Oštećenja nokata izazvana fizičkim i hemijskim agensima
Leukonychia (leukos, g. – beo, onyx) se javlja u vidu belih nokatnih ploca.
Oštećenje počinje od slobodne ili od bočnih ivica nokatne ploče i progresivno se širi ne prelazeći polovinu nokta. Oniholitična zona je bela, nasuprot ružičastoj boji očuvanog nokta. U ovako formiranom džepu lako se događa super-infekcija (Pseudomonas aeruginosa, Candida). Lečenje. Odstraniti oboleli deo nokatne ploče i oslobođenu površinu mazati preparatima koji sadrže kor-tikosteroide i antibiotike, odnosno neki imidazolski preparat (u zavisnosti od uzročnika). Ukloniti štetni agens.
Onychoschisis (onyx, schisis, g. – de-ljenje, razdvajanje) je poremećaj kod koga se nokatna ploča čepa u vidu listova, ploča, nasuprot normalnim, koje su ružičaste. Promené najverovatnije nastaju usled blagih povreda eponihijuma, mada su poznati i kongenitalni oblici anomalije. Pretpostavlja se takode da promené mogu biti posledica abnormalnosti u procesu keratinizacije. Leukoni-hija može zahvatiti celu nokatnu ploču, ili se javiti u vidu strija ili sitnih pahu-ljičastih polja.
Onycholysis (onyx, lysis, g. – labavljenje) nastaje usled odvajanja nokatne ploče od nokatnog kreveca. Ova promena može biti izazvana različitim procesima .
paralelno s nokatnom površinom Javlja se usled preteranog izlaganja vlaženju i sredstvima za pranje, stoje praćeno oštećenjem nokatnog keratina i njegove sposobnosti da vezuje optimalnu količinu vode. Promene ovog tipa mogu nastati i kod grešaka u ishrani (dijete), niskog serum-skog gvozda ili hipertireoze.
Lečenje. Odstranjenje uzroka.
Onychorrhexis (onyx, rrhexis, g. -lomljenje) je abnormalna lomljivost nokatne ploče i može se javiti istovremeno s oniholizom. Izazvana je istim faktorima.
Onychogryphosis (onychogrypo-sis) (onyx, gryphosis, g. – krivina) je ekstremno zadebljanje nokatnih ploča. Može se razviti kod nekih dermatoza (psoriasis vulgaris), ali najčešće nastaje kod starijih osoba usled nedovoljne nege i ponavljanih trauma neodgovarajućom obućom. Lokalizuje se na nožnim pal-čevima; nokatna ploča je zadebljala, čvrsta, neravna i neprozirna, često dostiže dužinu od nekoliko santimetara i savija se kao rog. Lečenje. Kod mladih se savetuje radikalna hirurška intervencija, a kod starijih redovno odstranjivanje hipertrofičnog nokta.
Onychophagia (onyx, phagein, g. -jesti) ili grizenje nokatne ploče je česta navika, osobito kod nervoznih i nestabilnih osoba. Nokatne ploče su kratke, s ragadama i zapaljenjem eponihijuma i perionihijuma. Slične promene se mogu videti i kod pruriginoznih dermatoza. U ovim slučajevima slobodna ivica nokta je jače oštećena, stanjena i konkavna prema vrhu prsta.
Unguis incarnatus. Najčešće se javlja na nožnim palčevima usled nepravilnog sečenja slobodne ivice nokta u obliku polukruga, umesto u vidu ravne linije. Nošenje uske obuće takode pogoduje nastajanju oboljenja. Promene se javljaju usled prodiranja oštrih i neravnih ivica nokatne ploče u bočne de-love perionihijuma, stoje praćeno infla-macijom i bolom, a zatim stvaranjem granulacionog tkiva, koje sprečava sanaciju. U lečenju je prvi us lov ispravno sečenje nokata i nošenje udobne obuće. Kod lakših slučajeva daju se antisep-tične boje (sol. eosini 2%), tuširanje rastvorom srebra nitrata i lokalna pri-mena kortikosteroidnih masti s antibioticima i antimikoticima. U težim i upornijim slučajevima neophodna je hirurška intervencija s odstranjenjem nokatne ploče.