha od ugušenja i nemogućnosti egzaktne procene prohodnosti disajnih puteva u ce-lini. Kod dece postupak se može započeti i sa kanilama koje imaju otvore na gornjoj krivini jer omogućavaju disanje kroz la-rinks i kod prisutne kanile.

Stoma zarasta spontano per secundam ako kanila nije dugo stajala, u suprotnom potrebno je učiniti šivenje traheostome u tri sloja po svim hirurškim principima.

Slični članci

Izbacujem neki gusti sekret preko dana mnogo manje nemam bolove pri disanju

Postovanje imao sam neki virus koji vec mesec dana traje doduse sada je dosta bolje ali i dalje imam sekret...

Pročitaj jošDetails

Hronična upala grla

Poštovani već nekoliko godina imam upalu grla koja je okarakterisana kao hronična od strane lekara , to traje već nekoliko...

Pročitaj jošDetails

Otok podočnjaka

Poštovani, imam 23 godine. Prije pola godine, tj. krajem devetog mjeseca 2015. imala sam običnu prehladu s temperaturom do 38...

Pročitaj jošDetails

Iritacija u nosu

Iritacija u nosu Postovani Moj muz ima 30 godina i vec jako dugo vreme se bori sa iritacijom u nosu.Oteceno...

Pročitaj jošDetails

Uvećani limfni čvorovi ispod brade

Uvećani limfni čvorovi ispod brade Moje poštovanje , imam pitanje za Vas,moje sestre sin se iznenada razboleo, uvećana su mu...

Pročitaj jošDetails

Kuglica na uhu

Kuglica na uhu Postovani na desnom uhu imam neku tvrdu kuglicu oko 3mm bezbolna je bas na mestu resice (gde...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Nazalne i septalne frakture

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.