Akutni epididimitis (zapaljenje epididimisa)
Prouzrokovači akutnog nespecifičnog epididimitisa su najčešći prouzrokovači infekcija donjeg urinarnog trakta. Medu njima dominira E coli, zatim Proteus spp, Klebsiella-Enterobacter, Pseudomonas aeruginosa , Enterococcus i dr.
Smatra se da su u današnje vreme česti prouzrokovači akutnog epidimitisa mikroorganizmi koji izazivaju seksualno prenosive bolesti, a pre svega Chlamydia trachomatis. Zbog efikasnosti antibiotske terapije, gonokokni epididimitis se danas vrlo retko sreće. U praksi se relativno često sreće epididimitis nakon operativnih zahvata (otvorena prostatektomija, TUR prostatae) i endoskopskih zahvata i cistoskopija, litotripsija kamena mokraćne bešike, dilatacija uretre, upotreba stalnog katetera i dr.).
Kao akutni epididimitis može nekada da imponuje pseudoinflamatorna forma tumora testisa, što može da vodi promašaju u dijagnostici.
S obzirom da akutni epididimitis najčešće izazivaju prouzrokovači infekcija donjeg urinarnog trakta, početku oboljenja skoro uvek prethodi infekcija ovih organa. Uobičajeni put infekcije je transport bakterija preko ductus deferensa (semenovod) ka epididimu. Ređi put infekcije je hematogeni (putem krvi) ili limfogeni (putem limfnih sudova).
Statistički podaci pokazuju da se oboljenje retko sreće pre puberteta, a najveća učestalost je između 20 i 30, kao i 40 i 50. godine života. Kod starijih bolesnika je epididimitis često posledica dugotrajne primene stalnog katetera (tzv. epididimitis kateteriziranih bolesnika).
Koji su simptomi i znaci akutnog epididimitisa?
Opšti simptomi uključuju opšii osećaj bolesti, često dolazi do povišenja temperature i leukocitoze u krvnoj slici.
U toku nekoliko časova javlja se bol u hemiskrotumu, koji se širi u preponski predeo, a nekada ka lumbalnoj loži, što može da zavede na pogrešnu dijagnozu renalne kolike, mada je mesto početka bola i put radijacije kod ova dva stanja suprotan. Zapaljenskom procesu epididima kao „aura“ često prethode simptomi akutne urinarne infekcije (uretrocistitis). Pri pregledu, inspekcijom se uočava otok odgovarajućeg hemiskrotuma, crvenilo i napetost kože. Pri palpaciji postoji vrlo izražena bolna osetljivost. Samo u ranom stadijumu može da se diferencira intaktni testis od epididima, koji je uvećan i zadebljan u vidu vrpce. U zapaljenskom procesu redovno učestvuje funiculus spermaticus, čiji je palpabilni deo zadebljan i bolno osetljiv (propratni funiculitis). Prehn-ov znak, tj. podizanje skrotuma ka simfizi, izaziva smanjenje bola, nesiguran je, a služi za diferencijaciju akutnog epididimitisa od torzije testisa.
Kako se postavlja dijagnoza akutnog epididimitisa?
Dijagnoza akutnog epididimitisa je sasvim laka i postavlja se na bazi anamnestičkih podataka, uzimajući pri tom u obzir i dob bolesnika. Dijagnoza se potvrđuje na osnovu nalaza inspekcijom i palpacijom. Od laboratorijskih parametara vrši se analiza krvne slike, nalaz urina i eventualno brisa uretre i eksprimata prostate.
Kako se leči akutni epididimitis?
Terapija se sastoji u primeni antibiotika širokog spektra, a po potrebi analgetika i antipiretika.
Uz antibiotike korisno je ordinirati Chymoral dražeje u cilju potpomaganja rezolucije procesa.
Izuzetno je važno da bolesnik miruje i da se skrotum održava u eleviranom položaju, jer se na taj način ubrzava povlačenje zapaljenkog infiltrata.
Rezolucija zapaljenskog procesa se pospešuje i lokalnom aplikacijom hladnih obloga.