• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
Vaš internet lekar
No Result
View All Result

Sekundarni sifilis

Sekundarni sifilis

Sekundarni stadijum sifilisa odlikuje se pojavom generalizovanih promena na koži, sluzokožama i unutrašnjim or­ganima, generaiizovanom limfadenopa-tijom koje nastaju usled hematogene i limfogene diseminacije.

Znaci i simptomi sekundarnog stadiju-ma nastaju između 6 i 8 nedelja posle in­fekcije. Prvo nastaju makulozni (8. nede­lja), potom papulozni sifilidi (u 3. mesecu) i condylomata lata (u 6. mesecu). Izu­zetno, znaci oboljenja mogu da se jave i u 2. nedelji, odnosno da se ne jave i do 2 godine po iščezavanju primarnog šankra. Primarni šankr može biti prisutan kada dode do pojave promena koje su karakte­ristika sekundarnog stadijuma. Po pravi­lu, sve promené u okviru sekundarnog stadijuma sifilisa prolaze za 4-12 nedelja (sa lečenjem ili bez njega). Promené na koži u drugom stadijumu nastaju u sukce­sivnim naletima; kod trećine pacijenata su multipli. Mogućnost prenošenja sifilisa posle 4-5 godina od nastanka infekcije je izuzetna.

Udruženost sifilisne i HIV infekcije može izmeniti tok sekundarnog sifilisa. Javlja se sindrom »akutne bolesti« koji se manifestuje glavoboljom, drhtavi­com, malaksalošću, artralgijama i mijal-gijama.

Promené na koži – spirohetemija ko­ja je rezultat diseminacije TP dovodi do pojave lezija na koži (»od glave do pe­te«). Promené su simetrične, bakarno-crvene boje i nisu praćene svrabom. Promené na koži u drugom stadijumu si­filisa su infektivne (osim makuloznih si-filida); netreponemski i treponemskise-rološid testovi su uvek pozitivni.

Makulozni sifilidi (roseola syphiliti­cum). Makulozni sifilidi su prve promené u drugom stadijumu sifilisa (javljaju se u 6.-8. nedelji). Makule su kružne, oval­ne, prečnika 5-10 mm, ponekad su većih dimenzija. Intenzitet boje varira, boja je bledo eritematozna do bakamo-crvene. Imaju simetričan raspored, lo-kalizovane su na trupu (ramena, grudi, leda), abdomenu, gluteusima i fleksor-nim stranama ekstremiteta. Mogu biti diseminovane po čitavoj koži, uklju­čujući dlanove i tabane. Makulozni eg-zantem se često previdi, naročito kod osoba sa tamnom kožom; ponekad pro-mene na koži postaju vidljive tek posle alkoholne frikcije kože.

Možda će vaszanimati

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje

Slatkiši i bubuljice

Bakterija zlatni stafilokok

Papulozni sifilidi. Papulozni sifilidi su najčešći i najkarakterističniji znak drugog stadijuma sifilisa. Tipične papu­le su čvrste, okrugle, ponekad ovalne, bakarno-crvene boje, glatke površine ili pokrivene skvamom (psorijaziformni sifilidi) (Slike 151 i 152). Često su loka-lizovani na licu, na granici čela i kose u vidu venca (corona veneris). Na dlano­vima i tabanima mogu biti pojedinačne, diseminovane (davi syphilitica ili s li­vene u vidu difuzne hiperkeratoze. Con­dylomata lata su modifikovane papulo-zne lezije koje se javljaju na mestima na kojima postoji trenje i vlaženje, oko anusa, na vulvi ali i na penisu, skro tumu, umbilikusu, u aksilama, u uglovima usana, submamaro, interdigitalno. Lezi­je su svetio mrke ili svetio ružičasto-siv-kaste boje, promera 5-20 mm. Počinju kao papule, potom se povećavaju, površina im je zaravnjena i erdovana (papulae eroseae), čista, vlažna, prekri­vena beliČastim sekretom, kružne su i mogu biti diskretne, tako da ih treba tražiti. Kasnije mogu da konfluiraju u ploče čije su ivice policiklične. Mogu da budu vrlo velikih dimenzija i vegetantne – frambeziformni sifilidi. Condylomata lata (Slika 153) su najinfektivnije lezije sifilisa, na površini se nalaze brojne TP.

Milijami sifilidi (folikularni sifilidi) su lako prominentne, eritematozne, fo-likularne papule veličine čiodine glave lokalizovane na licu, skalpu, trupu i ek­stremitetima. Javljaju se u naletima, često su praćene pruritusom.

Pustulozni sifilidi. Medu pustulo-znim sifilidima postoji nekoliko varijanti (milijami, akneiformni, variohformni, impetiginoidni, elđimatoidni); njihova pojava je udružena sa stanjima koja snižavaju otpornost organizma i lošim so­cioekonomskim usiovima života.

Pustulchulcerozni sifilidi (Lues mali­gna, syphilis rupioides). Maligni sifilis sa­da ima istorijski značaj, ali se u budućnosti može očekivati njegova ponovna pojava kod pacijenata sa AIDS-om. U početku velike papulo-pustule podležu centralnoj nekrozi, stvaraju se ulceracije pokrivene debelim krustama {rupia syphilitica). Promené su primamo lokalizovane na li­cu i kapilicijumu ih su diseminovane, mo­gu zahvatiti sluzokožu usta, bolne su. Pa­cijent je intoksiciran, javlja se povišena telesna temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima, nekada hepa­titis.

Pigmentne promené i atrofija. Rano u sekundarnom stadijumu može doći do pojave hipopigmentovanih makula koje su oivičene hiperpigmentacijom, lokali­zovane su na vratu {leukoderma colli syphilitica – “Venerina ogrlica”). Pone­kad po iščezavanju drugih promena na koži ostaje hiperpigmentacija. Atrofija može nastati posle iščezavanja inflama-tornih promena kao posledica destrukci­je elastičnih vlakana sanetoderma syphilitica secundaria).

Promene na dlaci. U kapilicijumu može doći do reverzibilnog, difiiznog proređivanja dlake (difuzni telogeni efluvijum) ili se javlja alopecija u vidu malih zona nepravilnog oblika sa pro-redenom dlakom {alopecia areolaris -»kapilicijum izjeden moljcima«). Može se javiti i proredenost dlake u spo-ljašnjoj trećini obrva.

Promene na noktima. Ove promené nisu specifične, retko se javljaju u vidu onyxis-a i periorjyxis-a.

Promene na sluzokozama. Sifilidi se javljaju na sluzokozama usne duplje, la-rinksu, farinksu, anusu i vulvi. Promené na sluzokozama se karakterišu eritema-toznim, eritemo-erozivnim, papulo-ero-dovanim lezijama koje su zaravnjene, sivkaste boje prepune TP. Mukozni pla-kovi se lokaliziju na tonzilama (angina syphilitica), sluzokoži usana i obraza, na jeziku u vidu jasno ograničenih, oval­nih ili kružnih plakova bez papila na ko­jima je sluzokoža istanjena; na epigloti-su i ariepiglotičnim naborima [to uslovljava pojavu delimične ili potpime afonije (vox rauca).

Opšti znaci i simptomi Konstitucio-nalni znaci i simptomi mogu prethoditi promenama na koži i sluzokozama ili ih pratiti i to u vidu gubitka apetita, slablje­nja, glavobolje, bolova u mišićima i zglobovima i umereno povišene telesne temperature. Anemija, leukocitoza i po­većana sedimentacija se redovno javlja­ju. U drugom stadujumu sifilisa mogu se javiti hepatospenomegalija, akutni membranozni glomerulonefritis i gas-trične tegobe.

Generalizovaniscleradenitis. Na po­četku sekundarnog stadijuma sifilisa povećavaju se i limfne žlezde i to: cer-vikalne, subokcipitalne, aksilame, epi-trohleame i ingvinalne. Uvećane limfne žlezde su istih karakteristika kao i one u primarnom stadijumu sifilisa (uvećane, elastične, pokretne, bezbolne).

Previous Post

Kutane (kožne) promene kod morbus Hodgkin (Hočkinovog limfoma)

Next Post

Syphilis latens (latentni sifilis)

Slični članci

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje Izraženi simptomi celulita ne samo da narušavaju izgled vaših nogu, već ovaj problem treba da...

Read more

Slatkiši i bubuljice

Postovani, Imam 32 godine,majka sam a i dalje imam akne,moje pitanje je ,da li je moguce da slatkisi uzrokuju akne...

Read more

Bakterija zlatni stafilokok

Pozdrav! Imam bakteriju zlatni stafilokok na tjemenu, pa mi se kosa užasno zamasti za jedan dan i užasno svrbi...pila sam...

Read more

Miliarija rubra, pogoršanje i lečenje

Zadnjih mesec dana imam problem sa Miliariom rubrom. Gornji deo ledja, ramena, dekolte, vrat i sve vise izlaze po licu....

Read more

Da li se od koriscenja leka neotigason (psorijaza) celavi?

Da li se od koriscenja leka neotigason (psorijaza) celavi? Odgovor Poštovani,    Neotigason je fabrički naziv leka acitretin,  koji se...

Read more

Tamnija koža bez fleka

Mladeži, fleka nakon opekotina od sunca

Tamnija koža bez fleka Postovani,mom sinu(30) ,koji je inace tamnije puti,pre dve godine je jako potamnila koza u celosi,i to...

Read more
Load More
Next Post

Syphilis latens (latentni sifilis)

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Bolesti krvi i hematopoeznog sistema (hematologija)

Neutropenija (sniženi nivo neutrofila u krvi)

Anorhija (anorchia)
Dečje i urodjene bolesti (pedijatrija)

Anorhija (anorchia)

Mučnina (nausea)
Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

Štitna žlezda

Štitna žlezda

Dijabetesna periferna neuropatija

Dijabetesna periferna neuropatija

Efikasan tretman bola u grlu

Efikasan tretman bola u grlu

  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.