Tumori pljuvačnih žlezda
Pljuvačne žlezde se mogu podeliti na tri velike žlezde koje su parne
Parotidna žlezda koja se nalazi ispod uha i nalazi se obostrano. Oko 10% tumora ovih žlezda javlja se u ovoj žlezdi. Većina ovih tumora su dobroćudni.
Submandibularna žlezda nalazi se ispod donje vilice. Oko 1-2 od 10 tumora javljaju se primarno u ovoj žlezdi, a više od 50 % su benigni po svojoj prirodi.
Sublingvalne žlezde nalaze se ispod jezika sa svake strane. Vrlo su retki tumori ovih žlezda.
Pored spomenutih žlezda, postoji i veliki broj manjih žlezda rasutih po čitavoj usnoj šupljini. Tumori ovih, malih žlezda su veoma retki, ali većinom su malignog porekla.
Tumori pljuvačnih žlezda mogu se podeliti u dve grupe, benigni (dobroćudni) i maligni (zloćudni). Tumori pljuvačnih žlezda većinom su benigni i nemaju tendenciju metastaziranja u druge organe.
Postoji nekoliko vrsta dobroćudnih tumora kao što su adenomi (poreklom žlezdanog tkiva), onkocitomi, benigni mešani tumor (poznat kao pleomorfni adenom), ali i ciste i razne druge strukture.
Vrlo retko, benigni tumori moga da postanu maligni. Takođe, ako se u potpunosti ne uklone mogu se vratiti (recidivirati) na istom, ili na nekom drugom mestu.
Maligni tumori pljuvačnih žlezda mogu da potiču od raznih ćelija same žlezde. Mogu postojati karcinomi koji su češći, ali i sarkomi i brojni drugi. Najčešće, ovi tumori potiču od žlezdanog tkiva (adenokarcinomi, adenosarkomi), mada su moguće i druge vrste tumora.
Maligni tumori, za razliku od benignih imaju tendenciju metastaziranja u druga tkiva i organe i time je njihova prognoza znatno lošija.
Lekari raširenost tumora dele u stadijume od kojih zavisi i izlečenje i ukupno preživljavanje.
Neki tipovi maligni tumora su mukoepidermoidni tumor koji se najčešće javlja u parotidnoj (zaušnoj žlezdi), adenoidni cistični karcinom koji je najčešći tip karcinoma malih žlezda, adenokarcinomi, mešoviti tumori od kojih je najpoznatiji karcinom nastao iz pleomorfnog adenoma.