Tinea cruris (Eczema marginatum Hebra)
Najčešći uzročnik ovog oboljenja je E. floccosum, a nešto rede Tr. rubrum i Tr. mentagrophytes var. interdigitale. Oboljenje se javlja kod odraslih osoba, češće kod muškaraca nego kod žena. Prenosi se autoinfekcijom sa stopala, ali i indirektno, preko peškira i sportske opreme. Hiperhidroza, vlažna sredina u intertriginoznim predelima i neadekvatna odeća su značajni faktori u nastajanju ovog oboljenja.
Klinička slika
Promene se lokalizuju u ingvino-kruralnim i interglutealnim predelima u vidu velikih i dobro ograničenih ploča s eritemom i deskvamaci-jom. Ivica ovih ploča je uzdignuta i obično vezikulozna, dok papule mogu biti rasute po celoj površini (Slika 110). Moguće je centralno smirenje promena i pcjava satelitnih elemenata s istim znacima. Pruritus je uvek prisutan. Tok može biti akutan (E. floccosum) ili hroničan (Tr. rubrum).
Diferencijalna dijagnoza
Slične promené u velikim pregibima može dati kandida, kontaktni alergijski dermatitis, seboroični dermatitis i inverzni oblik psorijaze. Erythrasma obično nema tako inflamovan izgled. Lichen simplex chronicus se karakteriše neoštrom ivicom promena i lihenifikacijom, ali on može nastati i na dugotrajnoj tinei. Kod jednostranih lokalizovanih promena, u retkim slučajevima, treba misliti na mb. Bowen i ekstramamarni mb. Paget, kad je neophodna biopsija.
Lečenje kao kod T. corporis. Preventiva se sastoji u otklanjanju predisponi-rajućih faktora.