Sekundarni sifilis
Sekundarni stadijum sifilisa odlikuje se pojavom generalizovanih promena na koži, sluzokožama i unutrašnjim organima, generaiizovanom limfadenopa-tijom koje nastaju usled hematogene i limfogene diseminacije.
Znaci i simptomi sekundarnog stadiju-ma nastaju između 6 i 8 nedelja posle infekcije. Prvo nastaju makulozni (8. nedelja), potom papulozni sifilidi (u 3. mesecu) i condylomata lata (u 6. mesecu). Izuzetno, znaci oboljenja mogu da se jave i u 2. nedelji, odnosno da se ne jave i do 2 godine po iščezavanju primarnog šankra. Primarni šankr može biti prisutan kada dode do pojave promena koje su karakteristika sekundarnog stadijuma. Po pravilu, sve promené u okviru sekundarnog stadijuma sifilisa prolaze za 4-12 nedelja (sa lečenjem ili bez njega). Promené na koži u drugom stadijumu nastaju u sukcesivnim naletima; kod trećine pacijenata su multipli. Mogućnost prenošenja sifilisa posle 4-5 godina od nastanka infekcije je izuzetna.
Udruženost sifilisne i HIV infekcije može izmeniti tok sekundarnog sifilisa. Javlja se sindrom »akutne bolesti« koji se manifestuje glavoboljom, drhtavicom, malaksalošću, artralgijama i mijal-gijama.
Promené na koži – spirohetemija koja je rezultat diseminacije TP dovodi do pojave lezija na koži (»od glave do pete«). Promené su simetrične, bakarno-crvene boje i nisu praćene svrabom. Promené na koži u drugom stadijumu sifilisa su infektivne (osim makuloznih si-filida); netreponemski i treponemskise-rološid testovi su uvek pozitivni.
Makulozni sifilidi (roseola syphiliticum). Makulozni sifilidi su prve promené u drugom stadijumu sifilisa (javljaju se u 6.-8. nedelji). Makule su kružne, ovalne, prečnika 5-10 mm, ponekad su većih dimenzija. Intenzitet boje varira, boja je bledo eritematozna do bakamo-crvene. Imaju simetričan raspored, lo-kalizovane su na trupu (ramena, grudi, leda), abdomenu, gluteusima i fleksor-nim stranama ekstremiteta. Mogu biti diseminovane po čitavoj koži, uključujući dlanove i tabane. Makulozni eg-zantem se često previdi, naročito kod osoba sa tamnom kožom; ponekad pro-mene na koži postaju vidljive tek posle alkoholne frikcije kože.
Papulozni sifilidi. Papulozni sifilidi su najčešći i najkarakterističniji znak drugog stadijuma sifilisa. Tipične papule su čvrste, okrugle, ponekad ovalne, bakarno-crvene boje, glatke površine ili pokrivene skvamom (psorijaziformni sifilidi) (Slike 151 i 152). Često su loka-lizovani na licu, na granici čela i kose u vidu venca (corona veneris). Na dlanovima i tabanima mogu biti pojedinačne, diseminovane (davi syphilitica ili s livene u vidu difuzne hiperkeratoze. Condylomata lata su modifikovane papulo-zne lezije koje se javljaju na mestima na kojima postoji trenje i vlaženje, oko anusa, na vulvi ali i na penisu, skro tumu, umbilikusu, u aksilama, u uglovima usana, submamaro, interdigitalno. Lezije su svetio mrke ili svetio ružičasto-siv-kaste boje, promera 5-20 mm. Počinju kao papule, potom se povećavaju, površina im je zaravnjena i erdovana (papulae eroseae), čista, vlažna, prekrivena beliČastim sekretom, kružne su i mogu biti diskretne, tako da ih treba tražiti. Kasnije mogu da konfluiraju u ploče čije su ivice policiklične. Mogu da budu vrlo velikih dimenzija i vegetantne – frambeziformni sifilidi. Condylomata lata (Slika 153) su najinfektivnije lezije sifilisa, na površini se nalaze brojne TP.
Milijami sifilidi (folikularni sifilidi) su lako prominentne, eritematozne, fo-likularne papule veličine čiodine glave lokalizovane na licu, skalpu, trupu i ekstremitetima. Javljaju se u naletima, često su praćene pruritusom.
Pustulozni sifilidi. Medu pustulo-znim sifilidima postoji nekoliko varijanti (milijami, akneiformni, variohformni, impetiginoidni, elđimatoidni); njihova pojava je udružena sa stanjima koja snižavaju otpornost organizma i lošim socioekonomskim usiovima života.
Pustulchulcerozni sifilidi (Lues maligna, syphilis rupioides). Maligni sifilis sada ima istorijski značaj, ali se u budućnosti može očekivati njegova ponovna pojava kod pacijenata sa AIDS-om. U početku velike papulo-pustule podležu centralnoj nekrozi, stvaraju se ulceracije pokrivene debelim krustama {rupia syphilitica). Promené su primamo lokalizovane na licu i kapilicijumu ih su diseminovane, mogu zahvatiti sluzokožu usta, bolne su. Pacijent je intoksiciran, javlja se povišena telesna temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima, nekada hepatitis.
Pigmentne promené i atrofija. Rano u sekundarnom stadijumu može doći do pojave hipopigmentovanih makula koje su oivičene hiperpigmentacijom, lokalizovane su na vratu {leukoderma colli syphilitica – “Venerina ogrlica”). Ponekad po iščezavanju drugih promena na koži ostaje hiperpigmentacija. Atrofija može nastati posle iščezavanja inflama-tornih promena kao posledica destrukcije elastičnih vlakana sanetoderma syphilitica secundaria).
Promene na dlaci. U kapilicijumu može doći do reverzibilnog, difiiznog proređivanja dlake (difuzni telogeni efluvijum) ili se javlja alopecija u vidu malih zona nepravilnog oblika sa pro-redenom dlakom {alopecia areolaris -»kapilicijum izjeden moljcima«). Može se javiti i proredenost dlake u spo-ljašnjoj trećini obrva.
Promene na noktima. Ove promené nisu specifične, retko se javljaju u vidu onyxis-a i periorjyxis-a.
Promene na sluzokozama. Sifilidi se javljaju na sluzokozama usne duplje, la-rinksu, farinksu, anusu i vulvi. Promené na sluzokozama se karakterišu eritema-toznim, eritemo-erozivnim, papulo-ero-dovanim lezijama koje su zaravnjene, sivkaste boje prepune TP. Mukozni pla-kovi se lokaliziju na tonzilama (angina syphilitica), sluzokoži usana i obraza, na jeziku u vidu jasno ograničenih, ovalnih ili kružnih plakova bez papila na kojima je sluzokoža istanjena; na epigloti-su i ariepiglotičnim naborima [to uslovljava pojavu delimične ili potpime afonije (vox rauca).
Opšti znaci i simptomi Konstitucio-nalni znaci i simptomi mogu prethoditi promenama na koži i sluzokozama ili ih pratiti i to u vidu gubitka apetita, slabljenja, glavobolje, bolova u mišićima i zglobovima i umereno povišene telesne temperature. Anemija, leukocitoza i povećana sedimentacija se redovno javljaju. U drugom stadujumu sifilisa mogu se javiti hepatospenomegalija, akutni membranozni glomerulonefritis i gas-trične tegobe.
Generalizovaniscleradenitis. Na početku sekundarnog stadijuma sifilisa povećavaju se i limfne žlezde i to: cer-vikalne, subokcipitalne, aksilame, epi-trohleame i ingvinalne. Uvećane limfne žlezde su istih karakteristika kao i one u primarnom stadijumu sifilisa (uvećane, elastične, pokretne, bezbolne).