Šta je proteinurija?
Proteini koji se nalaze u tečnoj fazi krvi su veoma bitni za normalno funksionisanje organizma. Bubrezi igraju najvažniju ulogu u zadržavanju ovih proteina u krvotoku. Pod normalnim okolnostima, putem bubrega se izluči oko 150mg proteina na dan. Svi iznosi koji se nalaze u urinu preko pomenutog se nazivaju proteinurija.
Proteinurija može da nastane zbog velikog broja sistemskih bolesti (sistemski lupus, razni vaskulitisi, endokarditis, Henoh-Šonlejnova purpura, hepatitisi, amiloidoza, hipertenzivna angioskleroza) ali i zbog uzroka poput niskog krvnog pritiska i lumbalne lordoze (krivljenje kične u slabinskom delu). Najčešće se proteinurija nalazi kod renalnih bolesti (bolesti porekla bubrega) i o ovom stanju uvek treba razmišljati. . Ne treba zaboraviti mogućnost da se u pozadini proteinurije može naći i maligna bolest, naročito multipli mijelom, sa povećanim lučenjem lakih lanaca i njihovim izlučivanjem putem bubrega. Kod pojedinih pacijenata, proteinurija postoji, a uzrok nikada ne bude pronadjen i tada se govori o idiopatskoj proteinuriji.
Statistički podaci pokazuju da otprilike 4% osoba muškog pola i oko 7% osoba ženskog pola ima proteinuriju odredjenog stepena. Pojedini uzroci proteinurije se nalaze nešto češće kod pripadnika crne rase, azijske populacije i hispano populacije. Kao što je napomenuto, proteinurija se nalazi nešpto češće kod osoba muškog pola. Proteinurija se nalazi nešto češće u starijim uzrastima.