• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Psoriasis vulgaris (psorijaza)

Psoriasis vulgaris (psorijaza)

Psoriasis vulgaris (PV) je česta, hronična, eritemoskvamozna dermatoza sa prevalencijom od 1-3% u opštoj popu­laciji. Oboljenje se karakteriše periodi­ma remisije i egzacerbacije, čiji su nasta­nak i trajanje nepredvidivi. Naziv ove der­matoze je na izvestan način misnomen, s obzirom da »psora« na grčkom znači »svrab«, a preko 80% pacijenata ne oseća pruritus. Kliničku sliku psorijaze od kli­ničke slike lepre odvojio je tek Ferdinand von Hebra, polovinom XIX veka.

Etiopatogeneza. Najnoviji nalazi ukazuju da kod PV postoji poremećaj koji je posredovan T-ćelijama, čija je aktivnost podstaknuta nekim antigenom ili autoantigenom. Takode postoje i na­lazi koji ukazuju na osnovni poremećaj diferencijacije keratinocita koji vodi se­kundarnoj inflamaciji preko velikog broja proinflamacijskih medijatora.

PV se karakteriše hiperproliferacijom keratinocita i inflamatornim pro-menama u epidermu i đermu. Svi keratinociti u leziji kod PV obnavljaju se u toku 3-4 dana (tumover time), dok se u normalnom epidermu iste promene odi­gravaju za 28—56 dana. Broj mitoza je 9-12 puta veći nego u normalnom epi­dermu. Inflamacija se ogleda u prisus­tvu inflamatornih ćelija u lezijama (ne-utrofilnih polimorfonukleara u epider­mu i mononuklearaih ćelija u dermu).

Kod PV je nađen veći broj poreme­ćaja na strukturnom i molekulskom ni­vou sa jasnom genetskom predispozi­cijom.

Genetski faktori. Oko 30% pacijena­ta ima pozitivnu porodičnu anamnezu, a tip nasledivanjaje ili autozomalno-do-minantan, sa smanjenom i varijabilnom penetrantnošću ili je poligenski. Usta­novljeno je da su određeni HLA tipovi udruženi sa oboljenjem, naročito je značajan HLA-Cw6 koji se nalazi u oko 80% pacijenata sa akutnim, eruptivnim oblikom psorijaze (psoriasis guttata). Povećana je učestalost i HLA-B13 i B17. Psorijaza je genetski heterogena.

 
Moguće je da su neki (ili čak svi) dru­gi ustanovljeni poremećaji sekundarne prirode. 

Biohemijski poremećaji

a)     U keratinocitima psorijatičnog plaka sni­žen je odnos cAMP/cGMP, pre svega na račun povišenja cGMP, što stimuliše proliferaciju epidermalnih ćelija.

b)     Povišena je aktivnost fosfolipaze A, Što vodi povećanoj Količini oslobođene arahidonske kiseline i, uz smanjenu aktivnost ciklo-oksigena­ze, dovodi do povišenja nivoa produkata lipo-ok-sigenaze (leukotrijen B4 i 12-HETE) koji su mo­ćni hemotaktici za neutrofilne polimorfonuk-leare.

c) Faktori rasta, IL-6 i TGF a (tumour growth factor) su povišeni, što dovodi i do povećanja koncentracije poiiamina u ćelijama, uzrokujući takođe hiperproliferaciju epidermalnih ćelija.

Provokativni faktori mogu dovesti do ekspresije/pogoršanja PV kod genet­ski predisponirane osobe:

a)       Bakterijska infekcija gornjih respi­ratornih puteva (naročito streptokokna) može da izazove erupciju PV, obično u formi psoriasis guttata (najčešće kod dece ili mlađih odraslih osoba).

b)      Psihološki faktori. Supstancija P se u stresu oslobađa iz nemijelinizova-nih slobodnih nervnih završetaka i do­vodi do degranulacije mastocita već pri­sutnih u đermu, kao i do povećanja nji­hovog broja, posle čega sledi niz biohe-mijskih i stndcturnih poremećaja koji re­zultiraju ispoljavanjem PV. U prilog tim podacima govori i izrazita simetričnost promena na koži kod psorijaze, poveća­na količina supstancije P u psorija-tičnom plaku, kao i povećan broj masto­cita u lezijama.

c)       Medikamenti. Soli litijuma i ß-blokatori pogoršavaju psorijazu ili do­vode do prve erupcije oboljenja, ß-blo-katori smanjuju aktivnost adenil-cikla-ze, smanjujući i odnos cAMP/cGMP (v. gore). Nesteroidni antiinflamatorni le­tovi – NS AJDL – (naročito Indometacin), mogu da pogoršaju PV, verovatno zbog blokiranja ciklo-oksigenaze i skretanja metaboličkog puta arahidonata prema lipo-oksigenazi (v.gore). Sintetski anti-malarici takođe agraviraju kliničku sli­ku psorijaze.

d)      Retrovirusi. Dosadašnja ispitiva­nja ne dozvoljavaju da se retrovirusima pripiše etiološka uloga u razvoju psori­jaze, ali je zapaženo da uz infekciju HIV-om (Human immunodeficiency virus) dolazi do pogoršanja kliničke sli­ke PV ili do njene prve ekspresije.

e) Trauma može da provocira nasta­nak psorijatičnih promena (Köbnerov fenomen, v. niže). Različiti stimulusi (mehanički, hemijski, infektivni, infla-matorni) mogu da izazovu pojavu lezija karakterističnih za PV.

Klinička slika

Oboljenje može početi u bilo kom životnom dobu, ali najčešće između 10. i20. godine života.  

Predilekciona mesta za klasičnu psori­asis vulgaris su kapilicijum, ekstenzome strane ekstremiteta, naročito laktovi i ko-lena, zatim lumbosakralni predeo. Pro-mene su obično simetrično raspoređene. Kod osoba sa PV, i klinički normalna ko­ža je izmenjena/obolela, tako da se lezije mogu javiti na bilo kom mesta Može pos­tojati samo jedna pločica ili na stotine pro­mena koje se međusobno slivaju, prekri­vajući veliku površinu kože.

Psoriasis vulgaris se karakteriše ja­sno ograničenim, ovalnim ili kružnim eritematoznim plakovima i/ili papulama (PV se negde klasifikuje i kao papu-loskvamozna dermatoza) koje su pre­krivene sedefasto-beličastom, neadhe-rentnom skvamom.

U toku kliničkog pregleda psorija­tičnog plaka/papule moguće je kiretom (»grattage methodique«i £ -metodično-grebanje) izazvati »fenomen kapi sve­djednako obolevaju osobe oba pola, ali je zapaženo da se kod ženskog pola PV ispoljava ranije nego kod muškog.

U spektru kliničke slike psorijaze mo­gu se razlikovati akutni (eruptivni) oblici bolesti, hronični (stacionarni) oblici bo­lesti i pustulozni oblici psorijaze.

Akutni, eruptivni oblik je tzv. psori­asis punctata/guttata. Hronični, staci­onarni oblik se može manifestovati kao različite forme PV sa manjim ili većim plakovima, a pustulozni oblici mogu biti lokalizovani i generalizovani (v. niže).

»Fenomen kapi sveće« se najjasnije izaziva na lezijama sa diskretnom skva­mom. U toku kiretiranja vazduh prodire između slojeva skvame i ona postaje be-la i neprozračna, Što se poredi sa kapi voska koja je providna kada padne na tkaninu i osuši se, a postaje bela pri gre-banju. Ovaj fenomen se izaziva zbog izražene parakeratoze u kornealnom sloju

»Fenomen krvave rose« (Auspitz) izaziva se pri daljem kiretiranju prome-ne, u trenutku kada se odstrane stanjem suprapapilarni epiderm i vrhovi visokih i tankih papila (v. histološku sliku). Ta­da se povrede i kapilarni krvni sudovi u papilama i pojavi krvarenje iz vrha sva­ke papile »u vidu krvave rose« na povr­šini koja je kiretirana.

Na osnovu veličine promena koje do­miniraju kliničkom slikom, razlikuju se oblici: psoriasis punctata (eflorescenci-je prečnika 2-3 mm, kao tačka), psori-asis guttata (oko 0,5—1 cm, kao kap vo­de), p. nummularis (prečnika 3—4 cm, kao metalni novčić),;?, inplacibus ili en plaques (promera nekoliko cm), p. geo­graphica (veći broj plakova se sliva, da­jući sliku sličnu geografskoj karti). Ukoliko je eritemom i skvamama prekriveno više od 90% površine kože, kod pacijenta postoji erythroder-mia psoriatica.

PV je jedna od dermatoza kod kojih se može izazvati Koebnerov (izomorfni) fenomen, naročito kod pacijenata koji imaju akutni, eruptivni oblik boles­ti. Povreda različite prirode (v. provoka­tivne faktore) može dovesti do pojave psorijatičnih promena raspoređenih li­nearno ili na drugi geometrijski način, već prema tipu traume koja je delovala.

Kapilicijum (kosmati deo glave) je jedno od predilekcionih mesta za PV. U sklopu nedovoljno jasnih promena na ostaloj koži, lezije u kapilicijumu mogu biti ključ za dijagnozu PV. Međutim, ukoli­ko se promené jave isključivo u ovom predelu, diferencijalna dijagnoza može biti veoma teška, naročito prema sebo-roičnom dermatitisu. I u kapilicijumu promené u okviru PV mogu biti jasno ograničene, sa izraženom beličasto-žućkastom skvamom, ali i u vidu difiiznog eritema sa deskvamacijom. Dlaka je najčešće normalna, mada su poznati slučajevi psorijatične alopecije na ne-lečenim plakovima sa debelim skva-maraa.

Nokti mogu biti zahvaćeni u okviru psorijaze , bilo tokom već po­znatog oboljenja, bilo kao prvi znak bo­lesti. Na noktima (pojedinačnim ili svim), mogu se videti tačkasta udublje­nja (punktiformne impresije) prečnika 1-2 mm, što noktu daje izgled površine »naprstka za šivenje«. Često postoji i oniholiza (odlubljivanje nokatne poioče od Iektulusa u distalnom deiu) ili »feno­men uljane kapi« – cirkumskriptna oni­holiza u centralnom delu nokta, što kli­nički deluje kao da se kap ulja nalazi is­pod nokta. Obično se kod pacijenata sa težim i diseminovanijim oblicima obo­ljenja, mogu videti zadebljani, žućkasti, neprozirni i trošni nokti, sa subungval-nom hiperkeratozom.

Pored tipičnog izgleda PV, postoje i varijante kliničke slike:

Psoriasis inveterata (vetus, -eris, 1. -starac) označava »stare«, nelečene pla-kove sa debelim, beličastim i adherent-nim skvamama.

Psoriasis inversa, suprotno od predi-lekcionih mesta, karakterne se promenama lokalizovanim na pregibnim površinama-aksilamo, submamarno, ingvi-nalno, na glansu, interglutealno. Kod ovog oblika, ploče su živo-eritematozne, jasno ograničene, skvama nije izražena, a površi­na im je sjajna i često macerisana.

Psoriasis pustulosa predstavlja ek-sudativnu formu oboljenja sa klinički vidljivim pustulama. Postoje lokalizovani i generalizovani oblici pustulozne psorijaze.

Od lokalizovanih oblika najznačajni­ji su psoriasis cum pustulatione, kod ko­je dolazi do erupcije nefolikulamih pus-tula na plakovima psoriasis vulgaris i psoriasis pustulosa palmo-plantaris kod koje na dlanovima i/ili tabanima, u centralnim delovima, na jasno ogra­ničenoj eritematoznoj osnovi nastaju pustule sa žućkastim sadržajem, prečni­ka 2-3 mm.

Psoriasis pustulosa generalisata (von Zumbusch) se karakteriše naglim početkom, eritemom koji zahvata veli­ku površinu kože, a na eritematoznoj os­novi se javljaju nefolikulame žućkaste pustule koje se mogu i slivati, gradeći »jezerca« ispunjena pusom. Novi ataci pustula se mogu smenjivati jedan za drugim i to tako što se pustule prvo pojavljuju u gornjim delovima (vrat, toraks), da bi se ».talas« promena Širio ka trbuhu i donjim ekstremitetima. Oboljenje je praćeno teškim opštim sta­njem i visokom febrilnošću. Ukoliko se ne leci, ova forma pustulozne psorijaze može se završiti i letalno.

Arthritis psoriatica je sero-negativni artritis koji nastaje u sklopu psorijaze, ali nekad i pre nastanka kožnih prome­na. Latex RF i Waaler-Rose test su ne­gativni. Postoji više formi ovog obolje­nja (detaljnije se proučavaju u reumato-logiji). Najčešći su mono i oligoartiku-larni oblici, sa promenama na Šakama. Češće se zahvaćeni distalni nego proksimalni interfalangealni i me-takarpofalangealni zglobovi. U okviru ovog eniteta se može razviti i Spondyli­tis. Oboljenje se leci nesteroidnim anti-inflamatornim lekovima (ibuprofen, ketoprofen i dr.), metotreksatom i drugim medikamentima, uz odgovarajuću fizi­kalnu terapiju.

PV ima hroničan tok sa periodima re­misije (koji mogu nastati’spontano ili pod dejstvom terapije) i egzacerbacije. Najveći broj pacijenata navodi pobolj­šanje, odnosno nestanak promena u toku leta, prilikom izlaganja sunčevim zraci­ma (oko 80%), dok manji broj može imati i pogoršanje kliničke slike. Dužina same remisije je nepredvidiva, može trajati nekoliko meseci ali i više godina. Početak PV u detinjstvu je loš prognos­tički znak, pošto te osobe kasnije često imaju teške forme oboljenja.

Lečenje

Iako je PV hronična derma­toza, za koju do danas nije pronađena te­rapija koja pacijenta može definitivno izlečiti,. lekaru na raspolaganju stoji više terapijskih mogućnosti koje pacijenta mogu uvesti u remisiju i pomoći da se ona održi duže vremena.

Terapija PV se može podeliö na lo­kalnu i opštu. Pacijenti koji imaju lokali-zovanu formu oboljenja treba da budu lečeni lokalnom terapijom, a ukoliko su promené na koži diseminovane ili gene-ralizovane, biće primenjena opšta terapija ili kombinacija lokalne i opšte terapije.

Lokalna terapija podrazumeva pre svega primenu keraiolitika i to najčešće salicilne kiseline u koncentraciji od 5 do 10%, u nekom neutralnom ekscipijensu (borni krem, ung. emoUiens, vazelin). Aplikuje se jednom do dva puta dnevno, a pacijent se jednom dnevno kupa i me­hanički odstranjuje skvame. Terapija keratoliticima traje 5-7 dana, a zatim se prelazi na sredstva koja deluju antiinfla-matomo i/ili antiproliferativno.

Cignolin (sinonimi: antralin, ditra-nol)- l,8-dihidroksi-9-antron.

Mehanizam dejstva je vrlo kompleksan i po­drazumeva: a) inhibiciju replikacije i reparacije DNK, b) inhibiciju respiratorne funkcije na ni­vou mitohondrija i c) ostale antiproliferativne efekte: inhibicija glukozo-6-fosfat dehidrogena-ze, inhibicija sinteze poliamina, d) inhibitomo dejstvo na nivou neutrofila: smanjuje akumula­ciju neutrofila indukovanu leukotrijenom B4.

Cignolin se koristi u koncentaciji od 0,1 do 2% (čak do 5%) u podlozi u vidu paste, masti ili krema. Sadapreovlađuje mišljenje da ga treba primenjivati u kratkom vremenskom periodu (“short contact therapy”), obično tokom 10-30 minuta i to u višim koncentracijama, 1-5%. Posle pranja površine koja je bila pod terapijom, lokalno se nanosi neu­tralni krem ili blagi keratolitik. Neželje­na dejstva cignolina su lokalna i to irita­cija, mrka, tranzitorna pigmentacija okol­ne kože, kao i trajno bojenje odeće i pos­teljine koja dođe u kontakt sa lekom.

Preparati katrana se takođe koriste kao antiproliferativna sredstva ali i kao fotosenzibilizatori, a postoje u sirovom obliku (Pix lithanthracis) ili kao rafini* sani, delimično obezbojeni preparati bez mirisa, Rafinisani preparati, iako kozmetski prihvatljiviji, imaju slabiji antipsorijatični efekat.

Topikalni kortikosteroidi (dermoste-roidi) i to potentni, fluorisani preparati (npr. fluocinolon acetonid, betametazon dipropionat, fluocinoniđ, klobetazol) mogu biti efikasni u terapiji PV. Mogu se koristiti ukoliko nije zahvaćeno više od 20% površine kože. Oni deluju anti-inflamatorno i antiproliferativno. Pri-menjuju se u formi masti, dva puta dnevno ili jednom dnevno pod polieti-lenskom okluzijom tokom 8 do 20 časo­va. Ova terapija se primenjuje dve do tri nedelje, uz kontrolu dermatologa.

Kalcipotriol je analog vitamina D3 koji se u formi masti u novije vreme po­javio kao alternativa u lokalnoj terapiji. Primenjuje se dva puta dnevno, kod bla­gih i umereno teških oblika oboljenja, kod kojih je zahvaćeno do 40% površine kože. Ne srne se prekoračiti nedeljna ko­ličina od 100 g masti. U nekim evrop­skim zemljama se pojavio i novi analog vitamina D – takalcitol. Takalcitol se primenjuje jednom dnevno.

Tazaroten je novi retinoid za lokalnu terapiju psorijaze (varijanta in placi-bus). Pre svega redukuje skvamu i de­bljinu plaka, dok je eritem rezistentniji na ovu terapiju.

Emolijentni, indiferentni kremovi mogu biti korisni u svim fazama bolesti, upotrebljavaju se naizmenično sa dife-rentnim topikalnim Jekovima, kao i u kombinaciji sa sistemskom terapijom.

Lečenje ultraljubičastim (UV) zraci­ma se može primenjivati samostalno ili u kombinaciji sa drugim vidovima tera­pije kako lokalne, tako i opšte. Koriste se UVB zraci (talasna dužina 290-320 nm, emituju ih specijalne lampe) kao monoterapija, ili u kombinaciji sa lokal­nom primenom katrana (Goeckermano-va procedura). U Ingramovoj proceduri se kombinuje terapija cignolinom i UVB zracima. Sunčanje se savetuje u letnjim mesecima.

PUVA terapija (Psoralen+UVA zra­ci – 320-400 nm) se može primenjivati uz davanje psoralena per os (8-metok-sipsoralen tablete – 0,6 mg/kg tt, 2 sata pre izlaganja UVA zracima), posle čega se pacijent izlaže progresivno poveća­vanim dozama UVA zraka, 2-4 puta ne-deljno. Da bi se postigla remisija, potre­bno je od 20-25 seansi terapije i kumu­lativna doza UVA zraka od oko 100 J/cm2 u jednom terapijskom ciklusu. Remisija se zatim može održavati pri­menom PUVA terapije jednom nedelj-no ili jednom u dve nedelje. Neželjena dejstva PUVA terapije mogu biti:-t) ne­posredna, u vidu eritema i pečenja kože i 2) kasna u vidu pigmentacija (PUVA lentigo), starenja kože i maligne alteraci-je, najčešće u vidu bazocelularaog epite­lioma. Učestalost malignog melanoma izgleda da nije povećana. Međutim, ova neželjena dejstva se viđaju kod pacijenata koji su PUVA terapiju dobijali godina­ma i sa kumulativnim dozama UVA zra­ka od 3000-5000 J/cm2. PUVA se može primenjivati i sa lokalnom aplikacijom psoralena, naročito trioksalena u vidu rastvora u kome se pacijent kupa (u ka­di) tokom 15 minuta pre ekspozicije UVA zracima. PUVA se kod najtežih slučajeva može kombinovati sa retino-idima u opštoj terapiji (Re-PUVA), sa metotreksatòm ili ciklosporinom A (v. dole).

Promene u kapilicijumu u okviru PV se lece 5-10% salicilnom kiselinom u unguentum glycerolij a kada se skvama redukuje, primenjuju se topikalni korti­kosteroidi u obliku losiona ili gela, sa­mostalno ili u kombinaciji sa salicilnom kiselinom. Može se primeniti i cignolin u gel podlozi, ali ne za osobe sa svetlom kosom (može daje oboji).

Opšta terapija se daje kod težih for­mi oboljenja, kod kojihje zahvaćena ve­lika površina kože, ili kod oblika koji su rezistentni na lokalnu terapiju.

Mada ne predstavljaju antipsorijatična sredstva per se, antibiotici se daju na početku terapije kodpacijenata s akutnim, eruptivnim oblicima PV, kod kojihje bri-som ili ASTO titrom potvrđena prethodna bakterijska, streptokokna infekcija gor­njih respiratornih puteva. U tim slučajevi­ma se primenjuje bipenicilin intramus-kularno 1,6 MU/d ili ampicilin 2 g/d ili eritromicin 2 g/d tokom 10 dana.

Metòtreksat (MT-X) je-vrlo efikasan antipsorijatik. Najznačajniji su mu anti­letabolički efekti i to inhibicija prelas-a dihidrofolne u tetrahidrofobiu kiseli­ti! čime se koči hiperproliferacija kera-tnocita. MTX ima i značajna antiinfla-aatorna svojstva. Obično se dozira od 0 mg do 25 mg nedeljno, a može se da-ati per os, intramuskularno ili intraven-ki. Kod nas se sada najčešće daje per >s: 5 mg na svakih 12 h, tokom 36 sati ukupno 15 mg u toku nedelje), uz kon-rolu odgovarajućih laboratorijskih pa-ametara.

Acitretin iz grupe retinoida, prime-tjuje se u dozi od 0,3 do 0,5 mg/kg tt u >očetku terapije. Doza se povećava u in-ervalu od 3-4 nedelje, maksimalno do ),75 mg/kg tt. Vrlo je efikasan u terapiji ^eneralizovanih formi, eritrodermije, :od pustuloznih oblika psorijaze i u te-apiji psoriasis unguium. Acitretin ima eratogena svojstva i kod žena u genera-ivnom periodu se daje uz kontracepciju ive vreme lečenja i 2 godine odprestan-ca terapije.

Ciklosporin A je značajan imunosu-)resiv, vezuje se za intracelularni ciklo-.ilin i preko niza međureakcija onemo­gućava transkripciju gena za IL-2. Save-uje se početna doza od 2,5-3 mg/kg tt, ikoliko efekat izostane, doza se može x>većati do 5 mg/kg tt Međutim, po avodenju u remisiju i prestanku terapije, ibrzo nastupa egzacerbacija, koja se nože prevenirati produženom prime-lom niskih doza leka (1-2 mgflcg tt inevno). Potrebno je redovno kontroli­rati funkciju bubrega (serumski kreati-ain, arterijska tenzija).

Anksiolitici se primenjuju kao adju-/antna terapija, kako zbog značaja stresa a egzacerabaciji oboljenja, tako i zbog an-ksioznog stanja koje postoji kod već ispo-ijene bolesti. Mogu se primeniti diazepam, lorazepam ih drugi benzodiazepini.

Slični članci

Saveti za kontrolu kožnih alergija – koje promene u načinu života vam mogu pomoći?

Kožne alergije mogu biti izvor značajne nelagodnosti i frustracije za mnoge ljude. Svrab, crvena i upaljena koža koja često prati...

Pročitaj jošDetails

Čitajte između redova! Signali koje nam telo šalje kada ste pod stresom!

U svakodnevnom ubrzanom životu, često zanemarujemo signale koje nam naše telo šalje. Jedan od najupečatljivijih, ali često i najmanje prepoznatih...

Pročitaj jošDetails

Herpes na usnama

Herpes su mali plikovi koji se razvijaju na usnama ili oko usta. Oni su uzrokovani virusom herpes simpleksa i obično...

Pročitaj jošDetails

Zaštita kože adekvatnim kremama za sunčanje

Zdravlje kože lica i tela potiče od pravilne ishrane i dovoljne količine vitamina D. Za pravilo usvajanje vitamina D, odgovoran...

Pročitaj jošDetails

Kako skinuti fleke od bubuljica sa lica na najbrži način?

Bubuljice znaju da budu prilično uporne i da nam uruše izgled. Nekako se uvek jave u najnezgodnijem trenutku kada želimo...

Pročitaj jošDetails

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje Izraženi simptomi celulita ne samo da narušavaju izgled vaših nogu, već ovaj problem treba da...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Keratodermia palmoplantaris Thost-Un

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.