Eritrazma
Eritrazma (erythraino, g. -pocrvene-ti) je blaga, površna infekcija kože, koja se lokalizuje u velikim pregibima.
Etiopatogeneza. Izazivač oboljenja je Corynebactrium minutissimum. Oštećenje rožastog sloja us led hidratacije (pregibi) stvara povoljne uslove za nastajanje i održavanje ovog oboljenja.
Klinička slika
Promene se lokalizu-ju u ingvino- kruralnim pregibima, inter-glutealnom useku, submamarno i u aksilama. Sastoje se od velikih i jasno ograničenih ploča, okruglog ili circinar-nog oblika. U početku su eritematozne, a kasnije postaju mrko-eritematozne, sa sitnim skvamama (Slika 98). Mikroorganizam proizvodi porfirine, tako da se javlja koralno-crvena fluorescencija, kad se promené posmatraju pod Woo-dovom svetlošću.
Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza
Dijagnoza se potvrđuje mikroskopskim pregledom skvama bojenih po Gramu ili Gimzi, sa nalazom štapićastih bakterija i filmenata, kao i nalazom ko-ralno-crvene fluorescencije lezija pod Woodovom svetlošću. Diferencijalna dijagnoza: eczema marginatum Hebrae, inverzna psorijaza, infekcije kandidom.
Lečenje
Lokalno lečenje: kremovi i losioni s antibioticima širokog spektra (eritromicin, fusidinska kiselina, klinda-micin); imidazolski preparati. Opšte lečenje: uredim slučajevima, kod proširenih i eks tenzivnih promena, može se dati oralno eritromicin, 1.0 dnevno, 15 dana.