Dermatitis perioralis (zapaljenje oko usta)
Dermatitis perioralis (s. Dermatitis Steroides) je inflamatorna dermatoza, koja se lokalizuje perioralno, a karakteriše se eritemom i papulama.
Etiopatogeneza. Kod najvećeg broja slučajeva oboljenje nastaje u toku lokalne upotrebe fluorisanih glukokortikida koji smipotrebljeni zbog prethodne najčešće banalne dermatoze. Patogenetski mehanizam nije razjašnjen, kao ni uloga saproStne folikularne flore, na čiju patogenost mogu uticati glukokortikoidi.
Klinička slika
Oboljenje se javlja pretežno kod mladih žena. Lokalizuje se u nazolabijainim naborima i okolini usta, s očuvanim rubom oko usana, može se proširiti na obraze, čelo i kapke (rosacea-like dennatitis). Karakteristične su žuto-ružičaste i translucidne papule (pseudo-pustule) koje su na eritematoznoj podlozi; njihov intenzitet varira. Možepostojati laka deskvamacija, pečenje i pruritus. Prekid lokalne kortikosteroidne terapije je praćen egzacerbacijom promena (»rebound – fenomen«), a ponovno uvođenje iste terapije daje prividno smirenje, što kod bolesnika stvara lažni utisak o efikasnosti terapije.
Diferencijalna dijagnoza
Rozacea se javlja kod starijih osoba, papule su akneiformne, a okolina usta je pošteđena. Acne vulgaris i seborični dennatitis se lako razlikuju.
Lečenje
Lokalnu kortikosteroidnu terapiju treba odmah obustaviti i pacijentu objasniti prirodu pogoršanja (»rebound – fenomen«). U lokalnoj terapiji se mogu davati antibiotici kao kod vulgarnih akni, 3% ichthvol mikstura ili indiferentni kremovi. Do izlečenja dolazi nekoliko meseci (3-6) posle prekida kortikosteroidne terapije, bez obzira na primenjeno lečenje. Lečenje kortikoste-roidima je kontraindikovano